FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


Filmy zakwalifikowane

ETIUDY STUDENCKIE

Pan od historii reż. Przemek Filipowicz, WRiTv UŚ, 15'
Tytułowym panem od historii jest nauczyciel w liceum, którego żona zostawia dla młodszego kochanka. Bohater osaczony przez świat kultu młodości, chcąc odzyskać poczucie odebranej męskości, postanawia wrócić do "gry".

Misja na Marsa reż. Haukur M. Hrafnsson, PWSFTviT im. L.Schillera, 14 '14''
Jest rok 1994, tuż po upadku Żelaznej Kurtyny. W jednym z polskich miast, dwóch przyjaciół z osiedla szuka rozrywki. Poznają przypadkowo spotkane dziewczyny i trafiają z nimi na imprezę. Podczas zabawy, tracą zdrowy rozsądek. Dochodzi do dramatycznych wydarzeń. W taki oto sposób narodzi się słynna, polska legenda miejska - Misja na Marsa.

Zabawy dziecięce reż. Olga Kałagate, WRiTv UŚ, 9 ' 25''
O lemoniadzie z butelki, zabawie w fontannie i małych kłamstewkach... Dorośli, dzieci i zapomniana śląska uliczka.

Piggy in the middle reż. Daria Ławniczak, Kacper Janusz, Wrocławska Szkoła Filmowa , 12'33''
Chłopiec uwielbia Spidermana. Ojciec, który widzi poważne braki w jego wychowaniu chce ukształtować go na "rozsądnego człowieka". W tym celu daje mu skarbonkę. Ćwiczenie charakteru ma polegać na codziennym piciu mleka, za co chłopiec będzie otrzymywać pieniądze. Za uzbieraną sumę będzie mógł kupić wymarzoną figurkę idola.

TWIST & BLOOD reż. Kuba Czekaj, WRiTv UŚ, 30'
Jedenastoletni chłopiec o ksywie Brzucho jest pośmiewiskiem wśród swoich rówieśników. Rodzice też za wszelką cenę chcą go zmienić, odchudzić. Brzucho ma jednak swój sposób na rozładowanie negatywnych emocji, to tajemnica. Z czasem zdradzi ją przyjaciółce, w której się podkochuje...

Barbakan reż. Bartłomiej Żmuda, PWSFTviT im. L.Schillera , 21'30''
Emil, po okresie zarobkowania, wraca z Niemiec do - będącej w zaawansowanej ciąży - Ani. Przyjazd do Polski ma rozwiązać nie tylko finansowe problemy pary. Nieoczekiwanie los krzyżuje plany Emila tuż przed rozpoczęciem podróży tytułowym "Barbakanem", ekspresem relacji Szczecin-Kraków. Historia oparta na prawdziwych wydarzeniach.

DOKUMENT I PARADOKUMENT

Droga Mistrza reż. Kamil Krukowski, 11'45''
Historia zawodnika uprawiającego nietypową dyscyplinę, który stara się zebrać pieniądze, by móc wyjechać na Mistrzostwa Świata do Lizbony.

Ubierz mnie reż Małgorzata Goliszewska, 20'02''
Ponieważ bardzo często słyszę od bliskich mi osób, że jestem źle/ brzydko/ nieodpowiednio ubrana oraz że nie mogą na mnie patrzeć, postanowiłam umożliwić im zmianę tego. Podczas trwania projektu zostałam ubrana zgodnie z życzeniem i idealnymi wyobrażeniami o mnie przez moją mamę, babcię i przyjaciółkę. Każdego dnia rejestrowałam reakcję ludzi na mój strój oraz swoje własne odczucia. W filmie chciałam ukazać moje specyficzne relacje rodzinne oraz skrawki mojego codziennego życia. Chcę znaleźć odpowiedź na pytanie dlaczego mój strój tak bardzo nie podoba się tym ludziom i czy jego zmiana może faktycznie coś znaczyć dla nich. Zastanawiam się też jaki jest wpływ tych relacji rodzinnych i mojej przeszłości na to jak teraz się ubieram. Jest to dla mnie bardzo interesujący eksperyment. Najbardziej skupiałam się na relacji z osobą, która mnie ubiera i na zmianie jej stosunku do mnie poprzez nowy strój. Chciałabym aby ten projekt pomógł mi zrozumieć jak wiele może zależeć od stroju i jak poprzez jego zmianę można zmienić również codzienne relacje z najbliższymi ludźmi. To jak widzą mnie moi najbliżsi i jak chcieliby mnie widzieć, ich akceptacja mojej osoby jest głównym tematem tego filmu.

Spragnione czułości reż. Jeży Jernas13'30''
Uczestniczki festiwalu muzyki gotyckiej, Castle Party w Bolkowie, opowiadają o sobie, o swoich pragnieniach, snach i marzeniach. Utrzymany w konwencji onirycznej dokument przedstawia w innym świetle subkulturę gotycką.

