FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


Filmowa Góra - pierwszy pokaz na Scenie w Zielonej Górze

Dziś, przed nami pierwszy pokaz 6.FKPK Filmowa Góra 2010 na scenie zielonogórskiej. Zaczynamy od retrospektywy Nowego Kina Duńskiego.  W programie przewidziano filmy fabularne; dramaty, thrillery, filmy sensacyjne, dokument o słynnym festiwalu rockowym w Roskilde, a nawet filmy dla dzieci. Zaczynamy od thrilleru "Nie bój się mnie" Kristiana  Levringa. Filmy udostępnił nam Duński Instytut Kultury w Warszawie.


Duński Instytut Kultury jest pozarządową, niezależną organizacją typu non-profit. Powstał w 1940 roku. Siedziba główna mieści się w Kopenhadze. W Polsce Instytut działa od 1994 roku.
Celem działalności Instytutu jest wzbogacanie duńskiego życia kulturalnego poprzez wymianę i dialog z innymi krajami. Pojęcie kultura funkcjonuje w Instytucie w szerokim znaczeniu: obejmuje sztukę, wszelkie formy życia kulturalnego, a także sposób funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego. Dlatego działalność Instytutu dotyczy również edukacji, polityki na szczeblu samorządowym, opieki społecznej. Działalność obejmuje m.in. organizowanie i współorganizowanie wystaw, koncertów, pokazów filmowych, spotkań literackich, i innych prezentacji kultury duńskiej w Polsce oraz kultury polskiej w Danii. (www.dik.org.pl)

początek seansu; Ogródek 4 Róż dla Lucienne, godzina 21.0, wstęp wolny

Nie bój się mnie (Den du frygter), reż. Kristian Levring, Dania 2008, 95 min., dramat/thriller
Michael przechodzi trudny okres w życiu. Przykładny dotąd mąż i ojciec, traci poczucie celu
i wartości jakichkolwiek działań. Gdy nadarza się okazja wzięcia udziału w testach klinicznych nowego leku antydepresyjnego, Michael nie waha się ani chwili. Niestety, z powodu zaskakujących skutków ubocznych zażywania leku, testy kliniczne zostają przerwane. Michael kontynuuje terapię na własną rękę. Sprawy rodzinne wymykają się spod kontroli.
Znakomita obsada aktorska: Ulrich Thomsen („Bracia”, „Jabłka Adama”) w roli Michaela; Paprika Steen („Festen”, „Idioci”, „Tylko ona”, „Otwarte serca”) w roli jego żony oraz Lars Brygmann („Strasznie szczęśliwi”, „Za przyzwoleniem”, „Biała noc”) jako lekarz. Reżyser Kristian Levring jest jednym z czterech sygnatariuszy manifestu Dogmy (obok von Triera, Vinterberga i Kragh-Jacobsena). 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 106