FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


Tomek Lipiński, Łysy Pingwin i Filmowa Góra

Wczoraj wieczorem słuchacze radia Roxy FM mieli okazję usłyszeć dwie ważne informacje dotyczące przebiegu 6.Festiwalu Kino Poza Kinem FILMOWA GÓRA 2010. Gospodarz cyklicznej audycji tej stacji "Wysypisko", Tomek Lipiński, ten sam, który na co dzień pełni funkcję lidera Tiltu, zaprosił do studia Andrzeja Zielaka Iwulskiego szefa warszawskiego klubu Łysy Pingwin.


Rozmowa była zaproszeniem na najbliższe wydarzenia artystyczne  i najnowsze cykle spotkań kulturalnych w klubie. Już w najbliższą niedzielę 13 czerwca Łysy Pingwin zainauguruje "Kino pod Wiatą", cykl pokazów na którym widzowie przez najbliższe klika miesięcy otrzymają potężną dawkę kina ambitnego, europejskiego, muzycznego, a przede wszystkim niezależnego. Pokaz otworzy jeden z najważniejszych obrazów polskiego kina niezależnego, kultowy już, "Że Życie Ma Sens" grupy Sky Piastowskie w reżyserii Grzegorza Lipca.

Jaki związek ma "Łysy Pingwin z Filmową Górą dowiedzieliśmy się z rozmowy telefonicznej jaką obaj panowie przeprowadzili z Dyrektorem Artystycznym Filmowej Góry Jackiem Katosem Katarzyńskim. Nota bene reprezentującym zarówno organizatora festiwalu - Fundację Kombinat Kultury, jak i Sky Piastowskie.

Najważniejsza wiadomość jaka padła podczas rozmowy, to ta, że "Łysy Pingwin" wraz z warszawską widownią "Kina Pod Wiatą" od tego roku stają się kolejną Sceną prezentacji Filmowej Góry.

Program pokazów w Łysym Pingwinie poszerzony o własne pomysły  będzie się nieco różnił od programu zielonogórskich prezentacji, co jest zrozumiałe dla  klubu artystycznego o tak bogatej historii i wyrobionej  marce. Pokazy zaplanowano, aż do września. Lipiec i sierpień, to oczywiście przede wszystkim Filmowa Góra. Każda niedziela, to filmy muzyczne, w tym tytuły znane już widzom Filmowej Góry, każdy wakacyjny poniedziałek – przegląd filmów duńskich reżyserów udostępniony Filmowej Górze przez Instytut Kultury Duńskiej, wtorek – specjalnie dla widzów Łysego Pingwina retrospektywa najciekawszych tytułów biorących udział w  ostatnich czterech edycjach Filmowej Góry, i wreszcie każda wakacyjna środa – inaczej niż pozostałe Sceny Festiwalowe FG, prezentacje filmów biorących udział w konkursie Filmowej Góry, po których warszawscy widzowie będą mieli pełne prawo do oddania swoich głosów na najlepsze filmy poszczególnych kategorii. Ozcywiście dopiero po zsumowaniu głosów warszawskiej widowni z wynikami głosowań na pozostałych Scenach FG zostaną wyłonieni   zwycięzcy Małych Pagórków i Dużego Pagórka.

(więcej info: www.lysypingwin.p)l

Kolejną sensacyjną informacją dotyczącą szóstej edycji Filmowej Góry, którą organizatorzy festiwalu do tej pory trzymali w tajemnicy,  jest wiadomość, że do grona Jurorów Filmowej Góry dołączył zaprzyjażniony ze Sky Piastowskie Krzysztof Kiersznowski. Znakomity aktor, którego każdy kojarzy choćby z tych najbardziej charakterystycznych i niepowtarzalnych kreacji aktorskich - "Wąskiego" w "Kilerze" i Nuty w "Vabanku". Przypomnijmy, że Jury złożone z profesjonalnych twórców filmowych,  niezależnie od konkursu publiczności wybiera laureata Grand Prix Filmowej Góry, a także nominuje twórców do Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Juliusza Machulskiego.KINO POD WIATĄ:
Miejsce  WARSZAWSKA FABRYKA WÓDEK "KONESER"
Czas trwania kina  12.06.2010 - 12.09.2010
Czas trwania   Festiwalu Kino Poza Kinem FILMOWA GÓRA 07.07.2010 - 25.08.2010
We wrześniu odbędzie się specjalny pokaz nagrodzonych filmów w NOVE KINO PRAHA.

Najbliższy program "Łysego Pingwina" opracowany we współpracy z Domem Kultury Praga Północ oraz Nowe Kino PRAHA.

12.06.2010 Wytwórnia Wódek 'KONESER"


21.20 projekcja filmu "FALA" reż.P. Łazarkiewicz
22.40 KONCERT SPECJALNY, wystąpią:
Paweł "GUMA" Gumola (MOSKWA)
Tomek Lipiński (TILT, BRYGADA KRYZYS)
Paweł "KELNER" Rozwadowski ( DEUTER,IZRAEL)
Olaf Deriglasoff ( DZIECI KAPITANA KLOSA)
Wojtek Konikiewicz
Dariusz "MAGIK" Kotuszewski
Karol Ludew "TILT, MOJA ADRENALINA"
Piotr Leniewicz "TILT, MOJA ADRENALINA"

prowadzenie: Piotr Nagłowski

23.30 projekcja filmu "ZEW WOLNOŚCI" reż. L.Gnoiński, W. Słota
około 01.00 KONCERT: "ZŁODZIEJE OKLASKÓW"
01.40 projekcja filmu "KONCERT - Rockowisko 1981" reż M.Tarkowski


13.06.2010 (niedziela) Uroczyste otwarcie kina "Łysego Pingwina Pod Wiatą" kultowym filmem SKY PIASTOWSKIE - "Że życie ma sens" - zwycięzca festiwalu filmowego "Młodzi i Film" 2001 w Koszalinie, gdzie otrzymał nagrodę Grand Prix "Wielki Jantar". Najbardziej znany polski offowy film, który trafił do oficjalnej dystrybucji.
Gość spotkania: Katos (Sky Piastowskie, Filmowa Góra)

Na Miejscu bar ŁYSEGO PINGWINA.

Zapraszamy na audycją autorską Tomka Lipińskiego oraz Piotrka "Vienia" Więcławskiego ( Molesta ) "Wysypisko" nadawana jest nażywo w każdą środę pomiędzy 19.00 a 21.00 w ROXY FM.


(www.roxy.tuba.pl)(foto Tomasza Lipińskiego: Michał Marcyniuk)

 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 1138