Wycieczka reż. Bartosz Kruhlik 12'30''
Bohaterami filmu są Asia Jagielnicka, Zbigniew Jagielnicki.
13-letnia Asia wyrusza na kolejną wycieczkę ze swoim dziadkiem. Dziadek uczy ją jazdy na skuterze, pokazuje uroki przyrody. Ma jej też coś do powiedzenia.

Of dust and steel - Grunwald 1419-2010 reż. Amadeusz Andrzejewski, 6'35''
Film jest impresją dokumentalna na temat inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem. Ujęcia nie były w żaden sposób obrabiane komputerowo, całość została poddana jedynie korekcji barwnej, udźwiękowiona od zera oraz ułożona w formie impresji, stylizowanej lekko na trailer czy film fabularny

Mnie tylko troszkę widać reż. Paweł kosiarz, 16'
Film opowiada historie szofera Lecha Wałęsy z czasów działalności opozycyjnej. Bohater filmu towarzyszył przyszłemu prezydentowi w wielu istotnych wydarzeniach, był ich niemym obserwatorem i uczestnikiem. Postać z cienia, zupełnie nieznana.

Sinner reż. Kalina Alabrudzińska, 14'
Czy uwodzenia można się nauczyć? Oczywiście. Bohater filmu uczy, jak stać sie lepszą wersją mężczyzny.

12 i 1/2 - reż. Olga Kałagate, 21'
O parze dwunastolatków, którzy wspominają przeszłość i snują wspólne plany na przyszłość.

KOMEDIA, HUMOR, PASTISZ

Lord Vader na emeryturze reż. Michał Paszczyk, 8'21''
Lord Vader nie zginął na Gwieździe Śmierci ..

Bałagan czyli mnogość punktów widzenia jako przyczyna zaburzeń komunikacji interpersonalnej reż. Bartosz Kościelniak, 37'
Zenek ma do spłacenia dług. Chce to zrobić kiedy tylko odzyska pieniądze od swojego dłużnika. Łańcuszek okazuje się być dużo dłuższy ..

Heniek reż. Eliza Kowalewska, Grzegorz Madej, 71'20''
Opowieść o tym, czy warto poświęcać przyjaźń, lojalność i uczciwość dla pieniędzy oraz o tym czy zemsta jest naprawdę słodka. Bohaterowie filmu, czwórka sprzedawców z salonu samochodowego, codziennie zmagają się z trudem swojej pracy. Ich życie zdeterminowane jest przez zawód, w który wpisana jest wieczna pogoń za pieniądzem. Gdy pewnego dnia okazuje się, że jednego z nich, tytułowego Heńka, aresztowano za udział w gangu złodziei, pozostała trójka zostaje wystawiona na próbę uczciwości i moralności. Zmagając się w walce z własnymi słabościami, odkryją największe oszustwo Heńka.

ANIMACJA, FILM EKSPERYMENTALNY

Porozmawiaj z nim reż.Agata Prętka, 7'30''
Multimedialny traktat poruszający problem natłoku informacji w otaczającej nas rzeczywistości. Operując przetworzonymi zdjęciami cyfrowymi, materiałem wideo, elementami rotoskopii i grafiką, reżyserka sugestywnie opowiada o potrzebie filtracji strumienia danych, którymi jesteśmy nieustannie bombardowani. W filmie podkreślona została także terapeutyczna rola rozmowy, która pozwala oczyścić umysł z toksyn niepotrzebnych wiadomości.

Dziękuję ci mamo reż. Agata Prędka, 2'30''
Dziennik nienarodzonego dziecka.

Ballada o bezimiennym Joe reż. Mateusz Heldwein, 13'29''
Pokusa sławy i bogactwa może prowadzić do piekielnie niebezpiecznych decyzji. Nie mogąc sobie poradzić z konsekwencjami zawartego z diabłem paktu, Billy Bob wrabia Bezimiennego Joe w spłatę swojego długu. Jednak Joe powraca z piekła aby wyrównać porachunki.

Drwal reż. Paweł Dębski, 14'47
Pomiędzy wielkim bezkresnym oceanem otoczonym ogromnym klifem a lasem sięgającym aż po horyzont, żyje ojciec z małym synkiem. Mężczyzna jest drwalem, synek natomiast jest szczęśliwym z życia chłopcem, który nie widzi świata poza tatą. Wszystko układało się jak w bajce póki ojciec pewnego dnia nie wrócił do domu kompletnie zmieniony...

Pipeta reż. Rafał Sankiewicz, 9'18''
Ferajna Filmowa Kapok ma zaszczyt zaprezentować Państwu zrealizowany metodą animacji poklatkowej, jedyny odcinek kultowego programu popularnonaukowego PIPETA, w którym prof. zw. dr hab. mgr inż. metafizyki przyrody nieożywionej Mieczysław Koźlak-Czarnkowski próbuje rzucić nowe światło na zagadnienie końca losów ludzkiej cywilizacji.

