FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


Filmowa Góra 2010
Filmowe Pagórki rozdane

Znamy już werdykt Jury 7 Festiwalu Filmowego KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA. Po czterech tygodniach pokazów Duży Pagórek czyli nagrodę publiczności zdobył film GDYBY MIAŁY GŁOS , zaś Grand Prix po raz pierwszy został przyznany równocześnie dwóm filmom: GDYBY MIAŁY GŁOS Tomasza Jurkiewicza i UBIERZ MNIE Małgorzaty Goliszewskiej

 
Krytyka Polityczna


„Krytyka Polityczna” powstała w 2002 roku z ambicją ożywienia tradycji polskiej inteligencji zaangażowanej. Naszą działalność rozwijamy w trzech głównych sferach: nauki, kultury i polityki, starając się jednocześnie eliminować między nimi sztuczne podziały. Wierzymy, że naukę, sztukę i politykę dzielą jedynie środki wyrazu, łączy zaś wpływ na kształt życia społecznego.

Naszym podstawowym celem jest wprowadzenie i umocnienie w sferze publicznej lewicowego projektu walki z ekonomicznym i kulturowym wykluczeniem. Wychodzimy z przekonania, że nie będzie szans dla lewicowej polityki bez stworzenia wcześniej w sferze publicznej miejsca na lewicowy dyskurs i projekt społeczny. Dlatego obok pracy czysto akademickiej (tłumaczenie, wydawanie książek i opracowań, dyskusje, seminaria i warsztaty) angażujemy się w debatę publiczną, a także aktywnie działamy na polu literatury, teatru i sztuk wizualnych, pojawiamy się w mediach głównego nurtu, publikujemy w dziennikach i tygodnikach opinii, gdzie tworzymy jedyny dobrze słyszalny lewicowy głos w Polsce. Budujemy kolejne instytucje, współpracujemy z najpoważniejszymi ośrodkami kulturalnymi i badawczymi w Polsce i zagranicą. Środowisko „Krytyki Politycznej” tworzą dziś młodzi naukowcy, działacze społeczni, publicyści, ale także pisarze, krytycy literatury i sztuki, dramaturgowie, filmoznawcy i artyści.

W 2007 roku założyliśmy Wydawnictwo Krytyki Politycznej. Naszym celem jest wprowadzenie w polski obieg idei najważniejszych prac z filozofii i socjologii politycznej, teorii kultury i sztuki. Publikujemy przekłady, prace polskich autorów i ważne wznowienia. Do końca sierpnia 2010 ukazało się ponad 70 tytułów w ośmiu seriach wydawniczych (Przewodniki Krytyki Politycznej, Seria Idee, Seria Kanon, Seria Publicystyczna, Seria Literacka, Pisma Jacka Kuronia, Seria Historyczna, Seria Ekonomiczna) oraz poza seriami. Już wkrótce Seria Ekonomiczna.

W latach 2006-2009 w centrum Warszawy prowadziliśmy otwartą REDakcję - ośrodek wymiany myśli, prezentacji prac artystycznych czy projektów społecznych. Przez trzy lata odbyło się tu około 300 spotkań otwartych, dyskusji, warsztatów, pokazów filmowych i wystaw. Gościliśmy ważnych aktorów sceny społecznej, politycznej, literackiej i artystycznej, wśród nich wielu gości zagranicznych. Miejsce stało się także punktem codziennych spotkań środowiskowych i bazą dla organizowanych na zewnątrz akcji społecznych. REDakcja na trwałe wpisała się w mapę kulturalną stolicy. W styczniu 2008 roku otrzymała nagrodę kulturalną „Wdechy 2007” w kategorii Miejsce Roku przyznawaną przez warszawski dodatek „Gazety Wyborczej”.

Poprzez otwarte spotkania i dyskusje realizujemy jeden z najważniejszych ideowych celów środowiska Krytyki Politycznej, czyli zniesienie granic między polem nauki, sztuki i polityki. Do udziału w debatach zapraszamy całą paletę działaczy społecznych, animatorów kultury, publicystów i polityków. Otwieramy artystów na myślenie w kategoriach politycznych, a uczestników życia politycznego skłaniamy do traktowania kultury jako równoprawnego języka decydującego o kształcie społeczeństwa.

W listopadzie 2009 roku w centrum Warszawy otworzyliśmy Centrum Kultury „Nowy Wspaniały Świat”  – miejsce spotkań artystycznych i naukowych, pokazów filmowych, przestrzeń wystawienniczą i kawiarnię kulturalną. Na partnerze dawnej kawiarni Nowy Świat działa księgarnia, salonik prasowy i główne miejsce wydarzeń artystycznych: premier książkowych, debat, festiwali filmowych, koncertów. Na piętrze – Uniwersytet Krytyczny i z zajęciami wybitnych polskich i zagranicznych intelektualistów.

Nie ograniczamy się tylko do Warszawy, dzięki działaniom naszych sympatyków i współpracowników w 23 miastach Polski powstały Kluby Krytyki Politycznej. Najaktywniejsze Kluby podejmują działania na rzecz uzyskania stałych siedzib, które będą mogły stać się ważnymi punktami wydarzeń artystycznych i społecznych. Jesienią 2009 roku otworzyliśmy pierwsze Świetlice Krytyki Politycznej - w Gdańsku i w Cieszynie.

