FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


"Młodzi i Film". Wszystkie filmy konkursowe
ImageOsiem tytułów, w tym film Bodo Koxa "Nie panikuj", znalazło się w konkursie głównym 27. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". Poza obrazami pełnometrażowymi o kolejne Jantary rywalizować będą także produkcje krótkometrażowe w skład, których wchodzą animacje, dokumenty oraz formy fabularne.

Filmów zgłoszonych było bardzo dużo. Obejrzałem wszystkie. Wydaje mi się też, że jeśli chodzi o oba konkursy fabularne (pełno i krótkometrażowy) jest tu kilku twórców, o których za kilka lata będzie bardzo głośno, jestem tego pewny. Z całą pewnością pomoże w tym powstałe Studio im. Andrzeja Munka. Pomoże ono zrobić pierwszy, jak i kolejny film, który będzie miał szanse na udział w międzynarodowych festiwalach. Zapraszamy wszystkich do Koszalina i prosimy o kibicowanie polskiemu filmowi, ponieważ jeśli ma coś ciekawego przyjść dla naszych widzów, to tylko stąd. Czekamy zatem na obrazy, które spokojnie zapełnią kina publicznością i spotkają się z uznaniem za granicą - mówił na wczorajszej konferencji prasowej, Jerzy Kapuściński, dyrektor programowy "Młodzi i Film".
I tak w Konkursie pełnometrażowych polskich debiutów fabularnych, w którym biorą udział filmy o czasie dłuższym niż 60 minut, znalazły się:

1. "Ballada o Piotrowskim", reż. Rafał Kapeliński
2. "Futro", reż. Tomasz Drozdowicz
3. "Nadzieja", reż. Stanisław Mucha
4. "Nie panikuj", reż. Bodo Kox
5. "Niezawodny system", reż. Izabela Szylko
6. "Środa, czwartek rano", reż. Grzegorz Pacek
7. "Taxi A", reż. Marcin Korneluk
8. "Wino truskawkowe", reż. Dariusz Jabłoński

Warto podkreślić, że debiutancki obraz może być zarówno produkcją telewizyjną, jak i kinową. Do konkursu zgłoszono w sumie 15 filmów. Tymczasem w składzie jury znaleźli się: Wojciech Marczewski (Przewodniczący), Kinga Preis, Xawery Żuławski oraz Paweł Huelle.

Główną nagrodą jest tu Wielki Jantar 2008 dla najlepszego debiutu (20 tys. zł.). Kolejne Jantary rozkładają się kolejno na:

Jantar 2008 za najlepszy scenariusz (10 tys. zł.)
Jantar 2008 za najlepsze zdjęcia (8 tys. zł.)
Jantar 2008 za najlepszy debiut aktorski
-rola kobieca (8 tys. zł.)
-rola męska (8 tys. zł.)

Jeśli chodzi o Konkurs Krótkometrażowych Polskich Debiutów Filmowych rywalizować o Jantary będzie 51 tytułów. Jury w składzie: Dariusz Gajewski (Przewodniczący), Andrzej Titkow, Bartosz Konopka, Piotr Młodożeniec oraz Tadeusz Sobolewski dokona wyboru spośród następujących pozycji:

Animacja

1. American Dream, reż. Jakub Wroński
2. Awatar, reż. Sylwia Żółkiewska
3. Bird's song, reż. Paweł Prewencki
4. Dzień, reż. Piotr Szczepanowicz
5. Epizod, reż. Agata Gorządek
6. Exodus, reż. Mateusz Heldwein
7. Fantaskop, reż. Jakub Woynarowski
8. Mały czarny kwadrat, reż. Tomasz Siwiński
9. Nie ma, reż. Magdalena Syboń
10. Odlot, reż. Michał Socha
11. Refreny, reż. Wiola Sowa
12. Sekwens, reż. Robert Sowa
13. Traktat o manekinach, reż. Wojciech Brzozowski
14. Wiek kamienia, reż. Marta Skrocka
15. Wszystko płynie, reż. Edyta Turczanik