Bulbes reż. Barbara Szewczyk, 3'41''
Ilustracja do tradycyjnej żydowskiej piosenki w wykonaniu Justyny Steczkowskiej, zrealizowana w cichym zaułku nowojorskiej dzielnicy Chinatown. Teledysk nakręcony na staraj kamerze na taśmie filmowej 16 mm nadaje obrazowi klimat filmu sprzed lat..

Plumm reż. Andrzej Dybowski, 2'16''
brak opisu

Pomocna dłoń reż. Mariusz Wirski, 3'38''
Późną nocą bohater jedzie samochodem leśną drogą, gdzie natrafia na przewrócone drzewo. Przeszkoda uniemożliwia dalsza podróż, jednakże nie jest w stanie usunąć konaru z szosy. niebawem bohater odkrywa, że tuż obok znajduje się zapomniany cmentarz.

Grób Cuba de Zoo reż. Paweł Brakoniecki, Łukasz Musiał, 2'53''
Oficjalny teledysk do piosenki "Grób" zespołu Cuba De Zoo, pierwszego singla promującego płytę "Rozkaz". Za produkcję klipu przygotowanego w klasycznej technice zdjęć poklatkowych, odpowiadają Paweł Brakoniecki i Łukasz Musiał z grupy REVOLVIKA

Rosa Alba reż. Beniamin Szwed, 7'36''
Kim jest tajemniczy mężczyzna? Z jakiego powodu zatrzymuje się w obskurnym hotelu? Co znajduje? O czym myśli? I skąd róże, które bywają białe?

Zabawki reż. Monika Kuczyniecka, 4'45''
Klip nosi tytuł Zabawki i jest teledyskiem do utworu z najnowszej płyty grupy Bajzel. Artystka stworzyła z plasteliny szereg obrazów, które układają się w niezwykle dramatyczny i ekspresyjny teledysk.

Wszystkie mają po chłopaku .. reż. Monika Kuczyniecka, 4'20''
Teledysk do piosenki „Wszystkie mają po chłopoku", to po nad 4 minutowa podróż w świecie marzeń sennych i fantazji głównej bohaterki, która podobnie , jak cały obraz wykreowana jest z plasteliny. Ilustracja piosenki zespołu DAGADANA pochłonęła kilka kilogramów plasteliny, parę tygodni pracy. Teledysk wykonany jest tradycyjną metodą zdjęć poklatkowych.

Ucieczka reż. Monika Kuczyniecka, 3'33''
Uciekła ładna babeczka z dość wesołego miasteczka...

Bulba - włos reż. Aleksandra Brożyna, 8'06''
Gruba Bulba chowa się w swojej wannie pełnej gorącej wody, przed chłodem panującym w jej domu zimą. Jednak po wyjściu z kąpieli znów zimny dreszcz przeszywa jej ciało. Oto moment w którym Bulba postanawia zmienić swoje życie.

Tramwaj reż. Monika Kuczyniecka, 8'50''
8 minutowa ilustracja miasta, ukazana w nico krzywym zwierciadle. groteskowa charakterystyka ludzi. Metafora polityczna (w niewielkim stopniu)

PROFILAKTYKA SPOŁECZNA

Getto Gospel reż. Jakub Radej. 26"
Portret praskiej kamienicy, jego mieszkańców i chłopaka poszukującego drogi życiowej. Szesnastoletni Dominik, zanim trafi do ośrodka socjoterapeutycznego, chce zrealizować zaległe plany - w tym nagrać rapowy kawałek w studio. Z pomocą przychodzą chrześcijańscy misjonarze.

Rozmowa reż. Piotr Sułkowski, 16'30''
Janusz odbywa karę dożywotniego pozbawienia wolności. Agnieszka została skazana na dwadzieścia pięć lat. Agnieszka i Janusz poznali się osiem lat temu za pośrednictwem listów, które zaczęli wysyłać do siebie w czasie odbywania kary więzienia. Do czasu powstania filmu nigdy się nie widzieli.

Tajemnica spowiedzi reż. Agata Jagodzińska, 9'30''
Historia bardzo religijnej, starszej kobiety, która przechodzi ciężki okres życia. Nie budząc szacunku wśród okolicznej młodzieży, podirytowana ich zachowaniem kobieta decyduje się podjąć drastyczne kroki i dać im się we znaki. Kiosk, w którym pracuje, potajemnie cenzuruje przez co pornografia i antykoncepcja nie są tam mile widziane. Bohaterka bawi się w Boga na ziemi, a jej działania przynoszą bardzo nieprzewidywalne skutki.

