FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


XIII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMOWY „OFF CINEMA"
18-22.11.2009
Poznań, Centrum Kultury „Zamek"
Międzynarodowy Festiwal Filmowy OFF CINEMA organizowany jest przez Centrum Kultury „Zamek" od 1997 roku. Jest festiwalem prezentującym twórczość młodych dokumentalistów (z regulaminowym ograniczeniem do 35 roku życia) z całego świata. OFF CINEMA stwarza dziełom młodych dokumentalistów okazję pełnego zaistnienia. Najlepsze filmy wybrane spośród nadesłanych na konkurs prezentujemy kilkusetosobowej widowni, która co roku przybywa do festiwalowego kina. Dla debiutantów jest to często pierwszy kontakt z szeroką publicznością.
Nagrodami na festiwalu są Zamki: Złoty, Srebrny i Brązowy, które zyskały duży prestiż w środowisku filmowców. O ich przyznaniu decyduje jury, w skład którego wchodzą wybitni reżyserzy filmowi, operatorzy, aktorzy i krytycy filmowi. W poprzednich latach do pracy w jury zaproszenie przyjęli m.in. Jacek Bławut, Sławomir Fabicki, Wojciech Marczewski, Krzysztof Krauze, Maciej Dejczer, Andrzej Kołodyński, Tadeusz Sobolewski, Andrzej Chyra, Jan Machulski, Feliks Falk i Magdalena Piekorz. W tym roku planujemy zaprosić do jury, między innymi, włoskiego dokumentalistę młodego pokolenia Gianluigi Attorre, a do przewodniczenia jury już zaprosiliśmy klasyka dokumentu, słynnego duńskiego reżysera Jørgena Letha .

Program towarzyszący festiwalowi jest niezwykle bogaty. Przede wszystkim, zarówno dla publiczności, jak i twórców z zagranicy prezentujemy największe dokonania polskiej klasyki dokumentalnej. Organizujemy także retrospektywy filmów jurorów.

Nowym pomysłem na rozwój festiwalu jest organizacja we współpracy z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ogólnopolskiej dwudniowej konferencji naukowej „Polski film dokumentalny przełomu wieków". W ramach konferencji przewidujemy około dwudziestu referatów filmoznawców i krytyków z całej Polski. W założeniu organizatorów jest wydanie tomu pokonferencyjnego - cennego źródła wiedzy o współczesnym stanie filmu dokumentalnego i refleksji nad jego przyszłością.
OFF CINEMA oprócz oczywistej promocji filmu dokumentalnego, prezentuje i wspiera interesujące pomysły z innych dziedzin sztuki. Tradycją inauguracji festiwalu stały się projekcje klasycznych dzieł kina niemego (m. in. „Wicher" Victora Sjöströma, „Nosferatu - symfonia grozy" Friedricha Murnaua, „Ostatni rozkaz" Josepha von Sternberga) z muzyką specjalnie skomponowaną na tę okazję. Z festiwalem współpracuje od kilku lat jeden z najciekawszych polskich młodych kompozytorów i autorów muzyki filmowej Rafał Rozmus.
Podczas trzynastej edycji OFF CINEMA odbędzie się wystawa „Prof. Władysław Jewsiewicki - początki kina". Ekspozycja jest bogato ilustrowana materiałami z prywatnego archiwum prof. Jewsiewickiego, po raz pierwszy prezentowanymi publicznie. To wstęp do opowieści o fascynujących prapoczątkach polskiej kinematografii i ich bohaterach. Na zwiedzających czeka również niezwykła możliwość przeniesienia się na chwilę w czasie, dzięki oryginalnej instalacji stereoskopowej, w której dawny świat, uwieczniony na płaskich kliszach, ożywa na naszych oczach w trzech wymiarach.
OFF CINEMA jest ważną platformą prezentacji współczesnego filmu dokumentalnego dla młodych twórców z kraju i ze świata, a także miejscem szeroko pojętej edukacji filmowej popularyzującej klasyczne i obecne dokonania z obszaru sztuki filmowego dokumentu.

STRONA FESTIWALU

 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 183