Dokument

1. Bez upadku, reż. Jakub Stożek
2. Ekipa , reż. Lesław Dobrucki
3. Felgarz z Woli, reż. Kuba Maciejko
4. Gadzio, reż. Kryspin Pluta
5. Gośka gola, reż. Joanna Kaczmarek
6. Henio, idziemy na Widzew, reż. Michał Jóźwiak
7. Kilka mniejszych wygranych, reż. Lesław Dobrucki
8. Kredens, reż. Jacob Dammas
9. Pod palmą, reż. Rafał Żurek
10. PRL de luxe , reż. Edyta Wróblewska
11. Radioakcja, reż. Tomasz Jurkiewicz
12. Szklana pułapka, reż. Paweł Ferdek
13. Tak trzeba żyć, reż. Paweł Sobczyk
14. Triatlon, reż. Bartosz Warwas

Fabuła

1. Aria Diva, reż. Agnieszka Smoczyńska
2. Dzieci i ryby głosu nie mają, reż. Miron Wojdyło
3. Falstart, reż. Igor Devold
4. Galerianki, reż. Katarzyna Rosłaniec
5. Jak to jest być moją matką, reż. Nora McGettigan
6. Jasna strona, reż. Jagoda Madej
7. Koniec lata, reż. Karolina Bielawska
8. Luksus, reż. Jarosław Sztandera
9. Myjnia, reż. Jan P.Matuszyński
10. Nocny pocałunek, reż. Marcin Latałło
11. Non-stop kolor, reż. Maria Sadowska
12. Obcy VI, reż. Borys Lankosz
13. Pan Much, reż. Marcin Władyniak
14. Samotność kucharza szybkich zamówień, reż. Marcel Sawicki
15. Scherzo, reż. Agnieszka Glińska
16. Trening, reż. Julia Kolberger
17. Universal Spring, reż. Anna Karasińska
18. Warszawianka, reż. Marcin Maziarzewski
19. Wielki Świat, reż. Adrian Glass
20. Wszystko, reż. Artur Wyrzykowski
21. Wszystko, reż. Gilles Renard
22. Za horyzont, reż. Kuba Czekaj

W tym przypadku są trzy główne nagrody w zależności od rodzaju filmu.

Mały Jantar 2008 za najlepszą fabułę (5 tys. zł)
Mały Jantar 2008 za najlepszy dokument (5 tys. zł.)
Mały Jantar 2008 za najlepszą animację (5 tys. zł.)

Nagrody dziennikarzy i publiczności

Tradycyjnie, jak co roku, dziennikarze przyznają nagrodę za najlepszy według nich film. Wszyscy widzowie Festiwalu "Młodzi i Film" będą mogli wybrać najlepszy debiut uczestnicząc w plebiscycie publiczności.

Również w tym roku odbędzie się Konkurs na Superjantara, czyli Najlepszy debiut aktorski 10-lecia (1997-2007).

Pokazy towarzyszące

Najlepsze debiuty Europy

“Tout est pardonne", reż. Mia Hansen Love (Francja)
“Hotel Very Welcome", reż. Sonja Heiss (Niemcy)
"Pusinky", reż. Karen Babinska (Czechy)
“Kremen", reż, Alex Mizgiryev (Rosja)
“Meduzy", reż. Shira Geffen (Izrael),

Po raz drugi Festiwal będzie miał krajową formułę, opracowaną przez obecnego Dyrektora Programowego Festiwalu Jerzego Kapuścińskiego. Każdy pokaz kończą słynne dyskusje "Szczerość za szczerość" prowadzone przez młodych krytyków. Program Festiwalu uzupełniają pokazy specjalne, koncerty, debaty, Laboratorium Scenariuszowe… W ten oto sposób młode polskie kino rysuje się jako całość. Całość, ale nie monolit. Jeśli produkcja filmowa rozwija się, jeśli rokrocznie powstaje w Polsce coraz więcej debiutów, to w takim razie naturalnym miejscem ich konfrontacji powinien być koszaliński festiwal. Tak, jak to było w latach 70-tych.

