FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


Filmowa Góra zatrzymuje czas Zielonogórzanom.

                                          

Zielona Góra, 10 sierpnia, ranek. Mieszkańcy Winnego Grodu spieszą za swoimi codziennymi sprawami nie za bardzo zwracając uwagi na terkoczące, huczące maszyny. Powoli mijają się na wąskich przejściach rozkopanego w remoncie deptaku. Jednak pod samym Ratuszem nagle zwalniają, zatrzymymują się, a nawet uśmiechają miło zaskoczeni...

Tę minutę pozytywnego zatrzymania czasu pędzącego na oślep w pogoni za codziennością zawdzięczają barwnej konstrukcji. Uff, odmiana miła oku zmęczonemu rozkopanym deptakiem. Takie pozytywne zaskoczenie moglismy  przeżyć dzięki Wystawie Plenerowej „100 LAT POLSKIEGO FILMU. 1908 – 2008” jaką ekipa Filmowej Góry postawiła minionej nocy tuż przed siedzibą włodarzy Winnego Grodu. Moglismy i nadal możemy, choć już bez niespodzianki, przeżyć osobisty rejs po stuletnich wodach historii polskiego filmu. I tak, aż do końca sierpnia, tak by Gala kończąca Filmową Górę nie zamknęła historii festiwalu w hukach szampanów, a delikatnie ją wyciszyła wspomnieniami zaklętymi w filmowych fotosach. Cóż, piękna wystawa, pomimo pierwszych oznak skancerowania, jakiemu musiała ulec przez swoje wojaże po  europejskich festiwalach, nadal urzeka i zaraża filmową melancholią.  

Wraz z wystawą użyczoną organizatorom Filmowej Góry przez Muzeum Kinematografii w Łodzi, Zieloną Górę odwiedziła jej pomysłodawczyni i Kurator zarazem, Natalia Chojna. Wystawa już pierwszego dnia wzbudziła spore zainteresowanie nie tylko wśród przechodniów, ale również mediów. Doskonale zrealizowanym newsem, który swoim charakterem trafnie oddaje filmową nostalgię wystawy, o wydarzeniu bardzo szybko poinformowała odwiedzająca nas już wcześniej ekipa nowej telewizji internetowej zielonagora24.tv (www.zielonagora24.tv).

Szybsze było tylko poznańskie Radio Emaus (www.radioemaus.pl), którego ekipa zAndrzejem Błaszczykiem, dziennikarzem prowadzącym, na czele w tym dniu realizowała z Klubu 4 Róże dla Lucienne, bezpośrednią relacją na temat otwarcia wystawy i wydarzeń towarzyszącym 6.FKPK Filmowa Góra.
W Radio Emaus gościliśmy poraz pierwszy. Do rozmów na żywo zostali poproszeni Kurator Wystawy pani Natalia Chojna Prezzes Fundacji Kombinat Kultury Bruno Aleksander Kieć oraz zaprzyjaźniony z festiwalem i filmowcami niezależnymi emerytowany aktor, założyciel Studia Teatralnego "Komedianci" Roma Garbowski. Znamy go między innymi z ról "starszego araba" w "8 w Poziomie" G. Lipca i "Demiurga" w "Intelekt Kollapse" K.Włodarskiego i Katosa. Pomimo prawie niemal dwóch godzin rozmów dziennikarze Emaus doszli do wniosku, że to stanowczo za mało, by zprezentować swoim słuchaczom bogactwo wydarzeń Filmowej Góry. Dlatego, też zapowiedzieli już swoje ponowne odwiedziny Zielonej Góry podczas trwania tygodnia finałowego 6.FKPK Filmowa Góra.


                                       


 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 1138