FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


Afryka w Kadrze

ImageW kwietniu, w pięciu największych miastach Polski, już po raz trzeci rusza Afrykamera 2008.

Festiwal odwiedzi Kraków (7-13 kwietnia), Toruń (11-17.04), Wrocław (16-20.04), Warszawę (17 – 26.04) oraz Gdańsk (18-23.04). Łącznie pokaznych zostanie prawie 20 filmów pełnometrażowych. W tym roku program Festiwalu prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Oprócz pokazów filmowych znajdą się w nim muzyka, literatura, spotakania z twórcami oraz wystawy.
Polska w kwietniu, to centrum wydarzeń związanych z afrykanską kulturą. W cyklu Era Jazzu w Sali Kongresowej 21 kwietnia wystąpi Angelique Kidjo zwana ikoną afro – music, zaraz po niej w Warszawie wystąpi Bonga, a na początku kwietnia ropocznie się 3. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA 2008, prezentujący przegląd najnowszych produkcji kina afrykańskiego, a także wiele imprez towarzyszących – koncertów, spotkań i wystaw. Program projekcji filmowych obfituje w prawdziwe atrakcje, znajdą się w nim filmy najnowsze (np. debiut mozambijskiej reżyserki Teresy Praty z 2007 roku), jak również filmy starsze, nigdy w Polsce nie pokazywane. W ramach AfryKamery pokazana zostanie retrospektywa Ousmane Sembene, uważanego za ojca kina afrykańskiego, zmarłego w 2007 roku senegalskiego reżysera.

Spośród filmów długometrażowych publiczność festiwalowa wybierze najlepszy i przyzna mu nagrodę Złotej Zebry.
AfryKamera 2008 to nie tylko pokazy filmów pełnometrażowych, ale również dokumenty, filmy krótkometrażowe, spotkania z twórcami zaproszonymi na Festiwal oraz wystawy. Wielką atrakcją tegorocznej edycji, będzie jedyny w Polsce koncert legendy muzyki angolskiej – Bongi, który po raz pierwszy wystąpi w naszym kraju. Koncert odbędzie się w warszawskim Palladium na zakończenie Festiwalu.
Afrykańskie brzmienia na AFRYKAMERZE 2008 zaprezentują także beat poeci z formacji Ajax z Johannesburga. Towarzyszyć im będą wizualizacje the grrrl. Ajax wystąpi w każdym z festiwalowych miast.
Unikatową część festiwalu stanowić będą Afroczytanki – polscy artyści czytać będą fragmenty prozy i poezji laureatów Literackiej Nagrody Nobla: Wole Soyinka (1986), Naguib Mahfour (1988), Nadine Gordimer (1991), John M. Coetzee (2003) oraz Doris Lessing (2007). Podobnie jak kino, literatura daje nam możliwość zrozumienia innych perspektyw na świat i ludzi, ale przede wszystkim pozwala zajrzeć do wnętrza osób mieszkających w zupełnie innym miejscu na świecie. Afryka, jako kontynent mało rozumiany i często błędnie postrzegany w Polsce, to chyba najciekawsza wyprawa naszych umysłów, gdyż umożliwia nam przełamanie własnych barier i porzucenie szkodliwych stereotypów. Dlatego też tegoroczne Afroczytanki będą poruszały kwestie naszych osobistych uprzedzeń i przybliżą różnorodność afrykańskiej literatury. W tym roku zbiór cytatów dotyczy europejskich stereotypów na temat Afryki i Afrykańczyków zamkniętych w czterech tematycznych spotkaniach: Afrykańska skóra; Afrykańska dusza; Afrykański ból oraz Afrykańska miłość.

Więcej informacji  na www.afrykamera.pl

 

 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 356