Pomysł spodobał się. Liczba uczestników ubiegłorocznej edycji imprezy osiągnęła rekordowy wynik blisko 16 tysięcy widzów. Festiwal został nominowany do I edycji nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Zdobywca Wielkiego Jantara Xawery Żuławski otrzymał największą nagrodę, jaka przyznano w 2007 roku na polskich festiwalach filmowych: 900 000 złotych na produkcję kolejnego filmu, ufundowane przez Prezesa TVP S. A.

W tym roku będzie podobnie. Pracami jury pokierują Wojciech Marczewski i Dariusz Gajewski. W konkursie pełnometrażowym znajdzie się 8 pełnometrażowych debiutów fabularnych. Wysoki poziom będzie mieć konkurs krótkich metraży - do konkursu zgłoszono znakomite fabuły, animacje i dokumenty z ASP, PWSFTViT, WRiTv z Katowic, Warszawskiej Szkoły Filmowej czy Szkoły Wajdy, a także zrealizowane przez niezależnych producentów. Solidną reprezentację w koszalińskim konkursie będą mieć filmy z programów SFP "Pierwszy dokument" i "30 minut" ( "Obcy VI" Borysa Lankosza, "Aria Diva" Agnieszki Smoczyńskiej, "Jak to jest być moją matką" Norah McGettingan, "Gadzio" Kryspina Pluty, "Gośka gola" Joanny Kaczmarek, "PRL de luxe" Edyty Wróblewskiej).

Dyskusje "Szczerość za szczerość", które są tradycją "Młodzi i Film", prowadzić będą młodzi krytycy, m.in. Wojtek Kałużyński, Łukasz Maciejewski, Magda Sendecka.

Rolą Koszalina jest po raz pierwszy pokazywać publiczności najzdolniejszych młodych filmowców, poznawać ich z sobą, z publicznością i z krytykami. W tym roku tym ostatnim poświęcimy dużo uwagi. Ważnym punktem programu będzie debata na temat młodej krytyki: zapytamy, jaką powinna spełniać rolę. Zapytamy, czy młoda krytyka w ogóle istnieje w Polsce? Czy jest potrzebna? Myślę, że może zbliżyć to nas i samych krytyków do opisania młodego polskiego kina - mówi Jerzy Kapuściński, dyrektor programowy "Młodzi i Film". Debatę, która odbędzie się ostatniego dnia Festiwalu w sobotę 21 czerwca, będzie relacjonowała TVP Kultura. W dyskusji wezmą udział młodzi filmowcy i krytycy filmowi z najważniejszych polskich mediów.

Po raz kolejny Festiwal ściśle współpracuje z Telewizją Polską. TVP Kultura po raz drugi będzie organizować tu specjalne pokazy, a także emitować na antenie konkursy dla widzów. Specjalną atrakcją będzie pokaz "Kizi Mizi" Mariusza Wilczyńskiego oraz performance artysty. Nowością jest współpraca "Młodzi i Film" z TVP 2, która będzie relacjonować wydarzenia festiwalowe.

Po raz pierwszy w programie znajdzie się również sekcja zagraniczna, pozakonkursowa. Na Festiwalu zobaczyć będzie można najciekawsze debiuty zagraniczne mijającego roku: filmy z Niemiec, Rosji, Francji, Izraela i Czech.

Na Festiwalu wyjątkowo dużo będzie profesjonalnych spotkań i prezentacji. W programie "Młodzi i Film" znalazły się m.in. prezentacje "Laboratorium scenariuszowego", Studia Munka, programu "Pierwsze ujęcie" PISF a także przygotowana merytorycznie przez KIPA konferencja na temat programu "Narodowa Cyfryzacja Kin". Wyjątkowym w skali kraju wydarzeniem będzie łączony jubileusz 60-lecia PWSFTViT i 30-lecia Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, z okazji którego zaprezentowana zostanie retrospektywa najlepszych etiud z obu szkół i odbędzie się uroczyste przyjęcie.

