FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


Nagrody Grand Prix OFF/ON rozdane
23 sierpnia w Warszawskim Kinie LUNA zakończył się OFF/ON Warszawa 5 Europejski Festiwal Filmowy.

Jury OFF/ON Warszawa 5 Europejskiego Tygodnia Filmowego w składzie Urszula Skassa, Filip Zylber, Maciej Cuske obejrzało 57 filmów z Hiszpanii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Macedonii, Węgier, Turcji, Danii, Francji, Włoch, Portugalii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Polski.

Grand Prix OFF/ON Warszawa 5 Europejskiego Tygodnia Filmowego zdobył film RADIOAKCJA w reżyserii Tomasza Jurkiewicza (Polska) , jury przyznało również cztery wyróżnienia dla filmów:

PADAM, reż, Jose Manuel Carrasco (Hiszpania), WEIL DER MENSCH EIN

MENSCH IST, reż. Frauke Finsterwalder and Stephan Hilpert (Niemcy),

WSZYSTKO PŁYNIE, reż. Edyta Turczanik (Polska), PASEO, reż. Arturo Ruiz Serrano (Hiszpania).

Decyzję nagrodzono gromkimi brawami. Nagrodę wręczyła Agnieszka Wlazeł Dyrektor Festiwalu. W dalszej części programu goście obejrzeli zwycięski film oraz przedpremierowy pokaz estońskiego filmu "Nasza klasa" reż. Ilmar Raag.

Jubileuszowy 5 Festiwal OFF/ON cieszył się ogromna popularnością! Codziennie goście mieli możliwość uczestniczenia w praktycznych warsztatach twórczych:

W poniedziałek zrealizowano trzy scenki filmowe pod kierunkiem reżysera Filipa Zylbera.

We wtorek rozpoczęto realizacje filmów w jednym ujęciu pod kierunkiem reżysera Tomasza Drozdowicza. Ponad 20 osób w różnym wieku i o różnym stopniu zaawansowania filmowego, z entuzjazmem realizowała, i we wtorek i w sobotę, krótkie etiudy filmowe.

Środa - warsztaty filmowe, dotyczące reżyserii filmów dokumentalnych, prowadzone przez laureata "Srebrnego Lajkonika" dla najlepszego filmu dokumentalnego w konkursie krajowym Krakowskiego Festiwalu Filmowego, reżysera Macieja Cuske rozpaliły zainteresowaniem dokumentem.

W czwartek o realizacji informacyjnego programu telewizyjnego opowiadała Małgorzata Piekarska, dziennikarka Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego - TVP Warszawa.

W piątek i w sobotę warsztaty fotografii dokumentalnej prowadził Andrzej Kramarz, wicedyrektor artystyczny festiwalu "Miesiąc Fotografii w Krakowie" oraz wykładowca Akademii Fotografii. Zadaniem uczestników był fotograficzny opis centrum Warszawy wokół Pałacu Kultury i Nauki. W ten sposób powstał niezwykły portret tego znanego miejsca, pokazujący rzeczywistość, której na co dzień nie zauważamy.

Codziennie goście festiwalu mieli możliwość oglądania krótkometrażowych filmów startujących w konkursie o Grand Prix Festiwalu. Wśród wszystkich filmów pojawiły się zarówno filmy fabularne, dokumentalne, eksperymentalne, jak i animacje. Filmy kręcone były zarówno przez profesjonalistów, szkoły filmowe, jak i przez amatorskie środowiska filmowców.

Codziennie, jak co roku, kilkuset gości każdego wieczoru przybywało do Kina Luna. Na seansach wieczornych pokazaliśmy filmy które uzyskały aprobatę krytyków i zdobyły nagrody na prestiżowych festiwalach. Filmy ''Złodzieje'', ''Skradzione oczy'', ''Hotel Ruanda'', "Free Rainer'', ''Sztuczki'', ''Nasza Klasa'' to interesujące, ważne społecznieobrazy, będące nietypową lekcją historii. Widzowie OFF/ON bardzo ciepło wspominają spotkanie z reżyserem filmu "Sztuczki" Andrzejem Jakimowskim. Podczas prawie dwugodzinnej rozmowy, dopytywano się między innymi o dalsze losy bohaterów (publiczność domaga się sequela!) oraz o to co inspiruje reżysera.

Był to najprawdopodobniej ostatni Festiwal OFF/ON w Kinie LUNA. Być może rzeczywistość, a nie potrzeba rozwoju wymusi na nas zmianę miejsca. Do Kina Luna trafiliśmy w poszukiwaniu kameralności, braku multipleksowego plastiku i niezależności. Coraz mniej takich miejsc w Warszawie… OFF/ON po swoich piątych urodzinach będzie przechodził transformację. Dziękujemy gościom festiwalu za obecność, to potwierdzenie iż nasza praca ma właściwy kierunek i taka forma artystycznego wyrazu jaką jest OFF/ON jest potrzebna. Do zobaczenie na kolejnym OFF/ON WARSZAWA 2009.

Dyrektor festiwalu OFF/ON Warszawa
Agnieszka Wlazeł

Źródło: stopklatka.pl
 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 78