FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


Zielonogórskie pokazy Filmowej Góry ruszyły.

                                                                   

Wczoraj w Ogródku 4 Róż dla Lucienne  odbył się pierwszy zielonogórski pokaz w ramach 6. FKPK Filmowa Góra 2010. Pokazy zainaugurował film "Nie bój się mnie" Kristiana Levringa. Był to również pierwszy obraz z serii Nowe Kino Duńskie udostępnionej nam przez Duński Instytut Kultury. Dziś Diamenty Kina Polskie i "Kopia Mistrza" Agnieszki Holland.

Przypomnijmy, że Filmowa Góra to część dużego projektu Fundacji Rozwoju Kultury Kombinat Kultury - Europejskie Ogrody Sztuki. Specjalne festiwalowe pokazy, jak co roku na koniec lipca, odbyły się już na Przystanku Woodstock w ramach Akademii Sztuk Przepięknych. Tym razem my sami byliśmy gośćmi i specjalny zestaw najciekawszych krótkometrażowych filmów Filmowej Góry został zaprezentowany w większym programie Łódź_Stocku. Filmowa Góra od kilku tygodni odbywa się już również na naszych Scenach w Białymstoku (Galeria Wzgórze), Warszawie Łysy Pingwin)  i Supraślu (Alkierz). O atmosferze i przyjęciu filmów konkursowych Filmowej Góry przez widzów tych Klubów jeszcze będziemy pisali.Tymczasem w Zielonej Górze czeka nas ogromna dawka filmowych emocji o czym w wywiadzie dla TV Odra Paulinie Modzyńskiej w skrócie opowiada szef artystyczny Filmowej Góry Katos.  


Dziś, o stałej porze czyli o godzinie 21.00, jednak ze względu na pogodę nie w Ogródku lecz kameralnej salce filmowej Klubu Róż dla Lucienne, zobaczymy film w ramach jednego ze starszych cykli festiwalowych FG - "Diamenty Polskiego Kina". A będzie to film z 2006 roku "Kopia Mistrza" autorstwa Agnieszki Holland,która objęła Honorowym Patronatem Filmową Górę. Trzeba tu dodać, że Filmowej Górze film udostępnił nam jego polski dystrybutor "Best Film". Warto przypomnieć, że to właśnie Best Film odważył się swego czasu wprowadzić Film chłopaków z Osiedla Piastowskiego, wyreżyserowany przez Grzegorza Lipca "Że Zycie Ma Sens" do dystrybucji kinowej nie zważając na ogromne koszty przeniesienia kopii filmu ze zarchaicznego VHS-u na taśmę 35 milimetrową. Wówczas, a był to rok 2000, inicjatorzy tego ryzykownego przedsięwzięcia nie spodziewali się, że wraz grupą Sky Piastowskie, wpiszą się tym na stałe do historii polskiego kina.

Dzisiejszy pokaz filmu poprzedzi making off, który znajduje się na ekskluzywnym wydaniu DVD, zawierający wypowiedzi reżyserki na temat filmu.

Premiera filmu Kopia Mistrza odbyła się na uroczystym pokazie w Filharmonii Narodowej w której wzięła udział między innymi Maria Kaczyńska. Wśród artystów, którzy zasiedli na widowni, byli też kompozytor Piotr Rubik, pianista Waldemar Malicki, oraz aktorzy - Ewa Wiśniewska, Adam Ferency, Grażyna Błęcka-Kolska, Beata Ścibakówna, Dorota Landowska i Jacek Poniedziałek. Wśród publiczności znalazła się również prezes zarządu Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena, Elżbieta Penderecka. Holland powiedziała przed pokazem filmu, że Filharmonia Narodowa jest najlepszym miejscem na polską premierę jej obrazu o Beethovenie. "Nigdy nie miałam tak uroczystej premiery w Warszawie. Tutaj unosi się duch sztuki" - oceniła reżyserka. (www.mfclassic.pl)

Kopia Mistrza reż. Agnieszka Holland ( dystr.Best Film 1996r.)
Anna studentka konserwatorium muzycznego, dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności zaczyna pracę u najwspanialszego i najbardziej nieprzewidywalnego artysty- Ludwiga van Beethovena . Maestro przyjmuje ją jako swoją kopistkę i tak rozpoczyna się niezwykła znajomość, która odmieni życie obojga.

W środę i czwartek (Ogródek 4 Róże dla Lucienneg.21.00) zielonogórscy widzowie będą mieli okazję do pierwszych ocen filmów konkursowych Filmowej Góry. Zobaczymy kolejno Etiudy Studenckie i nową kategorię festiwalową Granie na Ekranie. Więcej szczegółów już jutro.

 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 183