FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


"Kinematograf" Tomasza Bagińskiego i Soniamiki na Gali Finałowej Filmowej Góry

Wielu znakomitych gości, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom 6. FKPK Filmowa Góra - to wszystko czeka na nas już na piątkowej Gali Finałowej. A na deser prawdziwa wizualno-muzyczna uczta: pokaz filmu "Kinematograf" Tomasza Bagińskiego oraz koncert zespołu Soniamiki.
Tegoroczna edycja Filmowej Góry pomału dobiega końca. Po niemal 2 miesiącach filmowego obżarstwa i imprez mu towarzyszących czas na jeszcze większą dawkę emocji i dobrej zabawy. Do winnego grodu zjadą się autorzy filmów konkursowych, wybitne jury w składzie: Tomasz Raczek, Krzysztof Zanussi oraz Andrzej Wolf, a także inni zaproszeni goście. W Teatrze Lubuskim powitają ich organizatorzy Festiwalu oraz przedstawiciele władz Zielonej Góry. Oficjalna część Gali Finałowej to oczywiście prezentacja i uhonorowanie zwycięskich filmów oraz ich autorów. Nagrody już czekają!


"MAŁY PAGÓREK" oraz 500 pln - nagroda publiczności dla zwycięskich filmów w każdej z poszczególnych kategorii konkursowych: "Etiudy Studenckie", "Granie na Ekranie", "Animacja, Eksperyment", "Komedia, Humor, Pastisz", "Dokument i Paradokument", "Profilaktyka Społeczna" i "Fabula Rasa".

"DUŻY PAGÓREK" i 1000 pln dla najlepszego z najlepszych - nagrodę otrzyma film uznany przez widzów za najlepszy spośród laureatów "Małego Pagórka".

Nagroda Grand Prix "Filmowy Pagórek" - nadana przez Komisję Jurorską dla najlepszego obrazu nadesłanego na tegoroczny Festiwal. Autorzy zwycięskiego filmu otrzymają również nagrodę pieniężną w wysokości 10.000 pln!

Pierwszy raz w historii Filmowej Góry zostanie również przyznana Honorowa Nagroda - "OCZY SZEROKO OTWARTE", która jest wyróżnieniem dla tych, którzy w znamienny sposób przyczyniają się do rozwoju polskiej sztuki filmowej, inspirując jednocześnie innych twórców. Patronem tegorocznej nagrody jest Wicemarszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Polak.

Pierwszą statuetkę nagrody "Oczy Szeroko Otwarte" Kapituła Honorowa postanowiła przyznać Studiu "Platige Image", specjalizującemu się w tworzeniu zaawansowanych animacji 3D i wysokiej klasy efektów specjalnych. Wielokrotnie nagradzane, postprodukcyjne studio "Platige Image" jest autorem  m.in. filmów oraz reklam animowanych, grafiki gier komputerowych czy wizualizacji koncertowych. Ich imponująca praca, nowatorskie pomysły  i pełne sukcesów poszerzanie granic sztuki filmowej zainspirowało organizatorów Filmowej Góry do powołania nagrody "Oczy Szeroko Otwarte". Studio Platige Image uczestniczyło również w realizacji słynnych obrazów Tomasza Bagińskiego, m.in. najnowszego dzieła "Kinematograf", którego to pokaz uświetni Galę Finałową 6. FKPK Filmowa Góra.

"Kinematograf" - dwunastominutowa animacja o wynalazcy samouku, który projektuje tytułowy kinematograf - urządzenie, mające zmienić świat. Zatraca się w pracy nad wynalazkiem i poświęca swoje dotychczasowe, poukładane życie. Wierzy, że ukończenie dzieła przyniesie mu prawdziwe szczęście.

Twórca "Kinematografu" Tomasz Bagiński to artysta samouk, reżyser i producent animacji. Aktualnie piastuje stanowisko dyrektora artystycznego Platige Image.  Twórczość Bagińskiego odbiła się głośnym echem w świecie filmu. Jego prace doceniano na całym świecie i wielokrotnie nominowano oraz nagradzano na prestiżowych konkursach. Jego najgłośniejszy jego film, krótkometrażowa „Katedra” zdobył główną nagrodę „Best Animated Short” w 2002 roku na największym festiwalu animacji i efektów specjalnych SIGGRAPH, a rok później nominację do Oscara w kategorii krótki film animowany. W 2005 roku nagrodę Jury na festiwalu SIGGRAPH i nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej BAFTA w kategorii krótki film animowany Bagiński otrzymał za "Sztukę spadania".

Kolejna niespodzianka na tegorocznej Gali Finałowej to koncert zespołu Soniamiki, w którego skład wchodzą: Zosia Mikucka - wokal, bas; Łukasz Lach (L.Stadt) - syntezator, gitara oraz Piotr Gwadera - bębny. Wokalistka grupy pochodzi z Zielonej Góry i jest absolwentką ASP w Poznaniu. Swoją debiutancką płytę, utrzymaną w stylu elektro-pop, promuje przede wszystkim za zachodnią granicą, jednak w piątek, na specjalne zaproszenie Filmowej Góry zagra koncert w rodzinnym mieście.Gala Finałowa 6. FKPK Filmowa Góra już w piątek 27. sierpnia o godz. 19.00 w Teatrze Lubuskim. Gorąco zapraszamy!


 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 268