FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


Zielona Filmowa Góra - start 02 sierpnia!

                                           

Filmowa Góra w Łagowie, Białymstoku, Warszawie, Supraślu, Jeleniej Górze, na Przystanku Woodstock... A kiedy Filmowa Góra w samej Zielonej Górze ? kiedy startuje Festiwal na macierzystej scenie ? Jaki jest program 6.FKPK Filmowa Góra 2010 ? Mailami z tego typu  pytaniami wręcz jesteśmy zasypywani. Ci uważnie śledzący naszą stronę wiedzą, że wszytskie zielonogórskie pokazy festiwalowe przewidzieliśmy na miesiąc sierpień. A, jest ich tak dużo, że odpoczywać od filmu będziemy jedynie w weekendy. Na szczęście, tak zwany "system programowy", jest bardzo prosty do zapamiętania.Przez cały miesiąc od poniedziałku do czwartku w Ogródku 4 Róż dla Lucienne o godzinie 21.00 odbywać się będą seanse  festiwalowe. Poniedziałki, to przegląd Nowego Kina Duńskiego, który udostępnił nam Duński Instytut Kultury. Wtorki, to Diamenty Kina Polskiego i przede wszystkim filmy Patrona Filmowej Góry Agnieszki Holland. Środy i czwartki to kino konkursowe Filmowej Góry na które głosować będą mieli okazję nasi widzowie. Przypomnijmy, że filmy niezależnie od siebie ocenia profesjonalne Jury pod Przewodnictwem Krzysztofa Zanussiego oraz widzowie.  Filmy konkursowe podzielone na 7 odrębnych kategorii prezentowane będą według stałej już kolejności. Każdy dzień pokazu to odrębna kategoria, w ostatnim pokazie konkursowym wybieramy laureata Dużego Pagórka czyli najlepszego z najlepszych.

Natomiast ostatni tydzień sierpnia będzie istnym maratonem filmowym i będzie on z pewnością wymagał odrębnego omówienia. Warto jednak zapowiedzieć jeszcze jedno niebagatelne wydarzenie filmowe jakie odbędzie się w ramach 6. Festiwalu Kino Poza Kinem Filmowa Góra 2010. 10 sierpnia  na Starym Rynku, tuz pod Ratuszem stanie wystawa plenerowa  „100 LAT POLSKIEGO FILMU. 1908 – 2008” udostępniona nam dzięki uprzejmości Muzeum Kinematografii w Łodzi  oraz Natalii Chojny Kuratora Wystawy. O tę wystawę zabiegają festiwale w całej Europie i jeszcze będziemy o niej pisać więcej. Może warto tylko wspomnieć, że zielonogórzanie i goście festiwalowi będą mogli ją podziwiać w dzień i w nocy do końca sierpnia.

Mówiąc o pokazach na Starym Rynku bezwzględnie należy podziękować Prezydentowi Miasta Zielona Góra Januszowi Kubickiemu za udzielnie zgody organizatorom Filmowej Góry na przedłużenie ciszy nocnej do godziny 24.
                    

                 Panie Prezydencie dziękujemy w imieniu wszystkich miłośników filmu.

A oto szczegółowy program na najbliższy tydzień:

Poniedziałek 02.sierpnia, Ogródek 4 Róże dla Lucienne, godz. 21.00

NOWE KINO DUŃSKIE
Nie bój się mnie (Den du frygter)
reż. Kristian Levring, Dania 2008, 95 min., dramat/thriller

Michael przechodzi trudny okres w życiu. Przykładny dotąd mąż i ojciec, traci poczucie celu i wartości jakichkolwiek działań. Gdy nadarza się okazja wzięcia udziału w testach klinicznych nowego leku antydepresyjnego, Michael nie waha się ani chwili. Niestety, z powodu zaskakujących skutków ubocznych zażywania leku, testy kliniczne zostają przerwane. Michael kontynuuje terapię na własną rękę. Sprawy rodzinne wymykają się spod kontroli.
Znakomita obsada aktorska: Ulrich Thomsen („Bracia”, „Jabłka Adama”) w roli Michaela; Paprika Steen („Festen”, „Idioci”, „Tylko ona”, „Otwarte serca”) w roli jego żony oraz Lars Brygmann („Strasznie szczęśliwi”, „Za przyzwoleniem”, „Biała noc”) jako lekarz. Reżyser Kristian Levring jest jednym z czterech sygnatariuszy manifestu Dogmy (obok von Triera, Vinterberga i Kragh-Jacobsena).

Wtorek 03.sierpnia, Ogródek 4 Róże dla Lucienne, godz. 21.00

Diamenty Polskiego Kina
Kopia Mistrza reż. Agnieszka Holland (2006)

Dwudziestotrzyletnia Anna studentka konserwatorium muzycznego, dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności zaczyna pracę u najwspanialszego i najbardziej nieprzewidywalnego artysty- Ludwiga van Beethovena . Maestro przyjmuje ją jako swoją kopistkę i tak rozpoczyna się niezwykła znajomość, która odmieni życie obojga.
Film udostępniony dzięki uprzejmości dystrybutora Best Filmowi.


Środa 04.sierpnia, Ogródek 4 Róże dla Lucienne, godz. 21.00

FILMY KONKURSOWE, głosowanie publiczności na laureta Małego Pagórka
Kategoria Etiudy Studenckie  


Nocna Zmiana   PWSFTvi T  reż.  Małgorzata Kozera  45 min. -
MC. Człowiek z winylu PWSFTviT reż. Bartosz Warwas 20 min.
Osiem   reż. Artur Gortatowski 16 min. 30 sek.
Osiem9  WRi Tv  im.K.Kieślowskiego, UŚ w Katowicach reż. Paweł Jóźwiak-Rodan 31 min.
Esma PWSFTviT  reż. Tarasiewicz Paweł 6 min. 58 sek.
Brzydkie Słowa WRiTvim.K.Kieślowskiego,UŚ w Katowicach, reż.Marcin Maziarzewski 30min.
ASAP PWSFTviT  reż. Agnieszka Woszczyńska 15 min.


Czwartek 05.sierpnia, Ogródek 4 Róże dla Lucienne, godz. 21.00

FILMY KONKURSOWE, głosowanie publiczności na laureta Małego Pagórka
Kategoria Granie na Ekranie (Uwaga! Nowa kategoria Filmowej Góry)


Droga reż. Grzegorz Korczak 43 min.
JOTHABELSI reż. Elvin Flamingo 57 min.
Zaniechane Melodie reż. Kuba Pietrzak 25 min.
NOSTRESS reż. Jarek Blonka 65 min.


Omówienie szczegółowe filmów konkursowych można znaleźć na naszej stronie.
Więcej na ten temat już wkrótce.

 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 356