Od zawsze Koszalin to nie tylko filmy, ale i muzyka. Otwarcie uświetni koncert Jimiego Tenora. W klubie festiwalowym zagrają też po filmowych projekcjach: Stereo Total, Donna Regina, Tilt z Tomkiem Lipińskim i Łona. Na zakończenie organizatorzy zaprosili do głównego festiwalowego kina Kryterium Wojciecha Waglewskiego z towarzyszącymi mu muzykami Voo Voo i synami Bartkiem (Fiszem) i Piotrkiem (Emade). Codziennie będzie też działał w Centrum Festiwalowym - w kinie Kryterium Klub Festiwalowy "Rezerwat" (nazwany tak na pamiątkę znakomitego filmu Łukasza Palkowskiego). Po projekcjach i koncertach w Klubie będzie można posłuchać muzyki jazzowej w wykonaniu znakomitych artystów (Eryk Kulm Quintesense, Trio Piotr Kałużny, zespół Katorna razem z Włodzimierzem Pawlikiem, Trio RGG). Jednym z najciekawszych wydarzeń tegorocznego Festiwalu będzie konkurs na Superjantara. W zeszłym roku widzowie i internauci wybierali najlepszy debiut dekady - niespodziewanie w cuglach wygrało skromniutkie "Moje miasto" Marka Lechkiego. Tym razem głosować będą na najciekawszy debiut aktorski dekady. Nazwiska zwycięzców - aktorki i aktora - poznamy w dniu zakończenia Festiwalu. Autorem plakatu i oprawy graficznej tegorocznego Festiwalu jest Piotr Młodożeniec, urodzony w 1956 roku, ceniony polski plakacista, absolwent Akademii Sztuki Pięknych w Warszawie. Artysta zasiada jednocześnie w jury konkursu krótkometrażowego.

Każdy z gości Festiwalu otrzyma specjalny filmowy upominek. Od 2002 roku, każdego roku przyjeżdżała do Koszalina ekipa młodych twórców: reżyser, operator, dźwiękowiec i realizowali film dokumentalny w trakcie trwania festiwalu. Ich 5 filmów zostanie utrwalone na płycie DVD wydanej przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich na zlecenie Prezydenta Miasta Koszalin.

Mam nadzieję, że laureaci tego festiwalu będą uzyskiwali swego rodzaju szlif, szlachectwo, które potem będzie pomagało w dalszej karierze tych osób - mówi Prezydent Koszalina Mirosław Mikietyński, który czynnie angażuje się w organizację Festiwalu. Podobnie stało się z reżyserem filmu "Rezerwat" z roku ubiegłego. Liczba kolejnych sukcesów, jakie ten reżyser osiągnął pokazuje, że rzeczywiście ten festiwal może być i jest sposobem na odkrywanie kolejnych talentów kina polskiego.

Ważne jest, aby było na festiwalu to, co w zeszłym roku: to było spotkanie młodych twórców z publicznością z krytykami, ale także, aby sami twórcy mogli obejrzeć swoje film - podkreśla Jerzy Kapuściński. Bo to jest jedyne miejsce, w którym oni mogą obejrzeć najciekawsze filmy swoich kolegów. I porównać, i porozmawiać o tym. Myślę też, że to jest jedyne miejsce, gdzie można porozmawiać w nieformalny sposób z twórcami, z Jury, które specjalnie dobieramy, aby to byli ludzie cenieni przez młodych filmowców.

Dyrektorem Festiwalu jest Jacek Paprocki, dyrektorem programowym - Jerzy Kapuściński, producentem - Paweł Strojek. Organizatorami Festiwalu są: Miasto Koszalin i Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. Producentem Festiwalu jest Centrum Kultury 105 w Koszalinie. Imprezę wsparły m.in. Polski Instytut Sztuki Filmowej i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat Honorowy nad Festiwalem objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, Prezydent Koszalina Mirosław Mikietyński, Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz i Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski.

