FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


Trzy(!) główne festiwalowe trofea Filmowej Góry

Wiemy już, jak będą wyglądały tegoroczne statuetki Filmowej Góry. Nie ma co ukrywać, do tej pory poza uniesieniami filmowych lotów Filmowej Górze brakowało bardziej namacalnych wzniesień -  Pagórków. To, jednak na szczęście  już miniona era.  Festiwalowe trofeum  wywiezione z Winnego Grodu  będzie od teraz godnie reprezentować Filmową Górę, a i ich zdobywcy będą mieli się czym pochwalić. Tę, może kosmetyczną, ale jakże istotną zmianę wizerunku Nagród Głównych Filmowej Góry możemy zawdzięczać dwóm osobom - Pani Wicemarszałek Województwa Lubuskiego Elżbiecie Polak, która między innymi wsparła finansowo wykonanie statuetek. A, także Robertowi Tomakowi autorowi rzeźb , które najprawdopodobniej będą już wzorcem nagród Filmowej Góry na długie lata.  

Objęcie przez  Panią Wicemarszałek  Honorowym Patronatem tegorocznej edycji Europejskich Ogrodów Sztuki, a tym samym  6.FKPK Filmowa Góra, który jest ich częścią nie tylko oznacza wsparcie finansowe, ale bezsprzecznie podniesienie rangi wydarzenia.. Organizatorów,  jak i wszystkich uczestników festiwalu filmowego zapewne najbardziej cieszy fakt  szczególnej uwagi i opieką, jaką Pani Wicemarszałek poświęciła wykonaniu statuetek Filmowej Góry.   Zwłaszcza, że  od tego roku,  to aż aż trzy(!) trofea. I, nie ma tu żadnej pomyłki. O tego roku poza  GRAND PRIX –  FILMOWYM PAGÓRKIEM nadawanym przez Komisję Jurorską składającą się z profesjonalistów reprezentujących najwyższą rangę polskiego filmu oraz DUŻYM PAGÓRKIEM czyli Nagrodą Główną Publiczności, Filmowa Góra będzie honorować reżyserów, pedagogów, organizatorów festiwali lub nawet firmy producenckie, którzy w znamienny sposób poszerzają horyzonty twórców niezależnego i młodego kina.  

Organizatorzy Filmowej Góry zainspirowani imponującą, pozbawioną hollywoodzkich kompleksów,  pracą pewnych ludzi, których osiągnięcia, już teraz, okazują się kamieniami milowymi polskiego filmu, a do tego potrafią obdarować młodsze pokolenie potężnym zastrzykiem mocy twórczej wskazując nowe możliwości wykorzystania własnej wyobraźni, zapragnęli podziękować im w sposób szczególny. Postanowili uczynić ich pierwszymi Laureatami  Nagrody Honorowej  FKPK Filmowa Góra "OCZY SZEROKO OTWARTE".   


Kto, aż tak poruszył organizatorów Filmowej Góry do tego, by tuż przed zamknięciem tegorocznej edycji festiwalu powołać Kapitułę Nagrody Honorowej  i czyją pracę w tak krótkim czasie z pełnym przekonaniem doceniła Pani Wicemarszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Polak, by poprzeć i dofinansować statuetkę "Oczy Szeroko Otwarte"?
Niech, jeszcze przez chwilę laureat, czy może laureaci pozostaną zagadką, która każe nam trochę odświeżyć filmową pamięć.  Być, może dowiemy się tego dopiero podczas Gali Filmowej Góry (27 sierpnia, Teatr Lubuski), kiedy to Pani Wicemarszałek osobiście wręczy nagrodę laureatom. Jednak, już teraz możemy śmiało powiedzieć, że zarówno samej nagrodzie "Oczy Szeroko Otwarte", jak i jej adresatowi  wypada poświęcić zupełnie odrębny i bogatszy materiał dziennikarski.

Skoro mamy, tak wspaniałych przyjaciół, którzy wspierają stworzenie rzeźbiarskiego dzieła godnego najlepszych  filmowym twórcom, to kto powinien wykonać, tę statuekę?


Już samo artystyczne credo, tego artysty przekonało organizatorów Filmowej Góry, że to właściwa osoba;
"Czym jest dla mnie twórczość? To pytanie często pada, a ja nie chcę zbyt wiele o tym mówić by nie popaść w zbyt górnolotny ton. Mogę tylko powiedzieć, że to co robię stało się dla mnie zwyczajną, podobną do fizjologicznej, codzienną czynnością, która daje wiele radości. Wiem, że dzięki temu, że tworzę, moje życie jest o wiele ciekawsze niż mogłem sobie wyobrażać. Dzień nie jest podobny do dnia to jest fascynujące i to daje radość życia. Mam nadzieję, że tę radość odczuwa również widz oglądający moje realizacje."

Panoramiczny umysł, pasja i twórcza misja – zupełnie jakby wypowiadał się twórca filmu niezależnego. Jego dokonania,  już  tylko wzmocniły decyzję wyboru;

"Robert Tomak jest absolwentem Instytutu Sztuki i Kultury Plastycznej WSP (obecnego Uniwersytetu Zielonogórskiego), dyplom w pracowni prof. Jana Berdyszaka w 1996 r. W latach 1996-97 odbył staż na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Rzeźby u prof. Antoniego Porczaka.
Uprawia rzeźbę, malarstwo i rysunek. Prowadzi pracownię plastyczną "Studio Rzeźby", w której wykonuje statuetki, medale i tablice pamiątkowe.
Jest laureatem nagrody "Animator Roku 2001" Zielonogórskiego Ośrodka Kultury oraz stypendium twórczego i artystycznego Miasta Zielona Góra 2003. Zdobył wyróżnienie w konkursie na projekt statuetki dla Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie. Jego praca zwyciężyła w konkursie na projekt pomnika Ignacego Łukasiewicza dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A. Oddział w Zielonej Górze."

Wkrótce więcej o nagrodach, laureatach, Jurorach i najlepszych filmach tegorocznej odsłony Filmowej Góry.

 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 73