FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


Filmowa Góra 2005 - O Festiwalu

Filmowa Góra 2005 logoMiłośnicy kina niezależnego, którego Zielona Góra staje się widocznym centrum, mogli w wakacje roku 2005 obejrzeć blisko 80 polskich projektów. Wszystko to za sprawą I Letniego Ogólnopolskiego Festiwalu Filmowa Góra. Festiwal odbywał się pod patronatem Telewizji Kino Polska, TVP3, www.indeprendent.pl, www.stopklatka.pl. Funkcję Dyrektora Festiwalu pełnił Bruno Aleksander Kieć, Dyrektora Programowego – Marzena Więcek promocją oraz stroną techniczną zajął się Igor Skrzyczewski, który dodatkowo pełnił funkcję Rzecznika Prasowego.

Filmy zaprezentowane na zielonogórskiej Starówce, gromadząca się publiczność przyjmowała z wielkim entuzjazmem. Prowadzone były otwarte prelekcje z dziedziny filmu, oraz pokazy filmów zrealizowanych poza systemem komercyjnym, a więc tych, które omijając pogoń za materialnym zyskiem, powstają z pasji i wewnętrznej potrzeby opowiedzenia światu czegoś naprawdę istotnego i nie traktują widza jak "konsumenta popcornu" serwując mu papkę skompilowaną z kasy, efektów specjalnych i braku szacunku dla jego wyobraźni.
Festiwal był niewątpliwie ważnym wydarzeniem tego lata i dla tych, którzy uczestniczyli w pokazach, były to niezapomniane letnie wieczory. Nadeszło od widzów wiele podziękowań, co utwierdziło nas, organizatorów w przekonaniu, że pomysł na zorganizowanie filmowych pokazów był strzałem w dziesiątkę. Mówiło o festiwalu wiele ogólnopolskich mediów, m.in.: Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza, Gazeta Poznańska, Radiostacja, Program 3 Polskiego Radia, Radio Zachód, Radio Eska.
Letni festiwal zakończył się 25 sierpnia, przyznano nagrody publiczności – MAŁE FILMOWE PAGÓRKI w trzech kategoriach: dokument, fabuła i animacja oraz FILMOWY PAGÓREK za najlepszy film festiwalu. Zdecydowanie największą ilość głosów otrzymała etiuda operatorska Sławomira Bergańskiego pt. "Anaesthesia" z muzyką Zbigniewa Preisnera (absolwent łódzkiej filmówki, na co dzień zajmuje się reżyserią światła w Teatrze Wielkim w Łodzi).

FILMOWA GÓRA tak jak cała Letnia Scena Artystyczna w roku 2005 tworzona była przy współpracy z LATEM MUZ WSZELAKICH, odbywającym się pod patronatem Prezydent Miasta Zielona Góra. Pomysł zorganizowania Festiwalu Filmowego w Zielonej Górze dojrzewał już w latach ubiegłych. Miasto to przy swoim potencjale twórczym (znane w kraju i w Europie formacje filmowe – AYOY, SKY PIASTOWSKIE i inne) oraz bliskości granicy docelowo w przyszłości może stać się jednym z ciekawszych miejsc promocji europejskiego kina niezależnego (stąd w tym roku udział Klubu Polskich Nieudaczników z Berlina). Dodatkową siłą Festiwalu jest to że powstał on w konsekwencji systematycznego rozwoju Letniej Sceny Artystycznej KOMBINATU KULTURY (w latach poprzednich sceny Klubu Muzycznego 4 RÓŻE DLA LUCIENNE). Powstał on w podobnym schemacie jak inne działania sceny, stając się czynnikiem promującym twórczość młodych ludzi, oraz różne pobocza sztuki. Inicjatorami w 2005 roku byli: Bruno Aleksander Kieć oraz formacja SKY PIASTOWSKIE tworzony był przy późniejszej współpracy z innymi grupami twórczymi.

Pokazy filmów odbywały się w każdy czwartek wakacji w godz. 21.00 do 23.00 na wielkim ekranie przy Ogródku Letnim Klubu Muzycznego 4 RÓŻE DLA LUCIENNE obok zielonogórskie go ratusza. Zainteresowanie publiczności przekroczyło przewidywania organizatorów. Na godzinę przed projekcjami wszystkie miejsca były wypełnione do ostatniego. W programie prezentowane były najlepsze nadesłane przez niezależnych filmowców z całej Polski projekty offowe: animacje, eksperymenty, projekcje video oraz krótkometrażowe filmy fabularne i dokumentalne.

 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:





Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 188