Patronami medialnymi Młodzi i Film są: TVP 2, TVP Kultura, Rzeczpospolita, Canal+, Radio Vox, portale: Stopklatka.pl i WP.pl, Kino, Magazyn Filmowy SFP, TVP Szczecin, TV Max, Dziennik Miasto, Radio Koszalin, Gildia.pl

Imprezy towarzyszące

Koncerty

Tomek Lipiński & Tilt, zagrają we wtorek - 17 czerwca 2008r., ok. godz. 21
Tomek Lipiński to założyciel (wraz z Jackiem Lenartowiczem i Tomaszem Szczecińskim) zespołu TILT, który istnieje od 1979 roku. Jest autorem muzyki filmowej (m.in. do filmu "Słodko - gorzki" W. Pasikowskiego), liderem, wokalistą i gitarzystą Tiltu. Zespół zaczynał od grania punk rocka i zbliżał się w kierunku muzyki rockowej lub pop-rockowej. Grupa wydała wiele płyt m.in.: "Tilt", "Czad Komando Tilt", "Rzeka miłości, koncert w Buffo'96", "Emocjonalny terror".

Jimi Tenor wystąpi w środę - 18 czerwca 2008r., ok. godz. 21
Jimi Tenor to wybitny muzyk z Finlandii, pracujący obecnie w Londynie, nazywany "Andym Warholem sceny muzycznej". Początkowo występował z zespołem The Shamans, z którym nagrał 4 płyty; następnie zdecydował się na karierę solową.
Jego muzyka charakteryzuje się unikalną syntezą ambitnej elektroniki, jazzu oraz funky. Do tej pory wydał 11 albumów, m.in. "Out Of Nowhere", nagrany w 2000 roku z udziałem muzyków Łódzkiej Orkiestry Symfonicznej. Artysta realizuje również eksperymentalne filmy do swojej muzyki.
Jimi Tenor znany jest ze swych żywiołowych koncertów. Czasem również eksperymentuje - czego dowodem jest jego kapitalna płyta z 2007 roku - "Joystone", nagrana z udziałem legendy afrobeatu, zespołem Kabu Kabu.

Na zakończenie Festiwalu wystąpi Wojciech Waglewski razem z Voo Voo, i ze swoimi synami Bartkiem (Fiszem) i Piotrkiem (Emade).
Wojciech Waglewski od lat konsekwentnie wytycza nowe ścieżki muzyczne kierując zespołem Voo Voo. Artysta jest również kompozytorem muzyki filmowej (m.in.: "Kroniki domowe" Leszka Wosiewicza).
Fisz i Emade znani są ze swoich wspólnych, niezwykle oryginalnych i klasycznych już płyt eksplorujących hip hop, neosoul, jazz i elektronikę. Wcześniej wszyscy panowie pojawiali się gościnnie na swoich płytach, a wspólnie pracowali przy albumie "Miasto Mania" Marii Peszek.

Płyta rodzinnego tria pod nazwą "Męska muzyka" ukazała się 1 lutego. Muzyka Waglewskich jest przebojowa, choć w sumie kameralna. Wojciech Waglewski jest kompozytorem prawie wszystkich utworów osadzonych w klimacie bluesa, eksperymentów a la Tom Waits a nawet country; część tekstów na płytę napisał Fisz, a producentem jest Emade.

Berliński duet Stereo Total, zagra w czwartek - 19 czerwca 2008r.

