FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


Filmowa Góra - po Etiudach, przed Graniem

Za nami komplet pokazów pierwszej kategorii konkursowej 6.FKPK Filmowa Góra 2010. Zielonogórski pokaz można spokojnie zaliczyć do tych udanych. Komplet widzów w skupieniu oglądających produkcje studentów szkół filmowych. Wśród z nich znalazł się również znany lubuski krytyk filmowy, redaktor Gazety Lubuskiej Zdzisław Haczek z żoną.


Festiwalowy Ogródek 4 Róż dla Lucienne odwiedziła również ekipa nowej telewizji internetowej ZielonaGora24.tv należącej do grupy Miasto.24.tv, która realizowała obszerny materiał na temat festiwalu. Dzięki uprzejmości realizatorów materiał filmowy wkrótce, poza stroną internetową telewizji ,będzie również dostępny w naszym festiwalowym serwisie.


Trochę za wcześnie, by podawać oficjalne wyniki głosowania widzów Filmowej Góry. Możemy jednak śmiało powiedzieć, że gusta publiczności każdej ze Scen Filmowej Góry znacznie się od siebie różnią. Ponadto nie było w zasadzie filmu, który nie otrzymał swojej punktacji. Dlatego na sumienne podliczenie głosów musimy jeszcze trochę poczekać.Dziś natomiast prezentujemy nową kategorię festiwalową "Granie na Ekranie".

                                      


Zmagać się w niej będą  reżyserzy, którzy na bohaterów swoich filmów wybierali fascynatów muzyki. W tej kategorii mogą znaleźć się filmy dokumentalne, bądź fabularne, opowiadające o muzykach, festiwalach i innych wydarzeniach muzycznych, bez względu na preferowany styl muzyki. Konkurs jednak  nie dotyczy teledysków. Patronem kategorii "Granie na Ekranie" jest warszawski Klub "Łysy Pingwin" (www.lysypingwin.pl), którego nota bene szef jest również menadżerem Tiltu. Tak, więc filmy tej kategorii dostały się we właściwe ręce i kto wie co z tego wyniknie...


Ogródek 4 Róże dla Lucienne, godz.21.00 (05 sierpnia)
6.FKPK Filmowa Góra 2010

Kategoria "Granie na Ekranie"
Filmy zakwalifikowane:

Droga  reż. Grzegorz Korczak 43 min. - Wspólnie ruszyli w trasę...\" Są to jedyne słowa, jakie padają w filmie. Jazzowe wariacje przecięte są obrazami bez jakiegokolwiek dźwięku. Przenikliwe portrety i gęste kadry przepleciono z chwilami czerni. Polifonia dzieła umożliwia widzowi odbycie indywidualnej podróży w kaskadzie dźwięku i obrazu. Wyciszanie środków wyrazu, stanowiące swoistego rodzaju intermedia buduje przestrzeń swobodnej interpretacji dzieła. Reżyser z niezwykłą wrażliwością wkroczył w świat muzyków Sao Paulo Underground i Mikrokolektywu, towarzysząc im podczas trasy koncertowej po Polsce i Czechach.

JOTHABELSI reż. Elvin Flamingo 57 min.  - Portret hermetycznego i niszowego środowiska muzycznego (Gdańsk/Sopot) w formie opowieści o nieistniejącej i fikcyjnej grupie Jothabelsów.

Zaniechane Melodie reż. Kuba Pietrzak 25 min. - W ramach pewnego festiwalu w sercu suwalszczyzny doszło do spotkania dwóch kultur. Starzy wiejscy muzykanci przez trzy dni uczyli tajników ludowego grania młodzież i dzieci. W ciągu 72 godzin zatarły się granice kulturowe między wsią a miastem, muzyką ludową i rozrywkową oraz między młodością i starością. Film jest opowieścią o muzyce, która coraz szybciej odchodzi w niepamięć.

NOSTRESS reż. Jarek Blonka 65 min. - Zapis trzech tras koncertowych spędzonych wspólnie z ekipą filmową. Zrealizowany materia zawiera m.in. wywiady z zespołem, fragmenty koncertów, archiwalne nagrania video i wypowiedzi innych artystów o zespole Happysad.

 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 106