FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


Kino Zremiksowane - Piotr Krakowski inauguruje Filmową Górę

KINO ZREMIKSOWANE - Koncert inaugurujący 6. Festiwal Kino Poza Kinem FILMOWA GÓRA 2010. 02 lipca, o godzinie 20.30 w Ogródku 4 Róż dla Lucienne nastąpi oficjalna inauguracja tegorocznych Europejskich Ogrodów Sztuki. Tym samym dokonamy zielonogórskiej odsłony Filmowej Góry.


Jednak, aby tradycji stało się zadość,  to jak co roku, w pierwszy wakacyjny, piątkowy wieczór pod zielonogórskim Ratuszem nie może zabraknąć akcentu jazzowego. Tak też się stanie. I żaden miłośnik filmu i jazzu nie powinien przegapić tego koncertu. Gorąco zapraszamy, wraz z  Piotrem Krakowkim (trąbka, sitar) i Jackiem Kabzińskim (wizualizacje) na  koncert pt: KINO ZREMIKSOWANE.

KINO ZREMIKSOWANE, to totalny kolaż muzyki i filmu. Polega na wzajemnym przenikaniu się dźwięków emitowanych na żywo z obrazami samplowanymi ze światowej kinematografii, począwszy od filmu niemego i kina awangardowego lat 20, poprzez animacje i wszelkie formy przekazu wizualnego. W repertuarze są nawet amerykańskie klipy reklamowe z lat 50 i 60, będące świetnym przykładem propagandy, której treść w odróżnieniu od propagandy sowieckiej, ukierunkowana była na szerzenie postaw konsumpcjonistycznych. Muzyka w tej podróży jest nie tylko tłem - pełni bowiem rolę przewodnika i narratora po świecie obrazu.

Przewodnikiem muzycznym jest sam Piotr Krakowski, kompozytor i producent muzyczny, autor muzyki do 4 filmów dokumentalnych i 2 programów "Nakręcona Noc" i "Konfrontacja" dla TVP2. Komponujący również dla TVP Kultura na potrzeby programu "Sztuka Ekranowana". Prowadzi ponadto ambientowo-popową grupę Milkshop, która na swoim końcie ma 2 płyty, a także zwycięstwo w opolskich "Debiutach".
A, także projekt "Krakowski:Pankracy Sessions" promujący singiel "Waluta"ze Stanisławem Soyką, który dotarł do pierwszej dziesiątki trójkowejlisty przebojów. Koncert "Kino Zremiksowane" polega na wzajemnym przenikaniu się różnych obrazów: sekwencji ze starych filmów, ciekawych zdjęć i muzyki Piotra Krakowskiego, do której kompozytor na żywo improwizuje na trąbce  i sitarze. Jest, to rodzaj kolażu muzyczno-filmowego. Za stronę wizualną odpowiedzialny jest Jacek Kabziński aka VJ Kabzel.

Pokazy Filmowej Góry rozpoczęły już dwie nasze, nota bene najmłodsze, Sceny. Pierwsza warszawska Scena pod egidą  Łysego Pingwina, czyli Kino Pod Wiatą w Warszwskiej Wytwórni Wódek Koneser rozpoczęła swoje pokazy już na początku czerwca. I odbywać się będą, aż do końca września, od niedzieli do środy. Pokazy konkursowe warszawska publiczność oceniać będzie mogła w każdą wakacyjną środę. Wielka inauguracja Sceny Filmowej Góry w Kinie Pod Wiatą nastąpi 07 lipca.


Szczegóły repertuaru proponowanego przez Łysego Pingwina znajdziecie na stronie www.lysypingwin.pl


Druga ze wspomnianych Scen Filmowej Góry, jest aktywna  od minionej niedzieli, a prowadzi ją Klub Alkierz w Supraślu. Widzowie odwiedzający Alkierz będą mogli zapoznać się m.in. z perełkami kina niezależnego w każdą niedzielę, z Nowym Kinem Duńskim w każdy wtorek oraz z filmami konkursowymi Filmowej Góry  w każdy czwartek wakacji. Uroczysta inauguracja pokazów Filmowej Góry w Alkierzu odbędzie się 08 lipca.

                                             Więcej informacji znajdziecie na stronie www.alkierz.pl.

Ze względu na wciąż trwający remont Starówki Zielonogórskiej, zdecydowaliśmy się na dużą zmianę głównego programu festiwalowego. Ogromna większość pokazów, które przygotowywaliśmy od końca poprzedniej edycji Filmowej Góry odbędzie się dopiero w miesiącu sierpniu. Mamy nadzieję, że pomoże to uniknąć nieporozumień i utrudnień z jakimi zmuszeni byli (i są nadal) borykać się organizatorzy XI Międzynarodowego Festiwalu Zespołów Rockowych Rock Nocą. Program został adekwatnie ułożony dla pozostałych Scen Festiwalowych. Wyjątek stanowi  Tygodzień Finałowy 6.FKPK Filmowa Góra 2010, jaki odbędzie się w Zielonej Górze od 21 sierpnia do 27 sierpnia. Nie zabraknie wówczas, tak kina niezależnego, jak i tego pochodzącego z głównego nurtu. Nie zabraknie spotkań z twórcami, warsztatów filmowych, wystaw i wielu innych niespodzianek o smaku dobrego kina.  O szczegółach programowych  poinformujemy już wkrótce.

Wyjątek stanowi również przegląd Nowego Kina Duńskiego, które możemy zaprezentować podczas Filmowej Góry dzięki uprzejmoiści Duńskiego Instytutu Kultury w Warszawie. Dramaty, thrillery, dokumenty, a nawet filmy dla dzieci, autorstwa duńskich reżyserów młodego pokolenia, będziemy mogli oglądać już od 08 lipca w Ogródku 4 Róż dla Lucienne. I mamy nadzieję, że pokazy nie utrudnią prac remontowych, a robotnicy odrestaurowujący zielonogórski deptak chętnie dołączą do grona naszych widzów i odpoczną po ciężkiej pracy przy Kinie Duńskim.

Europejskie Ogrody Sztuki od kilku lat z rozmachem organizują Fundacja Kombinat Kultury, Klub 4 Róże dla Lucienne, Zielonogórski Klub Ad Astra i cała rzesza ich przyjaciół. W ramach EOS-u do tej pory, obok Filmowej Góry, odbywały się również Róże Jazz Festival, Rock Nocą oraz odbywające się w sobotnie  wieczory również w tym roku  Okna Wyobraźni. 

Pełen program EOS-u znajdziecie na stronie www4roze.pl.

 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 78