Zespół został założony w roku 1993. Tworzy go malarka i pisarka Francoise Cactus oraz twórca muzyki elektronicznej Brezel Goring. Ich muzyka to połączenie niemieckiej elektroniki, garażowego rockability, francuskiej chanson. Teksty śpiewają po francusku, niemiecku, angielsku, a nawet turecku. Duet wydał razem siedem płyt. Ostatnia płyta " Do the Bambi" to emocje i energia, muzyka żywa, zabawna, chwilami wściekła i wybuchowa, a zaraz intymna. Koncerty Stereo Total to prawdziwe widowisko, zawsze z zachwytem przyjmowane przez widownię.

Donna Regina, wystąpi w piątek - 20 czerwca 2008r.

Niemiecka formacja powstała na początku lat dziewięćdziesiątych. Grupę tworzą Regina Janssen (vocal, teksty), Günther Janssen (teksty, gitary) oraz Steffen Irlinger (dźwięki elektroniczne i sample). Ich debiutancki album "Lazing Away" ukazał się w roku 1992 i, co najciekawsze, osiągnął szczególny sukces w Japonii. Popularność zespołu przyniosła im wydana w 1999 płyta "A Quiet Week In The House".
Muzyka formacji pozostaje od lat, wyważona, specyficzna, zdystansowana. Takie też są koncerty grupy. Bez wątpienia jednak Donna Regina trafia do słuchaczy, a poruszona głosem wokalistki publiczność na koncertach nie pozostaje dłużna i każdy utwór nagradza sowitymi brawami.

Łona, wystąpi w piątek - 20 czerwca 2008r.

Jeden z najbardziej uzdolnionych polskich raperów, związany z wytwórnią Asfalt Records. Ma na swoim koncie 3 płyty. Debiutancka, z roku 2001, wydana już (podobnie jak kolejne płyty) przez Asfalt Records, nosi tytuł "Koniec żartów". Teksty Łony, pełne gagów i dowcipów, biją wrodzonym optymizmem, zachowując dystans do problemów dnia codziennego oraz inteligentne obserwacje współczesnego świata. W roku 2007 wydana została trzecia płyta Łony i Webbera "Absurd i nonsens". Płyta określana jest jako techniczne mistrzostwo, zarówno pod względem stylu rapera, jak i pojawiających się na płycie dźwięków.

Klub festiwalowy "Rezerwat"

Klub mieści się w centrum festiwalowym w Kinie Kryterium i jest czynny codziennie do późnych godzin nocnych. Nazwa klubu pochodzi od filmu "Rezerwat" Łukasza Palkowskiego, prezentowanego z wielkim sukcesem na "Młodzi i Film" w 2007 roku. Oficjalnie otwarcie klubu z udziałem twórców filmu odbędzie się w środę 18 czerwca wieczorem.
W klubie co wieczór około godziny 23 odbywają się koncerty jazzowe.

18 czerwca organizatorzy wystąpi Eric Kulm Quintessense. Kulm, wybitny perkusista, ze środowiska gdańskich jazzmanów, szlifował swoje umiejętności w słynnej Barklee School of Music w USA. Po powrocie do kraju grał w zespole Zbigniewa Namysłowskiego. W składzie założonego przez niego zespołu Quintessence grali najlepsi polscy muzycy jazzowi. W Koszalinie zagrają: Maciej Adamczyk, Paweł Kaczmarek, Tomasz Grzegórski i Jarek Małek.

19 czerwca wystąpi Piotr Kałużny z sekcją rytmiczną: Zbigniew Wrąbel na kantrabasie i Krzysztof Przybyłowicz na perkusji.

20 czerwca organizatorzy zapraszają Kattorna. Zespół powstał w 2005 roku. Stworzyli go młodzi muzycy z Polski, Niemiec i USA: Grzegorz Rogala, Łukasz Pawlik, Max Nauta-Simonsen, Krzysztof Szmarida i Dawid Główczyński. Ich muzyka to akustyczny mainstream z elementami free-jazzu, rocka i smooth-jazzu.

