FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


MŁODZI i FILM - wspólny jubileusz Filmówki i szkoły katowickiej
ImageNa 27. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych po raz pierwszy dwie największe w Polsce szkoły filmowe będą wspólnie obchodzić jubileusz. W Koszalinie obchodzić będziemy 60 lat łódzkiej "Filmówki" i 30-lecie Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.Podczas Festiwalu odbędzie się retrospektywa najlepszych etiud z obu szkół, filmy będą poprzedzone prelekcjami. Zobaczymy legendarne szkolne filmy, jak "Dwaj ludzie z szafą" Polańskiego, "Urząd" Krzysztofa Kieślowskiego czy "Kirk Douglas" Feridina Erola i Marka Piwowskiego. Pokazy filmów zaplanowane są na piątek i sobotę, 20 - 21 czerwca. W piątek 20 czerwca dyrekcja Festiwalu organizuje też uroczyste przyjęcie dla studentów, władz Szkół oraz Gości Festiwalu.
Od 2002 roku festiwal "Młodzi i Film" współpracuje ściśle z obiema szkołami. Ich filmy co roku biorą udział w konkursie i zazwyczaj zbierają prestiżowe nagrody. Na koszalińskim festiwalu spotykają się najzdolniejsi twórcy młodego pokolenia i ich starsi koledzy, dlatego impreza ta wydaje się być najlepszym miejscem do zorganizowania tego jubileuszu.Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Shillera w Łodzi powstała w 1948 roku i obchodzi swoje 60-lecie. "Filmówka" wychowała kilka pokoleń cenionych na świecie twórców kina. Jest najbardziej znaną polską szkołą filmową i zarazem jedną z najwyżej ocenianych w Europie. Studiują tu młodzi ludzie z całego świata. W szkole wykładali między innymi Aleksander Ford i Wojciech Jerzy Has. Dziś filmowców kształcą: Ewa Braun, Robert Gliński, Kazimierz Karabasz, Jan Jakub Kolski i Wojciech Marczewski. Nazwiska słynnych absolwentów Filmówki są znane wszystkim: Andrzej Wajda, Andrzej Munk, Roman Polański i Krzysztof Zanussi.W tym roku mija też 30 lat od założenia tzw. katowickiej szkoły filmowej, czyli Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Jego patronem jest Krzysztof Kieślowski, który był jednym z pierwszych wykładowców na tym wydziale. To najważniejsza, obok łódzkiej Filmówki, placówka kształcenia filmowców w Polsce. Dziś studentów uczą między tu innymi: Filip Bajon, Andrzej Fidyk, Leszek Wosiewicz, Maciej Pieprzyca oraz Andrzejem Rameau. Szkoła znana jest od lat ze swobody wyboru stylu nauki i zakresu zainteresowań filmowych oraz otwartego trybu zajęć. Najbardziej znani absolwenci to: Maciej Dejczer, Magdalena Łazarkiewicz, Piotr Łazarkiewicz, Magdalena Piekorz, Piotr Wereśniak i Maciej Ślesicki.
Dyrektorem Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" jest Jacek Paprocki, dyrektorem programowym - Jerzy Kapuściński.Patronat nad festiwalem objęli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, Prezydent Koszalina Mirosław Mikietyński, Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz i Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski.Organizatorami są: Miasto Koszalin i Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Producentem jest Centrum Kultury 105 w Koszalinie. Dotacje na organizację festiwalu przyznały Polski Instytut Sztuki Filmowej i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stopklatka jest patronem medialnym tej imprezy.

Festiwal potrwa w dniach 17 21 czerwca 2008 r.
 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 356