FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


DOKUMENT i PARADOKUMENT
O twórcach filmu dokumentalnego  wypada wypowiadać się z ogromnym szacunkiem. Tu nie wystarcza umiejętność filmowania. Specyfika realizacji opowieści filmowych o kosmosie ludzkich przeżyć polega na sztuce zrozumienia, niebezpiecznie zmiennej, mentalności ludzkiej. Osoby podejmujące ciężar trudności i odpowiedzialności FILMU DOKUMENTALNEGO łączą umiejętności subtelnego kontaktu z bohaterami swoich filmów z bezwzględnymi prawami ich tajemnic w przekazie  publicznym. Niewątpliwie filmy tej kategorii posiadają największy bagaż ludzkich emocji. Czekamy na dokumenty reportaże, i intrygujące sondy, a nawet... programy telewizyjne. Po prostu DOKUMENT i PARADOKUMENT.FILMY KONKURSOWE 2010

Moje pięć minut  reż. Zdzisław Siwik 15 min. - Grupa aktorów-amatorów przygotowuje spektakl teatralny. Podczas prób ujawniają się konflikty wywołane różnymi postawami, oczekiwaniami oraz niezrealizowanymi ambicjami.
          
Szczęściarze  reż.Tomasz Wolski 26 min. 57 sek. - Trzy pokoje w krakowskim Urządzie Stanu Cywilnego. W jednym odbywa się rejestracja urodzeń, w drugim ? zgonów, w trzecim ? ślubów. Z obserwacji zachowań klientów każdego z trzech wydziałów, a także obsługujących ich urzędniczek, wyłania się wizerunek naszej codzienności, ale także ? obraz losu. Przez mikrosceny obserwujemy różne etapy i koleje związku pomiędzy kobietą a mężczyzną.Potwierdzenie  reż. Arczi 5 min. - Za kogo się uważasz? Zastanów się dobrze, bo za chwilę życie będzie miało okazję zweryfikować Twoje prawdziwe Ja. Krótki dokument kreowany.

Hokeistka 7
  reż. Elżbieta Benkowska 10 min. 35 sek. - Bohaterką mojego filmu jest Kasia Klata, jedna z pionierek kobiecego hokeja w Polsce. Dokument ten przedstawia cztery miesiące z jej życia. Pokazuje jak ono jest zdeterminowane przez jej pasję oraz na jak wiele innych aspektów jej życia ma wpływ.

Bez Kurtyny  reż.Artur Wierzbicki 8 min. 8 sek. - Grupa teatralna przygotowuje się do wystawienia spektaklu wg Sławomira Mrożka pt. \"Na pełnym morzu\". Próby zespołu są pretekstem do rozmowy aktorów na temat aktualności sztuki we współczesnych czasach. Zaskakująca puenta pozwala odczytać sens przedstawienia i filmu na zupełnie innej płaszczyźnie.
                  
DOWNTOWN - Miasto Downów  reż. Marta Dzido, Piotr Śliwowski  53 min. 20 sek. - Film opowiadający o projekcie fotograficznym Oiko Petersena. Postanowił on, używając stylistyki zarezerwowanej dla reklamy, sfotografować kilkanaście osób z zespołem Downa. Fotografowani modele, ubrani w kreacje, specjalnie zaprojektowane dla nich przez czołowych polskich projektantów, wcielają się w role bohaterów swoich marzeń: Wiosenna Czarodziejka, Gwiazda hip-hopu, Kierowca Samochodu, Diva Operowa, Gospodyni Domowa, Malarz i inne. Przez półtora roku towarzyszyliśmy z kamerą bohaterom/bohaterkom projektu, filmowaliśmy pierwsze spotkania Oiko Petersena z modelami, ich rodzicami i opiekunami, obserwowaliśmy kształtowanie się ich wzajemnych relacji, poznawanie się i zdobywanie zaufania...

Spacer z przewodnikiem  reż. Maciej Cendrowski 10 min. 50 sek. - Remigiusz jest masażystą z pasją. Jego pasją jest dźwięk. Przemierzając Łódź w drodze do pracy Remigiusz przygotowuje mapę dźwiękową miasta.

8 historii, które nie zmieniły świata  reż. Ivo Krankowski 35 min. - Ośmiu bohaterów ? polskich Żydów i Żydówek urodzonych między 1914 a 1933 rokiem ? wprowadza nas w krainę swojej młodości, dziecięcych marzeń i przygód. Opowieść osnuta jest wokół najwcześniejszych wspomnień i wydarzeń: jaką przeczytali pierwszą książkę, jak wyglądał ich pierwszy dzień w szkole, kiedy pierwszy raz pili alkohol, jak na imię miała pierwsza miłość? Osobiste historie składają się na wielobarwny obraz utraconego świata, zachowanego tylko na czarno-białych filmach i w pamięci ostatnich świadków. Jak ludzie, którzy doświadczyli burzliwych dziejów XX wieku, podchodzą do życia dziś ? jak mierzą się ze swoją pamięcią i starością?
 
Basen     reż. Krzysztof Nowicki 11 min. 7 sek. - Basen - zapomniane miejsce, gdzie można wszystko oprócz pływania. Tu ukrywają się ludzie, którzy nie widza dla siebie miejsca w zgiełku obecnego świata. Czy ich bunt w dzisiejszych czasach ma sens?

Remigiusz jest masażystą z pasją. Jego pasją jest dźwięk. Przemierzając Łódź w drodze do pracy Remigiusz przygotowuje mapę dźwiękową miasta.
 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 183