Ostatniego dnia festiwalu zagra RGG Trio. Nazwa to skrót pierwszych liter nazwisk założycieli grupy: Raminiak, Garbowski i Gradziuk. RGG to klasyczne trio jazzowe, gra tzw. jazz europejski: akustyczny, zarazem klasyczny i nowoczesny. Zespół wydał dotychczas trzy albumy. Koncertowali z Janem Ptaszynem Wróblewskim i Thomasem Gustafssonem. Koncert zamykający festiwal zagrają z Natalią Pastewską, młodą, ale już bardzo cenioną wokalistą jazzową.

Wilkanoc
"Wilkanoc" to pokazy filmów animowanych Mariusza Wilczyńskiego z muzyką na żywo "Pink Freud". Pokaz odbędzie się w namiocie festiwalowym w czwartek 19 czerwca o 22.15.

Laboratorium Scenariuszowe

Tradycyjnie już na Festiwalu "Młodzi i Film" w Koszalinie odbędzie się Laboratorium Scenariuszowe organizowane przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Są to coroczne warsztaty poświęcone pracy nad 10 scenariuszami pełnometrażowych filmów fabularnych. Ich głównym celem jest wsparcie młodych filmowców w drodze do debiutu. W Koszalinie odbywa się drugi etap pracy nad tekstem: wykłady i spotkania z opiekunami artystycznymi, ale przede wszystkim realizacja jednej sceny z każdego scenariusza. Reżyserem scen będzie Gość Festiwalu, Borys Lankosz, autor znakomitego "Obcego VI" z programu 30 minut.
Dzięki wsparciu CK 105 w Koszalinie zatrudniani są aktorzy z koszalińskiego teatru oraz miejscowi operatorzy i obsługa techniczna.
Dotychczas w Koszalinie gościli wykładowcy tacy jak: Cezary Harasimowicz, Grzegorz Łoszewski, Robert Gliński, Maciej Wojtyszko, Lech Majewski, Jean-Pierre Berckmans, Ryszard Bugajski, Maciej Dejczer, Piotr Łazarkiewicz i Janusz Majewski. W tym roku do Koszalina przyjadą m.in. Maciej Karpiński, Wiesław Saniewski i Grzegorz Łoszewski.


Po raz pierwszy będziemy też mogli obejrzeć na Festiwalu film zrealizowany na podstawie scenariusza opracowanego na pierwszym Laboratorium Scenariuszowym w 2005 roku: "Niezawodny system" Izabeli Szylko, który otworzy tegoroczny Festiwal. W związku z tym 18 czerwca o 14.00 zorganizowana zostanie specjalna konferencja z udziałem reżyserki i scenarzystki oraz producentów filmów i wykładowców Laboratorium Scenariuszowego.
Laboratorium Scenariuszowe zaczyna się kilka dni wcześniej (14 czerwca) i trwa do końca Festiwalu.

Program TVP Kultura

19 i 20 czerwca w koszalińskim "Domku Kata" nieopodal Centrum Festiwalowego odbędzie się cykl spotkań z TVP Kultura.
Uczestnicy Festiwalu będą mieli okazję zapoznać się z programami poświęconymi polskiej animacji, przygotowanymi przez Redakcję Sztuk Wizualnych i Kultury Alternatywnej TVP Kultura oraz Instytut Mediów. Kanał zaprasza również na retrospektywę filmów animowanych Mariusza Wilczyńskiego, w tym na pokaz wyprodukowanego przez TVP Kultura filmu Mariusza Wilczyńskiego pod tytułem "Kizi Mizi", który reprezentował Polskę miedzy innymi podczas 58 Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.
W cyklu "Młoda Europa" TVP Kultura przedstawia młode kino europejskie. Kanał promować będzie także Lato z Polską Animacją - obecną na antenie TVP Kultura przez całe wakacje, codziennie o 20:00. Będą to najlepsze polskie filmy animowane: klasyka, zapomniane arcydzieła, filmy eksperymentalne, prace najmłodszych twórców.
Redakcja Sztuk Wizualnych i Kultury Alternatywnej TVP Kultura wraz Instytutem Mediów, przedstawi "Sztukę Animacji", czyli cztery programy poświęcone polskiej animacji. Programy te prezentują sylwetki wybitnych twórców i pedagogów wykładających na wyższych uczelniach plastycznych. Bohaterami odcinków są: Daniel Szczechura, Hieronim Neumann, Jerzy Kucia, Piotr Dumała.

