FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


Filmowa Góra 2006 - Nominacje i Nagrody

PROTOKÓŁ Z ROZDANIA NAGRÓD
FILMOWA GÓRA 2006
Z DNIA 30.08.2006

Na uroczystym zakończeniu ii letniego ogólnopolskiego festiwalu filmowego kino niezależne Filmowa Góra przyznano 6 Małych Pagórków Filmowych w 5 kategoriach festiwalowych oraz nagrodę główną festiwalu – Filmowy Pagórek.

Na festiwal nadesłano 97 filmów. wstępnie zakwalifikowano 52 filmy, które prezentowano w 6 kategoriach. Pokazy odbywały się podczas wakacyjnych miesięcy (lipiec i sierpień 2006) filmy pokazano podczas 7 konkursowych wieczorów na dwóch  scenach - Letnia Scena Artystyczna w ogródku klubu artystycznego 4 Róże dla Lucienie w Zielonej Górze oraz na Letniej Scenie Artystycznej w Tarnowie. Rekordową liczbę filmów, bo aż 21, zaprezentowano podczas wieczoru poświęconemu filmom eksperymentalnym.

Pierwszej weryfikacji filmów dokonywała publiczność festiwalowa oddając swój głos na najlepsze dzieło w poszczególnych kategoriach. W głosowaniach festiwalowych oddano łącznie 678 głosów.

WERDYKT

Małe pagórki - nagrody nominującej do tytułu najlepszego filmu prezentowanego w konkursie Filmowej Góry 2006 publiczność przyznała następującym tytułom:

MAŁY PAGÓREK W KATEGORII ETIUDY STUDENCKIE CZ.I

- CIAWASY - reż. Jarosław Antoszczyk

MAŁY PAGÓREK W KATEGORII ETIUDY STUDENCKIE CZ.II

- PRZEZNACZENIE - reż. Błażej Wiśniewski

Ze względu na duża ilość prac nadesłanych przez studentów szkół filmowych filmy w kategorii Etiudy Studenckie prezentowano podczas 2 kolejnych wieczorów. Tym samym kategoria ta doczekała się dwóch równoznacznych tytułów.

MAŁY PAGÓREK W KATEGORII HUMOR & NA POGRANICZU KICZU:

NAGRODY NIE PRZYZNANO

Jury biorąc pod uwagę małą ilość a ogromną różnicę oddanych przez publiczność głosów podczas prezentacji filmów z gatunku Czarny humor i na pograniczu kiczu w stosunku do pozostałych kategorii oraz mierny poziom merytoryczny i techniczny nadesłanych prac, postanowiło nie przyznawać nominacji żadnemu tytułowi.

MAŁY PAGÓREK W KATEGORII LUDZIE TOKSYCZNI:

- SZPILER - reż. Łukasz Kozak

MAŁY PAGÓREK W KATEGORII DRAMAT LUDZKI:

- ZASADA TALIONU - reż. Konrad Daniel, Paweł Kaczmarek

MAŁY PAGÓREK W KATEGORII KINO EKSPERYMENTALNE:

EX AEQUO

- EWANGELIA I - Marcin Droba

- ZBIÓR FILMÓW GRUPY KOBAL+MASA

Korzystając z prawa ostatecznej weryfikacji i wyróżnieniu najlepszych prac jury postanowiło przyznać dodatkowy Mały Pagórek w kategorii Kino eksperymentalne wyróżniając za bogactwo filmowego przekazu nie tyle pojedynczy film co grupę filmową.

MAŁY PAGÓREK W KATEGORII DOKUMENT I PARADOKUMENT:

- KLINIKA – reż. Tomasz Wolski

Jury festiwalowe w składzie:
Bruno Aleksander - przewodniczący
Grzegorz Lipiec
Katos
Igor Skrzyczewski
Marta Pilarska
Artur Beling
Jarosław Żuk
Marek Pijanowski
Tomasz Burka
Krzysztof Wiemann
Jacek Renn

nagrodę główną w postaci Filmowego Pagórka oraz nagrody pieniężnej w wysokości 2.000 zł przyznało filmowi:

- Klinika – reż. Tomasz Wolski

Uzasadnienie jury:

Film dokumentalny Tomasza Wolskiego klinika już w fazie jego powstawania wymagał od jego realizatorów szczególnej odpowiedzialności i ogromnego wyczucia. Przedstawienie bohaterów filmu, chorych i cierpiących pacjentów Kliniki, a przede wszystkim umiejętne dotarcie do nich wskazuje na wysoką kulturę osobistą i dojrzałość artystyczną twórców kliniki. Reżyser znakomicie poradził sobie z bogactwem przedstawionych charakterów i emocji. Potrafił przy tym zachować odpowiedni dystans do podjętego problemu. W obliczu ludzkiego dramatu udało mu się doskonale wyłonić optymizm i humor, jednocześnie nie naruszając godności osobistej pacjentów. Nie sposób nie docenić również ogromu pracy włożonej w film przez reżysera. Tomasz Wolski, jest tu, także autorem zdjęć, montażu oraz scenariusza. wyraźnie da się zauważyć staranność i sprawność pracy Wolskiego na każdym etapie tworzenia Kliniki . szczególnymi walorami, zarówno technicznymi jak i artystycznymi, wyróżnia się montaż, a także doskonale go uzupełniające opracowanie dźwiękowe. Jury zwróciło również uwagę na to, że filmy prezentowane w kategorii Dokument i paradokument stworzyły bezwzględnie najmocniejszą merytorycznie grupę na bardzo wyrównanym poziomie. Klinika zatem przebrnęła zwycięsko przez dwie najtrudniejsze etapy konkursu Filmowa Góra 2006. Kategoria prezentująca najmocniejszą grupę festiwalową i grupa najmocniejszych filmów Filmowej Góry 2006.

 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 78