FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


13.07. DIAMENTY KINA OFFOWEGO Polska premiera ECHOSYSTEM SKY PIASTOWSKIE
Trzeci pokaz Letniego Festiwalu Filmowa Góra 2006 upłynął pod znakiem Etiud Studenckich. Gospodarzem wieczoru był zielonogórski filmowiec Katos. Zanim rozpoczął prezentację filmów konkursowych, publiczności zebranej w ogródku 4 Róż dla Lucienne przedstawił zajawkę filmu dokumentalnego ECHOSYSTEM o grupie HEY autorstwa Sky Piastowskie z Grzegorzem Lipcem na czele. Dzień później film miał rozpocząć cykl festiwalowych prezentacji 7 PEREŁ OFFU. Jako współtwórca filmoteki Sky Piastowskie i osoba, która rozstała się z grupą kilka lat temu, Katos nie ukrywał swojej artystycznej zazdrości o możliwość podglądania okiem kamery grupy która do tej pory podczas pracy nad nową płytą nie wpuściła do studia nikogo z zewnątrz. 

Można prowokować i pisać manifesty anty offowe. Można oburzać się na powszechnie panujący autyzm artystyczny i techniczny polskiego offu. Ale jednocześnie nie można nie doceniać diamentów offowych. Takim diamentem z pewnością jest prekursor tego gatunku - grupa SKY PIASTOWSKIE. Szesnaście lat aktywnej twórczości naznaczone wciąż rozrastającą się listą nagród. Grupa filmowa nieustannie obdarowująca swoją publiczność nowymi wydarzeniami artystycznymi, premierami. Szesnastolecie istnienia i premiera ECHOSYSTEMU zebrało w festiwalowym ogródku około trzystu osób. Już dwie godziny przed projekcją brakowało miejsc. Samym SKY'om trudno było upilnować własnych rezerwacji - w końcu film oglądali na stojąc.
Pierwszym daniem przygotowanym dla fanów kina niezależnego był DROPS, czyli skrót dokonań seniorów offu w 15-minutowym kolażu filmowym. Od TERMINATORA 3 w wersji zielonogórskiej, przez zajawki filmów RUCHOMY CEL, 0,5l, ŻE ŻYCIE MA SENS, aż po DZIEŃ W KTÓRYM UMRĘ. Ten ostatni swego czasu promowany był również przez teledysk grupy Hey, Muka. Teledyski Heyów zrealizowane przez SKY PIASTOWSKIE (również MOOGI) był wstępem do dania głównego wieczoru z prekursorami polskiego filmu offowego.
ECHOSYSTEM, to dokument, który powstał przy okazji nagrywania ostatniej płyty HEYÓW. Gratka niebagatelna dla fanów zespołu, jako, że do tej pory grupa nie dopuszczała do pracy w studio, tzw. "osób trzecich". Tę barierę udało się przełamać SKY PIASTOWSKIE. Dzięki nim widzimy, więc muzyków w klimatach dotąd nikomu nieznanych. A HEY,e to jakby dwie grupy w jednym. Są nieprzeciętni muzycy i jest KASIA NOSOWSKA, wielka postać polskiej sceny R'and Rollowej. Tylko 44 minuty filmu, który można obejrzeć na małym ekranie zakupując ostatni album HEY'ów, a nie brakuje w nim emocji i szczególnych klimatów jakie zaserwować może pięć indywidualności w obiektywie GRZEGORZA LIPCA. Pokaz, jaki odbył się w ramach FILMOWEJ GÓRY, to promocja specjalnych pokazów na dużym ekranie, organizowanych przez SKY PIASTOWSKIE. Film ECHOSYSTEM trzeba obejrzeć więcej niż raz. Nie można filmu zganić, choć wstawki typu a'la TELEWIZJA SATELITARNA mogą nieco razić tanim dowcipem. Cóż taki styl obrał reżyser filmu. Ale, w zamian mamy niepowtarzalne klimaty, które w niepowtarzalny sposób odkrywają przed nami prawdziwe oblicze niewątpliwie gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej. A w przygotowaniu kolejny teledysk tej grupy, montowany na bazie materiałów roboczych z ECHOSYSTEMU oczywiście przez SKY PIASTOWSKIE.


Premierka więc o 21.00 a wcześniej ZBOWiDy deSKAJ - wsady sprzed 16-u lat i może nawet 3KOŁA.  U Bruna oczywiście zimne bro (dla pełnoletnich i mrożona herbata - Bruno nic nie zapłacił deSKAJ za słodzenie). Po filmie rozmowa z ekipą THE SKY PIASTOVSKY i rozmowa (nie)kontrolowana do bólu. Zapraszamy na deptak pod ratusz, pod chmurkje, jutro o 9p.m. - "9p.m" stąd w tym niusie gdyż ekipa Sky Piastowskie wróciła właśnie z tygodniowego planu zdjęciowego w Londynie do fabuły S/F p.t. OSIEM W POZIOMIE. London udawał Zieloną Górę z niedalekiej przyszłości, ale nie chodzi tu o nowoczesną architekturę stolicy UK lecz o..... - i o tym "o" dowiecie się w 2007 A.D jeśli obejrzycie OSIEM W POZIOMIE :)))))13 LIPCA 2006r. FILMOWA GÓRA 2006, GODZ. 20.30, POD RATUSZEM - PREMIERA "ECHOSYSTEM" - 13-y film The Sky Piastovsky (Golden Year 1992 - Kifu pamięta i Yassso:
 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 183