FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


12.07. Pokaz Konkursowy ETIUDY STUDENCKIE I
CIAWASY - reż. Jarosław Antoszczyk
BULGOT - reż. Marek Cichy
ONE WAY TRIP - reż. Małgorzata Gryniewicz
POJEDYNEK - reż. Ewa Martynkien Marek Cichy
STRAJK - reż. Seweryn Kukliński
 
Trzeci pokaz Letniego Festiwalu Filmowa Góra upłynął pod znakiem etiud studenckich. Gospodarzem wieczoru był zielonogórski filmowiec Katos. Zanim rozpoczął prezentację filmów konkursowych, publiczności zebranej w ogródku 4 Róż dla Lucienne przedstawił zajawkę filmu dokumentalnego ECHOSYSTEM o grupie HEY autorstwa Sky Piastowskie z Grzegorzem Lipcem na czele. Dzień później film miał rozpocząć cykl festiwalowych prezentacji 7 PEREŁ OFFU. Jako współtwórca filmoteki Sky Piastowskie i osoba która rozstała się z rupą kilka lat temu, Katos nie ukrywał swojej artystycznej zazdrości o możliwość podglądania okiem kamery grupy, która do tej pory podczas pracy nad nową płytą nie wpuściła do studia nikogo z zewnątrz.

Wróćmy do pierwszego zestawu filmów konkursowych. A złożyły się na niego projekty nie byle jakie - etiudy w wykonaniu studentów łódzkiej filmówki. Filmy zrealizowane przez studentów szkół filmowych to bardzo specyficzna zęść obszaru kina niezależnego. Dostęp do profesjonalnego sprzętu już na starcie daje studenckim etiudom nadnaturalną przewagę. Z pewnością główną cechą wyróżniającą ian plus, te projekty jest ich wysoka jakość merytoryczna i techniczna.
Pierwsza podyktowaną selekcją w wykonaniu zawsze wymagającego ciała profesorskiego szkół filmowych, z góry gwarantuje satysfakcję twórcy i widza na określonym wysokim poziomie. Jednak niezaprzeczalna, wysoka jakość techniczna niekoniecznie określa wartość twórcy. Ciekawe ile z tych filmów obroniłoby się gdyby można zaeksperymentować i nie naruszając ich treści ani sposobu nagrywania  ujednolicić formaty do archaicznego VHS-uwszystkich filmów nadesłanych na festiwal. Ciekawe który z obrazów zatrzymałby swoją filmową głębię? Odpowiedź jest prosta; tylko ten dobry. Nie będę oryginalny ale chętnie powtórzę za starymi filmowcami. Filmy dzielą się tylko na dwa rodzaje - te dobre, i te złe. Jakie zobaczymy na drugiej Filmowej Górze? Czas okaże. Publiczność oceni. Zgodnie z założeniami festiwalowymi to PUBLICZNOŚĆ jest NAJWAŻNIEJSZYM JUROREM FILMOWEJ GÓRY.
Moje uwagi, moje oceny  filmów konkursowych jakie pozwolę sobie wam przedstawić będą tylko moją subiektywną oceną. Chętnie poznam Wasze zdaniena temat prezentowanych filmów. Tymczasem cieszę się, że organizatorzy uporali się już ze wszystkimi  technicznymi opcjami dotyczącymi przekazywania wam informacji na bieżąco i postaram szybko uzupełnić białe plamy i dogonić nasze festiwalowe TU i TERAZ II-go FESTIWALU FILMOWA GÓRA 2006.
 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 183