FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


Bielsko-Biała
 Pomysł otworzenia kina pojawił się, jak zwykle w tego przypadku przedsięwzięciach przypadkiem, w czasie ubiegłorocznego Festiwalu Ulicy Wzgórze. Wówczas jednym z punktów programu imprezy był przegląd filmów Franciszka Dzidy, który zorganizowałem w Galerii . W czasie trwania pokazu odwiedził mnie znany gościom Zadymki Jazzowej Henryk Malesa poddał pomysł zorganizowania małego kina z nietypowym repertuarem. Pomysł dojrzewał kilka miesięcy. Pomyślałem, a czemu nie kino, i to w dodatku offowe.

Czegoś takiego w Bielsku-Białej nie ma. Zresztą do pomysłu entuzjastycznie odnieśli się znajomi. Więc rozpocząłem podchody. Nawiązałem kontakt z twórcami ogólnopolskiego projektu "Cinema Off", zajmującymi się dystrybucją kina niezależnego i przygotowaniem sali i jej wyposażenia. Postanowiłem również założyć z kilkoma osobami Niezależny dkf "nazwaliśmy go Szpula jest w trakcie rejestrowania. W związku z problemem związanym z dystrybutorami -jestem za mały postanowiłem za radą P. Malesy nawiązać kontakt z łódzką Szkołą Filmową za pośrednictwem bielszczanina Filipa Jakobsona On jest współtwórca obu obecnie pokazywanych projektów to póki co tyle, jak weźmiecie udział w naszym pokazie to sami się przekonacie o jego jakości.

Salka będzie mieścić się nad galerią i knajpką. W niej odbywają się wernisaże koncerty Swobodnie pomieści się w niej czterdziestu widzów w czasie projekcji a do 70 osób w czasie spektakli i koncertów. Oczywiście, jak przystało na kino offowe będzie można w czasie projekcji raczyć się trunkami, również tymi procentowymi. Nie można będzie natomiast palić papierosów (aż tak offowo to nie będzie). Sala mieści się w kamieniczce liczącej 300 lat. Gotowe jest również wyposażenie: ekran o wymiarach 2 na 3 metry, projektor oraz profesjonalne nagłośnienie firmy Mackie.

Jak nowe bielskie kino sprawdzi się w praktyce i czy zyska akceptację kinomaniaków?
Będziemy się mogli o tym przekonać wkrótce. Urządzenie własnego kina to nie jest prosta, a przede wszystkim taka tania sprawa, szczególnie jak robi się to za własne pieniądze. Sponsorzy póki co się wycofali się niestety, ale cóż jak się powiedziało a to trzeba powiedzieć b. Przydałby się sponsor, który pomógłby poprowadzić przedsięwzięcie. Nie ukrywam bowiem, że od znalezienia współfinansowania będą zależeć w przyszłości ceny biletów na kolejne imprezy.

Moim marzeniem jest, żeby bilet wstępu do Cinemaoffu kosztował 5 złotych.


Pozdrawiam

Franciszek Kukioła

Galeria Bielska BWA

43-300 Bielsko-Biała ul. 3 Maja 11
tel./faks 033 812 58 61, 033 812 41 19

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
http://www.galeriabielska.pl

Miejska galeria promująca najciekawsze zjawiska sztuki współczesnej – od malarstwa, po fotografię, performance, instalację, sztukę nowych mediów oraz dizajn. Prezentuje wystawy, festiwale i akcje w przestrzeni publicznej. Prowadzi działalność wydawniczą i edukacyjną, gromadzi kolekcję dzieł sztuki, dokumentuje twórczość współczesnych artystów. Znana z Biennale Malarstwa „Bielska Jesień”, cyklu wystaw „Kobieta o kobiecie” oraz współorganizacji międzynarodowych festiwali performance („Zamek Wyobraźni”, „Interakcje”). Uczestniczy w prezentacji ważnych wystaw międzynarodowych, np. Międzynarodowego Festiwalu Fotografii FotoArtFestival organizowanego przez Fundację Centrum Fotografii. W 2007 roku rozpoczęła program rezydencji artystycznych: „Laboratorium – warsztat” oraz „Incydenty”. Organizuje wystawy problemowe, skupione na określonej przez kuratora idei z zakresu współczesnej kultury i egzystencji. Programowo sprzyja inicjatywom uzdolnionej artystycznie młodzieży (uczniowie, studenci, młodzi artyści) pomagając w organizacji pokazów wideo, performance i fotografii. W programie edukacyjnym realizuje zarówno klasyczne warsztaty artystyczne, jak też tematyczne spotkania, wykłady, warsztaty i projekcje filmowe – często interdyscyplinarne (sztuka, psychologia, socjologia, filozofia).

Galeria gromadzi i udostępnia księgozbiór, wideotekę, dokumentację wystaw i imprez artystycznych, informacje na temat sztuki współczesnej.

Galeria czynna codziennie od 10.00 do 18.00.

 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:





Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 188