FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


Warszawa-Hanoi wygrywa Młode Kadry
ImageW niedzielę 20 kwietnia podczas Ceremonii zakończenia 7. Międzynarodowego Forum Niezależnych Filmów Fabularnych OSKARIADA telewizja Kino Polska ogłosiła zwycięzcę konkursu scenariuszowego Młodych kadrów. Laureatką została Katarzyna Klimkiewicz, autorka scenariusza Hanoi –Warszawa.Jej scenariusz został wybrany z 342 tekstów nadesłanych do redakcji.
Nagrodą jest zrealizowanie filmu przez telewizję Kino Polska. Opieką artystyczną otoczy go Sławomir Fabicki, reżyser nominowanej do Oskara Męskiej sprawy oraz szef Stowarzyszenia FILM 1, 2. Na konkurs Debiutanci Kasia przysłała scenariusz Hanoi – Warszawa, wstrząsającą historię Ahn, młodej Wietnamki, która przekracza nielegalnie granicę Polski. Film pokazuje jej pierwszy dzień na zachodzie. To opowieść o pierwotnych uczuciach: strachu, desperacji, odwadze. Autorka chce nam pokazać, że tuż obok nas jest świat, w którym zaszczuci ludzie muszą ukrywać się jak w czasie wojny.


Kasia Klimkiewicz
, laureatka konkursu, jest absolwentką reżyserii w łódzkiej Filmówce.  Zajmuje się  kręceniem reportaży i filmów dokumentalnych. Jej film „Wasserschlacht- wielka wojna graniczna”, o bitwie anarchistów w centrum Berlina, został nagrodzony na Berlinale Talent Campus 2007 nagrodą Berlin Today Award.

Warszawa – Hanoi
Młoda Wietnamka przedostaje się do Polski przez zieloną granicę. Teraz musi już tylko dotrzeć do Warszawy. Tam czeka na nią narzeczony, lepsze życie, tam spełnią się jej marzenia. Podróż Ahn przez Polskę to podróż przez piekło upokorzeń i przemocy. Młoda dziewczyna wyrywa się brutalnym przewoźnikom i na własną rękę, bez grosza przy duszy i bez znajomości języka, próbuje dostać się do stolicy. Jednak jej narzeczony zostaje zamknięty w areszcie deportacyjnym. Samotna i zrozpaczona Ahn musi teraz zdecydować: dobrowolnie zgłosić się na policję albo walczyć o przetrwanie w obcym mieście.

O konkursie Młode kadry – Debiutanci

Wiosną 2007 roku telewizja Kino Polska ogłosiła konkurs scenariuszowy dla Debiutantów. Scenariusz na film mógł przysłać każdy. Okazało się, że kto żyw chce zostać filmowcem - do redakcji przysłano 342 teksty!!! W skład jury weszli wszyscy ci, którzy w Polsce mają coś do powiedzenia o młodym kinie – między innymi Agnieszka Odorowicz, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, dziekani państwowych szkół filmowych, szefowe Mistrzowskiej Szkoły Andrzeja Wajdy oraz Media Desk Polska, wykładowca warszawskiej Szkoły Filmowej oraz znani filmowcy – Jerzy Stuhr i Sławomir Fabicki.
Do finału komisja selekcyjna wybrała 10 najlepszych tekstów. Finaliści swoje pomysły szlifowali podczas specjalnie dla nich zorganizowanych warsztatów pod okiem Sławomira Fabickego i Denijala Hasanovića. Warsztaty odbyły się w murach jak zawsze gościnnej dla młodych zdolnych filmowców Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. W trakcie sesji scenariuszowej czekała debiutantów konfrontacja – do swoich historii musieli przekonać rektora krakowskiej szkoły teatralnej i wykładowcę katowickiej filmówki profesora Jerzego Stuhra. Nie było łatwo – zwłaszcza że zmagania podglądane były przez kamery telewizji Kino Polska. W marcu i w kwietniu 2008 roku na antenie telewizji Kino Polska 10 filmowych debiutantów . Można było wtedy zobaczyć zmagania finalistów podczas sesji scenariuszowej z wykładowcą katowickiej Szkoły Filmowej, rektorem krakowskiej PWST - profesorem Jerzym Stuhrem. Zaprezentowany został także cykl felietonów o młodych filmowcach, o uroku krótkiego filmu, o 60-leciu Łódzkiej Filmówki, a także o tym, gdzie nad Wisłą można się nauczyć robić dobre filmy. Program Młode kadry – Debiutanci można oglądać w Internecie na stronie www.mlodekadry.pl 

 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 356