FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


FABULA RASA
Wszem i wobec, wiadomo, ze film to owoc pracy zespołowej. Najpełniej efekty takiego zespolenia twórczego widać przy filmie fabularnym. Dobry film to dzieło mądrego reżysera. Takiego, który potrafi wyłuskać dobry scenariusz, znajdzie "klimatycznego" zdjęciowca, zbierze zgraną ekipę techniczną, która starannie wyszukanym przez niego odtwórcom ról da komfort stwarzania aktorskich kreacji. Potem jeszcze zgrany materiał zmyślnie zmontuje i opatrzy właściwa muzyką. Oczywiście z pomocą niezgorszych fachowców. Z pewnością nie  łatwo jest "zakadrować" BIAŁĄ KARTĘ EKRANU. Zebrać i złożyć te wszystkie elementy, by powstał film. DOBRY FILM FABULARNY.
Fabula Rasa - tak czysta fabuła, jak dobry film? To ocenią nasi widzowie.
FILMY KONKURSOWE

Spowity  reż. Mateusz Placek 25 min. 5 sek. - Bohater staje się ofiarą \"prawa serii\", które doprowadza do jego upadku. Wymykanie się rzeczywistości spod jego kontroli powoduje dezorientacje i pogłębia poczucie zagubienia. W tym momencie rozpoczynają się dyskusje o motywach zaginięcia bohatera. Czy nie radził sobie z rzeczywistością, czy może celowo ukrył się przed światem? Może presja i oczekiwania kariery spowodowały w nim gwałtowną przemianę? W tle odbywa się także dyskusja na temat postępującego procesu informatyzacji i inwigilacji świata. Co raz większy natłok informacji, których jednostka nie jest w stanie ogarnąć powoduje chaos i poczucie zagubienia.

Wyłączność  reż. Krzysztof Szot 14 min. - ekranizacja opowiadania popularnego izraelskiego pisarza Etgara Kereta. To mroczna historia o uczuciu, które zmusza zaślepionych nim ludzi do irracjonalnych zachowań. Laura, po kilku latach związku, nagle odchodzi bez słowa wyjaśnienia. Szymon stara się ją odnaleźć, żeby pojąć ? dlaczego. Jednak dziewczyna robi wszystko, żeby nie dopuścić do konfrontacji. Ostatecznie los po raz kolejny splata ich drogi. Tym razem - po raz ostatni.Marlin    Matt Dworzanczyk  17 min. - Kiedy porywanie osieroconych w wojnie dzieci okazuje sie planem nieudanym, jedyna nadzieja Marlin?a na odzyskanie pamieci jego dziecinstwa lezy w Fawn, malej dziewczynce ktora wierzy, ze staruszek jest Swietym Mikolajem.

Nędza  reż. Filip Rudnicki 40 min. - Adaptacja opowiadania Wojciecha Kuczoka pt. \"Zianie\". Krystyna Nędza (Iwona Bielska) jest nauczycielką polskiego w poślednim gimnazjum. Wśród uczniów ma opinię wyjątkowej jędzy, ale w rzeczywistości to osoba niezwykle sentymentalna. Podkochuje się w Januszu (Jacek Romanowski) ? nauczycielu fizyki, z którym przeżyła kilka upojnych chwil na studenckim wypadzie w góry. Nędza pielęgnuje tamte wspomnienia i coraz bardziej dziwaczeje w swoim staropanieństwie. W końcu postanawia wykonać pierwszy krok?


Daj popatrzeć!  Reż. Sylwia Szczepańska / Nikodem Wojciechowski 16 min.

Escalerasueno  reż. Krzysztof Wiemann 11 min. - Film opowiada o młodej dziewczynie, o imieniu Jenny, która zagubiła się w świecie umarłych. Nie wiedząc o swoim stanie ducha próbuje odbudować relacje ze swoją Matką, która zostawiła ją, gdy ta miała 5 lat.

W białej kopercie reż.  Stanisław Białoskórski 2 min. - Poetycka historia porzuconej koperty.

Pobaw się ze mnną  reż.Piotr Sułkowski 18 min. - W uczucie dwojga młodych ludzi wkracza ktoś trzeci. Siła Siergieja jednocześnie fascynuje i budzi lęk w Oli, która postanawia podjąć wyzwanie rzucone przez tajemniczego mężczyznę.

Tam i z powrotem  reż.Michał Baczuń, Jacek Drofiak 22 min. - Rok 1985, Herbert Laut jest śmiertelnie chory. Jedyną szansą na przeżycie, jaką oferować mu może medycyna, jest zawieszenie funkcji życiowych i oczekiwanie w stanie kriostazy na lek. Po pewnym czasie Laut zostaje wybudzony, ale rzeczywistość jaką zastaje okazuje się dla niego nie do zniesienia. Tempo życia jest absurdalne, doskwiera przeludnienie. Jednak i na taką niedogodność znajduje się pewien sposób?

Rola reż. Nikodem Wojciechowski 10 min. - Każdy odgrywa w życiu różne role. Bywamy dziećmi i rodzicami, wrogami i kochankami, gardzi się nami, kiedy indziej stajemy się czyimś wzorem. Czasem przychodzi nam to łatwo, innym razem odpowiedzialność nas przerasta i przestajemy czuć się dobrze w swojej skórze - jak superbohater, który marzył o tym, by być człowiekiem.
Kiedy porywanie osieroconych w wojnie dzieci okazuje sie planem nieudanym, jedyna nadzieja Marlin?a na odzyskanie pamieci jego dziecinstwa lezy w Fawn, malej dziewczynce ktora wierzy, ze staruszek jest Swietym Mikolajem.
 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 183