FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


Węgierska Wiosna Filmowa od Wisły do Warty
ImageProjekcjami w ramach festiwalu Kino na Granicy w Cieszynie rozpocznie się tegoroczna Węgierska Wiosna Filmowa. 7. Tydzień Filmu Węgierskiego. Dziesięć nagradzanych węgierskich filmów z ostatnich dwóch lat obejrzeć będzie można także w Poznaniu, Krakowie i Katowicach.
Wśród filmów, które znajdą się w programie tegorocznej Węgierskiek Wiosny Filmowej znajdą się takie tytuły jak wielokrotnie nagradzana (między innymi w Budapeszcie i Brukseli) "Podróż Iski", "Opium - Dziennik kobiety chorej umysłowo" Janosa Szasza, film który zdobył m.in. nagrodę krytyków zagranicznych na Festiwalu Filmowym w Budapeszczie, "Wolność, miłość", prezentowany w Białym Domu w Waszyngtonie i na Festiwalu Filmowym w Berlinie, a także "Cierpliwość", który został nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Krótkometrażowych w Bilbao.

                                                                                                                    Image
7.Tydzień Filmu Węgierskiego
Przegląd organizuje Centrum Węgierskie w Krakowie.
Przy współudziale m.in.Węgierskiej Unii Filmowej (Budapeszt)
i Narodowego Funduszu Kultury (Budapeszt).

Pokazy odbędą się:
CIESZYN 29.04-03.05 (Festiwal Kino na Granicy)
POZNAŃ 05-08.05. (Kino Muza, ul. Św. Marcin 30)
KRAKÓW 09-13. 05 (Kino Ars, ul. Św. Jana 6)
KATOWICE 18-21. 05. (Centrum Sztuki Filmowej, ul. Sokolska 66)Filmy fabularne prezentowane podczas imprezy:ImagePODRÓŻ ISKI
Węgry, 2006, 93 minuty
scenariusz i reżyseria: Csaba Bollók
zdjęcia: Francisco Gózon
Życie 12-letniej Iski jest szare i beznadziejne. Dziewczyna zarabia zbierając złom, wygrzebując ze śmieci wszystko to, co można sprzedać, choćby za grosze. Wszystkie pieniądze idą na wódkę dla rodziców. Żeby cokolwiek zjeść, żebrze. W końcu trafia wraz z siostrą do przytułku. Niezwykła kreacja młodej odtwórczyni głównej roli - Marii Vargi, której życiorys w wielu miejscach pokrywa się z losami Iski.
Nagrody
Nagroda główna dla najlepszego filmu, oraz scenariusza, nagroda „Złote Nożyczki” (Budapeszt), Nagroda dla najlepszej kreacji aktorskiej (Bruksela), Nagroda główna (Monterrey, Reykjavik), Nagroda specjalna (Ourense), Dyplom uznania (Sarajewo, Trondheim)

KONIEC – OSTATNI ROZ-RACHUNEK
Węgry, 2006, 105 minut
reżyseria: Gábor Rohonyi
scenariusz: Balázs Lovas
zdjęcia: Péter Szatmári
Prawdopodobnie życie konczy się po siedemdziesiątce, tak? Tak, dla większości – ale na podmiejskim osiedlu mieszka dwoje ludzi dla których teraz zaczyna się naprawdę. Miłość Emila i Hedi zaczęła się pół wieku temu, w ciągu tych pięćdziesięciu lat nieustannie zmagali się z losem. Pewnego dnia Emil uciekając przed komornikami, opuszcza żonę i wsiada do samochodu, żeby grzecznie i uprzejmie, - jak przystało dzentelmenowi- obrabować pierwszą napotkaną pocztę…
Nagrody
Nagroda publiczności i jury studenckiego (Budapeszt)

WOLNOŚĆ, MIŁOŚĆ
Węgry, 2006, 115 minut
reżyseria: Krisztina Goda
scenariusz: Éva Gárdos, Réka Divinyi, Géza Bereményi, Joe Eszterhas
zdjęcia: János Vecsernyés, Buda Gulyás
Węgry w 1956 roku były nie tylko małym państwem bloku sowieckiego, ale też prawdziwą potęgą: węgierska drużyna piłki wodnej była niepokonana. Do tej pory przegrali jeden raz: w 1955 roku, kiedy na zawodach w Moskwie sędzia nie dał im szans na wygraną. Przygotowują się do rewanżu na olimpiadzie w Melbourne. Jednak historia całkowicie krzyżuje im plany. W Budapeszcie wybucha rewolucja.
Nagrody
Nagroda glówna (Aichi), Nagroda publiczności (St. Louis)

OPIUM - DZIENNIK KOBIETY CHOREJ UMYSŁOWO
Węgry, 2007, 108 minut
reżyseria: János Szász
scenariusz: János Szász, András Szekér na podstawie prozy Gézy Csátha
zdjęcia: Tibor Máthé
1913 Węgry. Historia lekarza i pisarza Józsefa Brennera to historia współczesnego Fausta. Brenner jest lekarzem w zakładzie dla umysłowo chorych. Od miesięcy cierpi na kryzys pisarski i nie jest w stanie przelać na papier nawet jednego słowa. Uzależnia się od morfiny. Pewnego dnia zostaje mu powierzona nowa chora, dwudziestoośmioletnia Gizella. Ta chora umysłowo kobieta wciąż pisze i pisze, jest niewolniczką swojego dziennika, nie jest w stanie ani na moment odłożyć pióra. Brenner zazdrości chorej, która genialnie, opętańczo tworzy.
Nagrody
Nagroda dla najlepszego reżysera i operatora, Nagroda „Złoty mikrofon”, Nagroda krytyków zagranicznych (Budapeszt), Najlepszy film i najlepsza aktorka (Porto), Najlepsza aktorka (Moskwa)

SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ŻYCIA
Węgry, 2005, 80 minut
reżyseria i scenariusz: Árpád Bogdán
zdjęcia: Márk Győri, Gábor Szabó
Nasz bohater mieszka sam w typowym mieszkaniu na osiedlu. Chłopak romskiego pochodzenia dorastał w domu dziecka, nie zna rodziców. Nie zna także świata, ani reguł, które nim rządzą. Pewnego dnia, od dawnego opiekuna, dostaje niezwykły prezent.
Nagrody
Najlepszy debiut, muzyka i producent (Budapeszt), Najlepsza reżyseria (Genewa) Dyplom uznania (Berlin)
Image
 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 356