FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


Kino Poza Kinem w Supraślu. Alkierz nową Sceną Filmowej Góry.

Klub Alkierz Supraślu, to kolejna Scena  6.FKPK Filmowa Góra 2010. Poszerza się grono widzów Filmowej Góry, a tym samym jurorów wybierających najlepsze filmy danej kategorii festiwalowej. Przypomnijmy tylko, że charakterystyczną cechą Filmowej Góry od lat jest ocenianie filmów zgłoszonych do konkursu przez dwa niezależne gremia jurorskie.
W skład pierwszego – wybierającego laureata Grand Prix oraz przyznającego nominacje do prestiżowych Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. J. Machulskiego wchodzą przedstwiciele świata kina o uznanym dorobku twórczym. W tym roku będą to; Krzysztof Zanussi (Przewodniczący), Andrzej Wolf, Krzysztof Kiersznowski, Tomasz Raczek.

Najpierw jednak wyboru najlepszych filmów w poszczególnych kategoriach poprzez głosowanie dokonuje wielokulturowa publiczność zebrana na  Scenach Filmowej w różnych częściach kraju.

Naszą najmłodszą Sceną tworzyć będą widzowie Klubu Alkierz, mającego na swoim koncie długą listę artystycznych objawień różnorodnych klimatów, a znajdującego się w magicznej miejscowości pod Białymstokiem o nazwie Supraśl. Ponoć, kto raz tam zawędruje, jeśli nie zostaje to zawsze wraca.

Pokazy w Alkierzu odbywać się będą podczas całych wakacji, tak jak w ogródku 4 Róż dla Lucienne w Zielonej Górze, czy w Kinie Pod Wiatą Łysego Pingwina w Warszawie. Choć szczegóły programu nieco się od siebie różnią.

Inauguracja pokazów w Supraślu odbędzie się już w najbliższą niedzielę (26 czerwca). Zobaczymy podczas niej filmy ważne, tak dla Zielonej Góry, Filmowej Góry, jak i całego kina poza kinem;

Skarby Ani K.,  reż. Małgorzata Gryniewicz
Kaszel Umarlaka, reż. Krzysztof Borówka
Show jednego człowieka, reż.Tomasz Wasilewski
Jutro reż. Bartosz Kruhlik   

oraz Dzień w Którym Umrę, reż. Grzegorz Lipca, prod.Sky Piastowskie


Dalsze pokazy będą opierały się na prostym do zapamiętania schemacie;  każda filmowa niedziela w Alkierzu, to Diamenty Kina Niezależnego, a także retrospekcje Festiwali Partnerskich Filmowej Góry, każdy wtorek - kino duńskie i klasyka polskiego kina, czwartki - filmy konkursowe.  

Szefem "Alkierza" oraz bliźniaczej "Bohemy", jest Jacek Łasiewicki, który cztery  lata temu zakochał się w Supraślu i zamieszkał tam wraz  z żoną Asią i synem Wojtkiem. Jest on róznież moderatorem Sceny Filmowej Góry w Supraślu.

Pokazy w Supraślu jeszcze przed nami, a widzowie Alkierza, jak nas poinformował szef tamtejszych pokazów, już mają wielką ochotę mocno zaznaczyć swoje prawo indywidualnego wyboru tego Najlepszego. Otóż, objęli oni specjalnym Patronatem kategorię Etiudy Studenckie. Autor filmu w tej kategorii, który najbardziej im się spodoba z otrzyma "Oko Proroka zatopione w duchu  puszczy" wykonane przez rzeźbiarkę Małgorzatę Niedzielko. Co to jest "Oko Proroka", i jak będzie wyglądać owa rzeźba, na razie pozostaje tajemnicą.

"Alkierz", to miejsce trudne do opisania jednym słowem. W ciągu dnia serwuje jedzenie dla strudzonych wędrowców, wieczorami jest klubemmuzycznym. W sobotnie i niedzielne popołudnia pełni rolę kawiarni Teatru Wierszalin. Piątki natomiast wypełnia przestrzeń muzyką żywą. Powierzchnie płaskie udostępnia artystom na czasowe prezentacje swojejtwórczości. Nie stara się stworzyć miejsca wyjątkowego by zadowolić Gości, Głównym głównym celem jest żyć i pracować w miejscu do któregobędą przybywać ludzie o pokrewnych  duszach. a już na dniach dzięki Filmowej Górze wprowadzi swoich gości w świat kina. /www.alkierz.pl, www.bohema-suprasl.pl/


Urok Supraśla to jego położenie, historia i teraźniejszość. Od 500-lat mieszają się tu kultury, nacje i wyznania; architektura i sztuka zarówno sakralna jak i użytkowa, czerpana z Bizancjum i z secesji Zachodu; rozwój przemysłu małego miasteczka na przełomie XIX i XX wieku, w sercu olbrzymiej puszczy, gdzie nigdy nie dotarła kolej; wreszcie bogata w wydarzenia kulturalne współczesność - to właśnie wpływa na wyjątkowość tego miejsca. Zabytki, Muzeum Ikon, galerie, Teatr Wierszalin, Liceum Sztuk Plastycznych, dają możliwość bezpośredniego kontaktu ze sztuką. Tereny wokół Supraśla; Puszcza Knyszyńska mało znana, przepiękna, pozwalająca odczuć potęgę przyrody, to idealne miejsce do wycieczek pieszych, rowerowych, konnych, kajakowych. /e-suprasl.pl/

Inauguracja pokazów 6.FKPK Filmowa Góra 2010 w  Zielonej Górze odbędzie się 02 lipca. Filmową Górę rozpocznie koncert Piotra Krakowskiego opatrzony wizualizacją Jacka Kabzińskiego pt."Kino Zremiksowane". Szczegóły wkrótce.  
 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 268