FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


GRANIE NA EKRANIE

GRANIE NA EKRANIE - to nowa kategoria Filmowej Góry w której zmagać się będą twórcy niezależni naszego festiwalu. Do udziału w niej organizatorzy zapraszają reżyserów, którzy na bohaterów swoich filmów wybierają fascynatów muzyki. W tej kategorii mogą znaleźć się filmy dokumentalne, bądź fabularne, opowiadające o muzykach, festiwalach i  innych wydarzeniach muzycznych, bez względu na preferowany styl muzyki.
Uwaga! Konkurs nie dotyczy teledysków.
Do nadsyłania swoich dzieł filmowych w tej kategorii organizatorzy zapraszają   wszystkich filmowców którzy kochają swoje obiektywy kierować w stronę szeroko pojętego świata muzyki.

Ta kategoria jest też zamierzonym ukłonem Filmowej Góry w stronę bratniego Międzynarodowego Festiwalu Rockowego „ROCK NOCĄ” (www.rock-noca.pl). Fundacja „Kombinat Kultury” jest głównym organizatorem obu tych festiwali, nota bene wspierających się na co dzień w swych prezentacjach i wszelkich działaniach organizacyjnych.

Do tej pory komisja kwalifikacyjna FG była  niejednokrotnie zmuszana do odrzucania filmów opowiadających o zespołach, muzykach, festiwalach muzycznych itp. Nie dlatego, że były to filmy złe. Lecz ze względu na niezwykle mocną konkurencję jaka od lat panuje w fazie eliminacyjnej kategorii „Dokument i Paradokument” do której, te filmy zazwyczaj były zgłaszane.  Patrząc statystycznie – głównymi laureatami Filmowej Góry byli zazwyczaj dokumentaliści. A, to oznacza, że w tej dziedzinie trudno przebić się filmom opowiadającym, na przykład – o radości grania.


FILMY KONKURSOWE 2010


Droga     reż. Grzegorz Korczak 43 min. 12 sek. - Wspólnie ruszyli w trasę...\" Są to jedyne słowa, jakie padają w filmie. Jazzowe wariacje przecięte są obrazami bez jakiegokolwiek dźwięku. Przenikliwe portrety i gęste kadry przepleciono z chwilami czerni. Polifonia dzieła umożliwia widzowi odbycie indywidualnej podróży w kaskadzie dźwięku i obrazu. Wyciszanie środków wyrazu, stanowiące swoistego rodzaju intermedia buduje przestrzeń swobodnej interpretacji dzieła. Reżyser z niezwykłą wrażliwością wkroczył w świat muzyków Sao Paulo Underground i Mikrokolektywu, towarzysząc im podczas trasy koncertowej po Polsce i Czechach.

JOTHABELSI  reż. Elvin Flamingo 57 min. 30 sek. - Portret hermetycznego i niszowego środowiska muzycznego (Gdańsk/Sopot) w formie opowieści o nieistniejącej i fikcyjnej grupie Jothabelsów.Zaniechane Melodie  reż. Kuba Pietrzak 25 min. - W ramach pewnego festiwalu w sercu suwalszczyzny doszło do spotkania dwóch kultur. Starzy wiejscy muzykanci przez trzy dni uczyli tajników ludowego grania młodzież i dzieci. W ciągu 72 godzin zatarły się granice kulturowe między wsią a miastem, muzyką ludową i rozrywkową oraz między młodością i starością. Film jest opowieścią o muzyce, która coraz szybciej odchodzi w niepamięć.

NOSTRESS reż. Jarek Blonka 65 min. - ZAPIS TRZECH TRAS KONCERTOWYCH SPĘDZONYCH WSPÓLNIE Z EKIPĄ FILMOWĄ. ZREALIZOWANY MATERIAŁ ZAWIERA M.IN. WYWIADY Z ZESPOŁEM, FRAGMENTY KONCERTÓW, ARCHIWALNE NAGRANIA VIDEO I WYPOWIEDZI INNYCH ARTYSTÓW O ZESPOLE HAPPYSAD.

 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 183