FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


Roy Scheider - Nie Żyje
 Roy Scheider, wybitny amerykański aktor po 4 latach zmagania się z ciężką chorobą, nowotworem komórek plazmatycznych. Zmarł 10 lutego w szpitalu w Little Rock w którym walczył o swoje życie przez ostatnie 2 lata.
Jego najsłynniejsze kreacje aktorskie, to rola szeryfa Martina Brody'ego w horrorze "Szczęki", rola Doca - tajnego agenta w filmie "Maratończyk" gdzie zagrał obok Dustina Hoffmana i Laurenca Oliviera.
Za drugoplanową rolę we "Francuskim Łączniku" Wiliama Friedkina otrzymał swoją pierwszą nominację do Oskara. Ponadto zagrał w takich hitach ekranowych, jak "Kosmiczna Odyseja" Stanleya Kubrica, czy "Cały Ten Zgiełk" Boba Fosse'a w którym otrzymał kolejną nominację do Nagrody Akademii. Scheider specjalizował się w graniu "twardych facetów z problemami", był nawet pierwotnie brany pod uwagę jako odtwórca "Rambo". Ostatecznie jednak ustąpił miejsca Sylwestrowi Stallone i wziął udział w filmie Johna Badhama "Blue Thunder".
Jedną z jego ostatnich ról był Pan Castle The "Punisher" (2004r.)Jonathana Hensleigh'a.   W momencie śmierci uczestniczył w dwóch produkcjach: "Dark Honeymoon", która była już ukończona oraz w "Iron Cross" będąca w fazie postprodukcji. Aktor zmarł w wieku 75 lat.
 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 356