DRAMAT, LUDZIE TOKSYCZNI, Scena przy Ratuszu, sobota 22.08.09 Scena przy Ratuszu Każdy człowiek, prędzej czy później, przeżywa swój życiowy dramat. Każdy, też może nieświadomie stać się częścią dramatu innego człowieka. W jaki sposób piękno i zło zamknięte w ludzkiej duszy postrzega artystyczna, wizjonerska osobowość twórcy filmu niezależnego? Odpowiedzi na to pytanie jest zapewne tyle, ilu jest indywidualistów pośród reżyserów.
Czarny, reż. Dominik Matwiejczyk, 105 min. Czarny, 30-letni chłopak, wraca po kilkunastu latach do rodzinnej wsi i spotyka nastoletnią Olę, która podaje się za jego przyrodnią siostrę.
Warszaffski Walczyk, reż. Cezary Ciszewski, 11 min. Film powstał podczas obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Młodzi ludzie biorący udział w grze terenowej wypowiadają się na temat wojny. okazuje się, że większość z nich ie zdaje sobie sprawy z tego, co to oznacza. Film został w całości zarejestrowany kamerą w telefonie komórkowym.
Garbus, reż. Joanna Polak, 9 min. Film opowiada o samotności, braku akceptacji społecznej i alkoholizmie.
Jedenaste nie uciekaj, reż. Robert Wrzosek, 80 min. On zabiera ją w podróż. Nie po to, by pokazać jej piękną, górską okolicę, ale spędzić parę dni w odosobnionym miejscu w towarzystwie pięknej kobiety. Ma wobec niej określone plany. Na miejscu jej oczekiwania co do wyjazdu zostają brutalnie zweryfikowane. Tych parę niewinnie zapowiadających się dni przemienia się w wędrówkę, która doprowadza oboje na rozdroże. Za jaką cenę trzeba wybrać odpowiednią drogę zamiast zawracać?
Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego