FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


Rowerem na Filmową Górę !?!

Kino samochodowe to już przeżytek! W Jeleniej Górze na filmy jeździ się rowerem. Rowerowe Kino Letnie organizuje od trzech lat Osiedlowy Dom Kultury na Zabobrzu w Jeleniej Górze. Dyrektor ODK-u Sylwia Motyl-Cinkowska (będąca nota bene również Dyrektorką Festiwalu Partnerskiego Filmowej Góry ZOOM - Zbliżenia) przyznaje, że nazwa nawiązuje przewrotnie do kina samochodowego.


Jednak, jak najbardziej na film może przyjść każdy, nie tylko właściciele dwuśladów. Bo to dobry pretekst, aby zaprosić ludzi z osiedla na filmy niekoniecznie łatwe. W każdy piątek sierpnia na dziedzińcu ODK-u obejrzeć można obrazy nagrodzone na międzynarodowych i ogólnopolskich festiwalach kina niezależnego.
Do tej pory w ramach Rowerowego Kina  Letniego zaprezentowano filmy z ostatniej edycji tarnowskiego festiwalu Dozwolone do 21, a także "Zoom – zbliżenia".

Filmy wybrane z najciekawszych tytułów prezentowanych podczas minionycxh edycji Filmowej  Góry miłośnicy kina i dwuśladów będą mogli zobaczyć 6 sierpnia.

W programie przewidziano:

Rubinowe gody, reż. Andrzej Mańkowski, 44 min.
Czy ideały na temat wspólnego życia mogą ocaleć pod naporem problemów dnia codziennego? Jak wiele trzeba poświecić, by trwać w związku z drugim człowiekiem? „Rubinowe gody” - opowieść o meandrach życia małżeńskiego – przynosi propozycje odpowiedzi na te pytania.Piotr Marecki o Kinie Niezależnym, real.. Komnbinat Kultury, 10 min.
Autor jedynej do tej pory książki będącej kompendium wiedzy na temat kina niezależnego   
w Polsce ostatnich 20 lat („Kino niezależne w Polsce 1989-2009. Historia mówiona.„ Krytyka Polityczna, 2009) udziela specjalnego wywiadu dla widzów Filmowej Góry.

Latarnik  reż. Mateusz Rakowicz 13 min.
Krótka, absurdalna historia o mężczyźnie, który siedzi na miejskiej latarni.  Nikt, ani nic nie jest w stanie go sprowadzić na ziemię. Metafora ludzkich relacji, istniejącej w nich nietolerancji, agresji i wzajemnego niezrozumienia. Grand Prix Filmowy Pagórek III FFKN Filmowa Góra 2007, Mały Pagórek, Duży Pagórek (Nagrody Publiczności) Filmowe Grono nagrodę Prezydenta Miasta Zielona Góra Janusza Kubickiego

Zły reż. Michał Biliński 20 min.
Film jest zrealizowany przy współpracy Warszawskiej Szkoły Filmowej w której Biliński studiował reżyserię. Podczas piatej edycji Filmowej Góry film otrzymał: „Mały Pagórek” (nagroda publiczności), Nagroda Specjalna Pełnomocnika Prezydenta Miasta Zielona Góra ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pani Renaty Teodorczyk-Glinki, Złota Klatka” - Nagroda Specjalna Wojewody Lubuskiego, pani Heleny Hatki, dla autora najlepszych zdjęć, Nagroda Specjalna Publiczności Filmowej Góry w Bielsko-Białej,
Fabuła „Zły” mówi wprost o „wąskim gardle” wymiaru sprawiedliwości. Główny bohater zostaje pobity przez bandę skinheadów w biały dzień. Tragedia będzie miała bolesne skutki dla całej rodziny, jak i dla oprawców...  

W programie ponadto; "FG Animacje the Best":

Grzyby Burzy reż. Jan Steliżuk 13 min.
Kosmita rozbija się na nieznanej planecie i musi ratować ją przed najazdem grzybów-gigantów.

Druga Zmiana reż. Tomasz Pawlak 3min.
Czy jako dzieci czuliście się kiedyś obserwowani? A zastanawialiście się skąd te guzy i siniaki nad ranem? Zapraszamy na film!

Poszukiwacze zaginionej ławki reż. Tomasz Pawlak 5 min.
Czy zastanawiałeś się kiedyś, czym jest miłość? Jak silny jest związek pomiędzy dwiema osobami? Czy warto pozostać wiernym? Co robić, gdy ktoś odbije ci dziewczynę? Być może odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym filmie, lecz myli się ten, kto liczy a wyciskające łzy z oczu romansidło.Szeol, reż. Maciej Zakrzewski, 8 min.
Szeol z hebrajskiego - podziemny świat ciemności, miejsce gdzie trafiajaludzkie ciała po śmiertciniezależnie od tego, kim był zmarły człowiek.Kompleks, reż. Natalia Dziedzic, 4 min.
„Złej baletnicy przeszkadza rąbek u spódnicy".

Tak się Pije real. Krzysztof Gawałkiewicz
2min.
„Tak, się Pije” będący dynamicznym kolażem filmowym składającym się z kilkuset, a może nawet kilku tysięcy zdjęć fotograficznych. Gawałkiewicz jest jednym z filmowców Sky Piastowskie. W werdykcie Jury Konkursu Kina Niezależnego ubiegłorocznej edycji FPFF w Gdyni,  przyznającemu filmowcom z Zielonej Góry Grand Prix za film „Osiem w Poziomie” (obok Piotra Materny), jako autor zdjęć został imiennie wyróżniony.  Ta dwuminutowa impresja pomimo, że jest bardzo nietypowym dla Gawałkiewicza obszarem autoprezentacji doskonale nadaje się na łącznik pomiędzy „Animacją...”, a e k s p e r y m e n t e m.

Rowerowe Kino Letnie, ODK Jelenia Góra, ul. K. Komedy-Trzcińskiego 12, 18 i 25 sierpnia, godz. 21, wstęp wolny.

 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 356