FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


„100 LAT POLSKIEGO FILMU. 1908 – 2008”.

Już jutro na zielonogórskim deptaku stanie wystawa plenerowa „100 LAT POLSKIEGO FILMU. 1908 – 2008”.  Odwiedzający Winny Gród w sierpniu, podczas tegorocznej edycji Filmowej Góry, będą mogli odbyć niezapomniany rejs po oceanie polskiego filmu. Wystarczy przejść się na spacer po zielonogórskim deptaku i przyjrzeć się wystawie plenerowej „100 LAT POLSKIEGO FILMU. 1908 – 2008”.Filmowej Górze wystawę udostępnia Muzeum Kinematografii w Łodzi. Zapraszamy na jej uroczyste otwarcie, które odbędzie się 10 sierpnia o godz. 12.00 pod zielonogórskim ratuszem. O 12,30 w Klubie 4 Róże dla Lucienne w kameralnej salce filmowej zapraszamy na spotkanie z gościem specjalnym Filmowej Góry Natalią Chojna, która jest Kuratorem wystawy.
O godz. 13.00, również w 4 Różach, tym razem już w dużej sali zapraszamy na specjalny pokaz etiud mistrzów polskiego kina udostępnionych nam przez Łódzką Filmówkę - Etiudy XX wieku.

„100 LAT POLSKIEGO FILMU. 1908 – 2008”.


Wystawa przedstawia w porządku chronologicznym wybrane, najważniejsze filmy z lat 1908 - 2008. Jest to krótka historia filmu polskiego opowiedziana za pomocą fotosów, fragmentów starych recenzji i dialogów z filmów. Wystawie towarzyszy album oraz strona internetowa – www.100latpolskiegofilmu.pl, na której, oprócz fotosów, można obejrzeć wykłady Rafała Marszałka o historii polskiego kina.

Wystawa została przygotowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej we współpracy z Muzeum Kinematografii w Łodzi i Filmoteką Narodową z okazji 100-lecia polskiego filmu. Jest w trzech wersjach językowych – polskiej, angielskiej i niemieckiej. Wersję niemiecką opracował Polski Instytut w Berlinie.

Głównym konsultantem wystawy jest Rafał Marszałek – wybitny krytyk i historyk filmu, autor wielu książek o filmie, współautor i redaktor naukowy Historii filmu polskiego. O wystawie mówi;

„Nasza wystawa przypomina wyprawę stateczkiem przez ocean. Inaczej być nie mogło. W ciągu stu lat zrealizowano w Polsce ponad półtora tysiąca filmów fabularnych. Wystawa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej z konieczności ogranicza się do stu trzydziestu tytułów. Wybraliśmy je kierując się uzupełniającymi się wzajemnie kryteriami: uznanej rangi artystycznej, krajowych i międzynarodowych nagród, inspirującej obecności w obrębie danego nurtu, wreszcie wskaźników frekwencyjnych pokazujących zainteresowanie publiczności. Zdarza się, że poza polem opisu znalazły się niektóre głośne filmy zrealizowane przez najwybitniejszych artystów, wyprowadziliśmy za to z cienia inne, ważne a mniej oswojone przez pamięć utwory. Pragnęliśmy bowiem ukazać nie tylko wertykalny horyzont arcydzieł, ale fragmenty codziennego krajobrazu polskiego kina.”

Obok Winnego Grodu na trasie rejsu "Stu Lat Polskiego Filmu" znalazły się m.innymi takie miasta, jak Berlin, Dusseldorf, Monachium, Kraków, Wrocław.


 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 106