FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


"Piotrek Trzynastego" w czwartek dwunastego.

"Komedia, Humor, Pastisz", to kategoria w której już od dłuższego czasu żaden z twórców offowych nie był w stanie zaskoczyć filmowym dowcipem czy choćby utrzymać utrzymać uśmiech na ustach widza na dłużej niż kilka minut. O rozbawieniu do łez nie wspominając. Nie jest łatwo pisać gorzkie słowa o kategorii, której główną domeną jest humor. Ale, cóż, talka jest prawda.


Pomimo, że kino offowe w dużej mierze wyrosło na bazie parodii amerykańskich superprodukcji, to trudno jest znaleźć wśród starych czy młodych twórców niezależnych kogoś, kto choćby próbowałby przebić dowcip filmowy kabareciarzy z Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego. Oczywiście nie ma też co załamywać rąk, bo walka  z żywymi ikonami kabaretu polskiego, twórcami legendarnego "Potemu" - Władkiem Sikorą, Darkiem Kamysem, ,czy Joasią Kołaczkowską i całą rzeszą ich przyjaciół, którzy też "lubieją ruchome obrazki", to walka z wiatrakami. I czy to porównując innych twórców kina niezależnego z ich skeczami filmowymi czy superprodukcjami typu "Baśń o Ludziach Stąd", to nikomu jeszcze nie udało się przebić ich filmowego dowcipu.  
A nawet gdyby pominąć produkcje filmowe mistrzów sceny kabaretowej, to oglądają komedie offowe nawet kilku ostatnich lat  trudno jest znaleźć reżysera, który potrafiłby zaskoczyć widzów oryginalnym dowcipem filmowym. Może ewentualnie zabawy z kamerą Kabaretu DNO bawią i przyciągają uwagę widza. Ale to też przecież, przede wszystkim kabareciarze.  
Miejmy nadzieję, że tegoroczne prezentacje Filmowej Góry spod znaku "Komedii, Humoru i Pastiszu" każą nam zapomnieć o powyższym tekście.

Ostatni pokaz konkursowy kategorii Komedia, Humor Pastisz

Ogródek 4 Róże dla Lucienne, 12 sierpnia godz. 21.00

w programie:

Historie z miasteczka epizod I  reż.  Sławek Jędrzejewski 70 min.          Film inspirowany z nanym dowcipem o trzech starszych paniach, które mają bardzo krótką pamięć.Piotrek Trzynastego  reż.  Piotr Matwiejczyk 87 min.  
Grupa młodych osób jedzie na mazury odpocząć... Nie wiedzą że w lesie czeka na nich morderca z maczetą... parodia amerykańskich horrorów typu PIĄTEK TRZYNASTEGO, KOSZMAR Z ULICY WIĄZÓWTeza  reż. Tomasz Cechowski, Grzegorz Paluch 2 min.
Krótki, niekomercyjny film animowany bedacy przerysowana forma znanego dowcipu.British  reż.  Peter Bizjak prod. Independent (Słowenia) 13 min. Bititsch is a Nazi and a pizza addict. His favorite food must be delivered to him all the time. Unfortunately, his new deliverer is black. Conflict between him and Bititsch is inevitable. Our strange hero will have to go on an adventurous road to a new pizza.


x4  reż.  Stanisław Szumiejko 7 min.
Surrealistyczna, pełna humoru, krótka opowieść o specyficznym sądzie ostatecznym, któremu przewodzi bardzo dziwny trybunał...Daj Popatrzeć  reż. Nikodem Wojciechowski 16 min.  
Grażyna i Marek - para młodych ludzi i ich pierwszy własny kąt. Urządzanie wspólnego gniazdka zakłóca pojawienie się podglądacza. Grażyna przerażona możliwością utraty ciężko wywalczonej prywatności podejmuje walkę, w którą wciąga Marka. Strach, złość i wstyd popycha parę do działania, którego owoce stają się dla niej ciekawą lekcją nie tylko o charakterach otaczających ją ludzi, ale także o sobie... Krótkometrażowy film pt. Daj popatrzeć! jest utrzymaną w lekkim stylu refleksją na temat ludzkiej skłonności do obserwacji drugiego człowieka oraz relacji na linii widz - aktor. 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 268