Prezentacja Studia Munka

W kwietniu tego roku PISF, SFP i MKiDN podpisały umowę o utworzeniu Studia "Młodzi i Film" im. Andrzeja Munka. Studio będzie producentem polskich debiutów fabularnych. Zapewni debiutującym filmowcom nie tylko wsparcie finansowe, ale i profesjonalną opiekę artystyczną. Działalność finansowana będzie głównie przez: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich a także TVP S.A. oraz innych sponsorów czy koproducentów. Celem Studia jest przyśpieszenie realizacji polskich debiutów oraz podniesienie ich jakości. Studio przejmie również koordynację realizowanych do tej pory przez SFP programów: "30 minut", "Pierwszy dokument", "Młoda animacja", "Laboratorium scenariuszowe".

Prezentacja Studia odbędzie się w czwartek 19.06. o godz. 14.00

Prezentacja "Pierwszego ujęcia" Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Pierwsze Ujęcie to program informacyjny PISF dla młodych filmowców. Pierwszy newsletter wystartował w kwietniu tego roku. Co dwa tygodnie informuje o dotacjach i innych możliwościach, z jakich młodzi mogą skorzystać. Jest ich dużo: programy dofinansowujące produkcję pierwszego filmu, warsztaty w Polsce i za granicą, stypendia, konkursy, praktyki i staże, zgłoszenia i udział w festiwalach i konferencjach międzynarodowych. Newsletterowi towarzyszy podstrona internetowa, na której są szczegółowe i podane w prosty sposób informacje i omówienia Programów Operacyjnych PISF.
Młodzi filmowcy mają teraz wiele możliwości, które warto wykorzystać. Staranie się o publiczne dotacje nie jest trudne. Pierwsze Ujęcie pokazuje, gdzie i jak szukać współpracowników i mecenasów dla swoich projektów. Od kiedy Polska znalazła się w Unii Europejskiej, jest również możliwość ubiegania się o fundusze, którymi dysponują różne regiony wspólnoty. Łatwiej też pozyskać do współpracy ciekawych twórców z innych krajów, łatwiej zaistnieć na międzynarodowym festiwalu. Pierwsze Ujęcie informuje o takich szansach dla młodych twórców.

Prezentacja odbędzie się w piątek 20.06. o godz. 14.00

Konferencja "Narodowy Program Cyfryzacji Kin"

Na konferencję zaproszeni zostali właściciele kin, przedstawiciele władz samorządowych, działacze kultury. Spotkanie będące dyskusją na temat szans wynikających z cyfryzacji kin i dystrybucji kinowej filmów oraz ogłoszenie założeń Narodowego Programu Cyfryzacji Kin odbędzie się w poniedziałek 17 czerwca 2008 roku w Mielnie, w ramach 27. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". Spotkanie jest organizowane przez Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych, Fundację Polskie Centrum Audiowizualne przy wsparciu Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Festiwalu w Koszalinie.

"Narodowy Program Cyfryzacji Kin" przeznaczony dla kin lokalnych, ma funkcjonować jako mechanizm pozwalający na utrzymanie sieci udostępniania kultury filmowej w regionach. Program ten ma polegać na zakupie i wyposażaniu kin lokalnych w technologię niezbędna do wyświetlania filmów w formacie cyfrowym. Kina takie mają szansę stać się lokalnymi centrami aktywności. Nie mniej ważnym aspektem realizacji Programu będzie tworzenie stabilnych warunków dla upowszechniania dorobku polskiej kinematografii i wdrażanie programów edukujących w dziedzinie kultury filmowej i audiowizualnej.
 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 356