Wszystko to robimy po to, by stworzyć fundament dla uczciwej i nowoczesnej lewicy, która odwołując się do najnowszych osiągnięć filozofii politycznej i świetnych tradycji polskiej myśli politycznej, znajdzie adekwatną odpowiedź na czekające nas wyzwania.

O naszych działaniach i wydarzeniach informujemy na bieżąco na stronie www.krytykapolityczna.pl.

 
CINEMAOFF


Pomysł otworzenia kina pojawił się, jak zwykle w tego przypadku przedsięwzięciach przypadkiem, w czasie ubiegłorocznego Festiwalu Ulicy Wzgórze. Wówczas jednym z punktów programu imprezy był przegląd filmów Franciszka Dzidy, który zorganizowałem w Galerii . W czasie trwania pokazu odwiedził mnie znany gościom Zadymki Jazzowej Henryk Malesa poddał pomysł zorganizowania małego kina z nietypowym repertuarem. Pomysł dojrzewał kilka miesięcy. Pomyślałem, a czemu nie kino, i to w dodatku offowe.

Czegoś takiego w Bielsku-Białej nie ma. Zresztą do pomysłu entuzjastycznie odnieśli się znajomi. Więc rozpocząłem podchody. Nawiązałem kontakt z twórcami ogólnopolskiego projektu "Cinema Off", zajmującymi się dystrybucją kina niezależnego i przygotowaniem sali i jej wyposażenia. Postanowiłem również założyć z kilkoma osobami Niezależny dkf "nazwaliśmy go Szpula jest w trakcie rejestrowania. W związku z problemem związanym z dystrybutorami -jestem za mały postanowiłem za radą P. Malesy nawiązać kontakt z łódzką Szkołą Filmową za pośrednictwem bielszczanina Filipa Jakobsona On jest współtwórca obu obecnie pokazywanych projektów to póki co tyle, jak weźmiecie udział w naszym pokazie to sami się przekonacie o jego jakości.

Salka będzie mieścić się nad galerią i knajpką. W niej odbywają się wernisaże koncerty Swobodnie pomieści się w niej czterdziestu widzów w czasie projekcji a do 70 osób w czasie spektakli i koncertów. Oczywiście, jak przystało na kino offowe będzie można w czasie projekcji raczyć się trunkami, również tymi procentowymi. Nie można będzie natomiast palić papierosów (aż tak offowo to nie będzie). Sala mieści się w kamieniczce liczącej 300 lat. Gotowe jest również wyposażenie: ekran o wymiarach 2 na 3 metry, projektor oraz profesjonalne nagłośnienie firmy Mackie.

Jak nowe bielskie kino sprawdzi się w praktyce i czy zyska akceptację kinomaniaków?

Będziemy się mogli o tym przekonać wkrótce. Urządzenie własnego kina to nie jest prosta, a przede wszystkim taka tania sprawa, szczególnie jak robi się to za własne pieniądze. Sponsorzy póki co się wycofali się niestety, ale cóż jak się powiedziało a to trzeba powiedzieć b. Przydałby się sponsor, który pomógłby poprowadzić przedsięwzięcie. Nie ukrywam bowiem, że od znalezienia współfinansowania będą zależeć w przyszłości ceny biletów na kolejne imprezy.

Moim marzeniem jest, żeby bilet wstępu do Cinemaoffu kosztował 5 złotych.

Pozdrawiam

Franciszek Kukioła

 
MULTIMEDIAOFF

PROGRAM WSPIERANIA POLSKIEGO KINA NIEZALEŻNEGO


 
Akademia Multi Art

Akademia Multi Art jest prywatną szkołą filmowo-artystyczną specjalizującą się w kształceniu w wybranych, nowoczesnych dziedzinach wizualizacji, koncepcji i praktyki w zakresie produkcji filmowej , gry aktorskiej , postprodukcji cyfrowej, fotografii i tańca.

W A.M.A wykładają wyłącznie fachowcy z danych dziedzin , uznani wykładowcy innych uczelni w tym zagranicznych , znani filmowcy różnych generacji.

Staramy się dawać kontakt z wykładowcami i praktykami różnych generacji, zawsze uznanych w swojej dziedzinie, często z wykształceniem i doświadczeniem zagranicznym.

Akademia ma strukturę poszczególnych kursów i seminariów składających się na pełny program.Wykładowcy będą się częściowo zmieniać – aby studenci mieli możliwość kontaktu z różnym sposobem nauczania.

Zagraniczni i polscy filmowcy, fotografowie, graficy komputerowi, designerzy, aktorzy, tancerze będą prowadzić jednorazowe warsztaty i wykłady.

A.M.A jako jedyna w Polsce prowadzi kursy z nowoczesnych dziedzin filmowych mało rozpowszechnionych w Polsce.

Założycielem Szkoły jest firma 8 1/2 media i Piotr Lenar – operator filmowy i producent z 20 letnim międzynarodowym doświadczeniem , wykładowca zagranicznych i polskich uczelni.

A.M.A współpracuje z niemiecką Medienakademie z Berlina-Hamburga-Monachium , gdzie Piotr Lenar jest Docentem. 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 10

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 106