Powiedz, że mnie kochasz reż. Filip Gieldon, 15'27''
Emilia ma 18 lat i nie wie co chce zrobić ze swoim życiem. Jej brat Josef ma 14 lat i nie ma kolegów. Raz, kiedy Emilia kocha się ze swoim chłopakiem, Josef ją podgląda i ich relacja zmieniają się na zawsze.

Pierwszy raz w komisji reż. Paweł Słomkowski, 22'47''
IGNACY znajduje, przyklejone na przystanku autobusowym, ogłoszenie: "Praca w komisjach wyborczych! 150 złotych za dzień pracy...". Wietrząc okazję na zarobienie łatwych pieniędzy postanawia zgłosić się pod podany adres.

Moje ciało reż. Filip Gieldon, 11'
Magdalena Gościcka, 19 lat, jest na progu swojego życia. trzeci raz w ciągu czterech lat jest w szpitalu z powodu zaburzenia odżywiania i właśnie jest w momencie wyjścia. teraz musi zdecydować czy się poddać, lub walczyć i wygrać ze swoją chorobą.

FABULA RASA

Miłość reż. Przemek Filipowicz, 10'
Do pustego mieszkania wchodzą chłopak i dziewczyna. Przed paroma chwilami poznali się w klubie. Spodobali się sobie. Teraz sa u niego.

List reż. Jakub Janz, 13'13''
Plan pełny. Człowiek wchodzi do klatki schodowej. Półzbliżenie. Zatrzymuje się przed skrzynką na listy. Detal. Wyjmuje list. Zbliżenie. Chce gon otworzyć. Plan pełny. Powstrzymuje się słysząc nadchodzące kroki.

Zagraj ze mną reż. Rafał Skalski, 30'
Młode małżeństwo - Hania i Paweł - przeżywa pierwszy poważny kryzys. Uciekając od problemów, Hania niepostrzeżenie wciąga się w grę komputerową, w której stwarza swoją wizję idealnego faceta – Lucjana. Życie bohaterów wywraca się do góry nogami, gdy pewnego dnia Lucjan materializuje się i zamieszkuje z Hanią i Pawłem... Film o ucieczkach w najbardziej egoistyczne fantazje.

Znikniecie reż. Adam Uryniak, 70'30''
Poukładany i spokojny świat Michała Kunickiego rozpada się z chwilą zaginięcia jego żony. Rozpaczliwe próby odkrycia, co się naprawdę stało, sprowadzają jedynie kolejne katastrofy. Próbując rozwikłać zagadkę, bohater popada w coraz większą obsesję, która powoli niszczy jego życie.

Konfident reż.Rafał Kapeliński, 30'
Scenariusz “Konfidenta" powstał na podstawie wydarzeń, które rozegrały się w najbliższej rodzinie reżysera po opublikowaniu tzw. listy Wildsteina. To, co się potem wydarzyło uznał za świetny materiał na nieco śmieszną tragedię.Jest to film o wielkiej polityce i naszym małym, codziennym życiu, o prawdzie i kłamstwie w rodzinie, o miłości i samotności. O tym, że podstawą jest, by nie dać się w tym wszystkim zwariować.

Klajmax reż. Grażyna Trela, 30'
Opowieść o miłości graniczącej z obsesją i o samotności. Weronika - młoda kobieta skrywająca swoje kalectwo, zakochuje się w wykładowcy, pisarzu. Pogrąża się w świecie onirycznym, w którym jej ułomność nie stanowi przeszkody. Granica między fikcją a rzeczywistością zaczyna się zacierać. "Real" szykuje jednak Weronice gorzką niespodziankę.

Gdyby ryby miały głos reż. Tomasz Jurkiewicz, 30'
Wojtek, mimo skończonych 30 lat, wciąż wierzy w legendę o wielkiej rybie pływającej w pobliskim jeziorze. Cały czas poświęca, żeby ją złowić. Niewiele interesuje to nadopiekuńczą matkę Wojtka, Wandę, która w dniu urodzin syna postanawia ułożyć mu życie: znaleźć dziewczynę, kupić mieszkanie i przekształcić w specjalistę od marketingu własnej firmy produkującej drelichy. Bajkowa opowieść o nieprzystosowaniu, marzeniach i chorej miłości.

Popatrz na mnie reż. Katarzyna Jungowska, 30'
Intrygująca i plastycznie skonstruowana historia o poszukiwaniu uczuć w dzisiejszym świecie codzienności i pokus. Pozornie niewiele łączy zapracowanego lekarza, samotną matkę i szczęśliwą parę na romantycznym wyjeździe. Niczym w dobrym kryminale widz prawie do samego końca nie znajduję między nimi powiązań... a jednak! Ich losy splątują się nieodwracalnie. Ktoś zdradza, ktoś szantażuje, ktoś odchodzi, a wszystko to dlatego, że pragniemy miłości.

 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 183