FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


FILMOWA GÓRA zmienia się.

Od tego roku organizatorzy pięciu dotychczasowych edycji Festiwalu Filmowego Kino Niezależne FILMOWA GÓRA postanowili zmienić pierwszy człon nazwy festiwalu. Od tej chwili Festiwal będzie nosił nazwę Festiwal Kino Poza Kinem FILMOWA GÓRA.
Tegoroczna edycja 6. Festiwalu Kino Poza Kinem FILMOWA GÓRA 2010. rozpocznie się 02 lipca, a zakończy 27 sierpnia.


Decyzja została podjęta w związku z wyraźnie zarysowującym się nowym, dojrzalszym i doskonalszym etapem rozwoju kina offowego (niezależnego) w Polsce oraz nieustającą dyskusją,  jaka toczy się na różnorodnych panelach kulturalnych na temat definicji kina niezależnego, która nie wnosi już żadnej nowej, znaczącej  treści w tej kwestii.


Zmiana części nazwy Festiwalu w żaden sposób nie zakłóci misji festiwalu w propagowaniu, wspomaganiu i odkrywaniu młodego i ambitnego kina. Wprost przeciwnie; organizatorzy wierzą, że pomoże to młodym, najbardziej zdolnym twórcom  filmowym w przełamaniu wszelkich barier w ich pierwszych krokach do dużego ekranu.

Ponadto zmiana pierwszego człona nazwy festiwalu FILMOWA GÓRA;
- nie wpłynie w żaden sposób na kwestie merytoryczne zawarte w regulaminie Festiwalu posługującego się do tej pory nazwą  Festiwal Filmowy Kino Niezależne FILMOWA GÓRA
- nie będzie miała wpływu na dotychczasowe zasady kwalifikacji i oceny filmów konkursowych
- nie wpłynie ujemnie na wartość  nagród określonych w regulaminie Festiwalu, a jedynie może je zwiększyć.


Uwaga! Twórcy, którzy pragną jeszcze zgłosić swoje filmy na FILMOWĄ GÓRĘ używają kart zgłoszeniowych zawierających poprzednią nazwę Filmowej Góry, którą można pobrać ze strony www.filmowa-gora.pl.

Na podstawie analizy samych tylko filmów nadsyłanych na konkurs FILMOWEJ GÓRY, których poziom  z roku na rok jest konsekwentnie przez ich twórców podnoszony nasuwa się  wniosek,  że obecnie różnic pomiędzy kinem niezależnym, a „kinem zależnym” nie sposób już w żaden sposób wyraźnie zarysować.  Określenia ostatecznych granic kina niezależnego w swoich wypowiedziach dla FILMOWEJ GÓRY nie podjęli się nawet uznani przedstawiciele kina mainstreamowego, Patroni i Jurorzy Filmowej Góry; Agnieszka Holland, Krzysztof Zanussi, Robert Gliński czy Andrzej Wolf.

A sami prekursorzy kina offowego, którzy wielokrotnie udowadniali swój rozwój i dbałość o jakość dobrego kina licznymi nagrodami, tacy jak Grzegorz Lipiec czy Bodo Kox, obecnie zapowiadają swoją gotowość do realizacji pierwszych dużych produkcji filmowych.
Zmianę uzasadniania również bardzo prosty fakt - sam sposób prezentacji  festiwalowych, które odbywających się w głównej części poza salami kinowymi i bez biletów.

Wszyscy, którzy pragną się wypowiedzieć na temat granic polskiego kina niezależnego zapraszamy do nadsyłania swoich tekstów na adres; Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Najciekawsze teksty zostaną opublikowane na stronie festiwalowej.

 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 268