FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


19.07. Pokaz Konkursowy ETIUDY STUDENCKIE II
KOMBATANT - reż. Jarosław Antoszczyk
ZAPISKI - reż. Ewa Martynien
ŚW. JERZEGO 10/12 - reż. Robert Augustyniak
PRZEZNACZENIE - reż. Błażej Wiśniowski
 
Celowo unikałem do tej pory szczegółowego omówienia prezentowanych filmów, spod znaku ETIUD STUDENCKICH, czekając na drugi uzupełniający je drugi zestaw filmów.
Po pierwszej prezentacji trudno mi powstrzymać się od wyróżnienia POJEDYNKU w reżyserii Ewy Martynkien i  Marka Cichego. Poetycka, zadziorna impresja zamknięta w pięknym choć jednobarwnym obrazie.  Opowieść o bezwzględnym, trudnym i dorosłym... dziecięcym świecie. Pełnym walki o własną tożsamość. To po prostu, tylko i aż, krótki film o dzieciństwie. 
[youtube:http://youtube.com/watch?v=Dzkz6k5HDDw]

Jednak publiczność przyznała MAŁY PAGÓREK za film CIAWASY w reżyserii Jarosława Antoszczyka. Trudno pozostać obojętnym wobec... trudnego piękna życia cyganów. Trudnego do pokazania przez  hermetyczność środowiska narodowości cygańskiej. Aż zastanawia pochodzenie autora... To już jednak grzebanie w nieistotnych dla obrazu szczegółach, bo film na pewno zwraca uwagę i pozostaje w pamięci.
Perłą drugiego pokazu konkursowego, uzupełniającego jednocześnie zestaw filmów realizowanych przez studentów szkół filmowych był niewątpliwie film BŁAŻEJA WIŚNIOWSKIEGO PRZEZNACZENIE. Ciekawy nie tylko jako sprawnie skrojony dokument, przedstawiający rozrachunek człowieka sukcesu z własnym życiem. To przede wszystkim ujawnienie tajników nieznanej na ogół sfery życia filmowca – kaskadera. Wykorzystane zdjęcia archiwalne Polskiej Kinematografii (np. ZNAK ORŁA, PRZEPRASZAM CZY TU BIJĄ) doskonale obrazują historię PRZEZNACZENIA bohatera filmowego.   
Po obejrzeniu filmów w ramach tematu ETIUDY 2:

KOMBATANT - reż. Jarosław Antoszczyk
ZAPISKI - reż. Ewa Martynien
ŚW. JERZEGO 10/12 - reż. Robert Augustyniak
PRZEZNACZENIE - reż. Błażej Wiśniowski

Publiczność przyznała MAŁY PAGÓREK w kategorii ETIUDY 2 Błażejowi  Wiśniowskiemu za film PRZEZNACZENIE nominując go w ten sposób do boju o FILMOWY PAGÓREK 2006.
 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 183