FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


Filmowa Góra - kolejny tydzień "Kina Poza Kinem" w Winnym Grodzie.

Można powiedzieć, że jesteśmy na półmetku 6.FKPK Filmowa Góra. Jednak, to, że mamy za sobą prezentacje czterech kategorii konkursowych, poznaliśmy, już część przygotowanych tę edycję FG diamentów współczesnego kina polskiego i duńskieg i możemy upajać się wystawą plenerową prezentującą najważniejsze filmy 100 lat polskiej kinematografii na którą...


...tak czekaliśmy to nic jeszcze nie mówi o potężnym ładunku emocji filmowych jaki organizatorzy przygotowali na ostatni, finałowy tydzień szóstej edycji Filmowej Góry.
Żeby się do niego odpowiednio przygotować, jeszcze zanim zostaną opublikowane wszsytkie jego szczegóły, warto rozgrzać w sobie zmysły filmowego konesera uczestniczeniem w prezentacjach festiwalowych nadchodzącego tygodnia.  

6. Festiwal Kino Poza Kinem Filmowa Góra 2010
Program Sceny Zielonogórskiej w dniach 10-19 sierpnia.
Wszystkie imprezy wstęp wolny!


16 sierpnia godz.21.00
Ogródek 4 Róże dla Lucienne
Nowe Kino Duńskie


Roskilde (Roskilde), reż. Ulrik Wivel
, Dania 2008, 99 min., dokument
Film dokumentalny o kultowym duńskim festiwalu muzycznym Roskilde.
film udostępniony dzięki uprzejmości Duńskiegom Instytutu Kultury

17 sierpnia godz.21.00
Ogródek 4 Róże dla Lucienne
Diamenty Kina

Kopia Mistrza (2006) reż. Agnieszka Holland dystrybucja: Best Film

Dwudziestotrzyletnia Anna studentka konserwatorium muzycznego, dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności zaczyna pracę u najwspanialszego i najbardziej nieprzewidywalnego artysty- Ludwiga van Beethovena . Maestro przyjmuje ją jako swoją kopistkę i tak rozpoczyna się niezwykła znajomość, która odmieni życie obojga.

18 sierpnia godz.21.00
Ogródek 4 Róże dla Lucienne
Filmy konkursoweKategoria konkursowa "Dokument i Paradokument". Kategoria objęta  Patronatem przez organizatorów  Europejskiego Festiwalu Filmów Dokumentalnych "dokumentART"OFFicyna (www.officyna.art.pl)
Wybrane filmy tej kategorii, zostaną ocenione przez przedstawicieli Stowarzyszenia OFFicyna, Komisję w składzie: Bartosz Wójcik, Małgorzata Frymus, Joanna Wójcik oraz wyróżnione i zaprezentowane podczas tegorocznej, 19 juz edycji dokumentARTu. O wynikach oceny naszych starszych przyjaciół, bardziej doświadczonych badaniu materii filmu dokumentalnego, a także innych Nagrodach Pozaregulaminowych, dowiemy się  przy okazji prezentacji najlepszych, zdaniem widzów filmów poszczególnych kategorii (Wybór "Dużego Pagórka",Zielona Góra, Ogródek 4 Róż dla Lucienne, 26 sierpnia, godz.21.00).
Europejski Festiwal Filmów Dokumentalnych "dokumentART" jest Festiwalem Partnerskim Filmowej Góry.

Filmy konkursowe 6.FKPK Filmowa Góra 2010 w kategorii: Dokument i Paradokument

Moje pięć minut  reż. Zdzisław Siwik 15 min. - Grupa aktorów-amatorów przygotowuje spektakl teatralny. Podczas prób ujawniają się konflikty wywołane różnymi postawami, oczekiwaniami oraz niezrealizowanymi ambicjami.

Szczęściarze  reż.Tomasz Wolski 26 min.
Trzy pokoje w krakowskim Urządzie Stanu Cywilnego. W jednym odbywa się rejestracja urodzeń, w drugim ? zgonów, w trzecim ? ślubów. Z obserwacji zachowań klientów każdego z trzech wydziałów, a także obsługujących ich urzędniczek, wyłania się wizerunek naszej codzienności, ale także ? obraz losu. Przez mikrosceny obserwujemy różne etapy i koleje związku pomiędzy kobietą a mężczyzną.

Potwierdzenie  reż. Arczi 5 min.
Za kogo się uważasz? Zastanów się dobrze, bo za chwilę życie będzie miało okazję zweryfikować Twoje prawdziwe Ja. Krótki dokument kreowany.

Hokeistka 7  reż. Elżbieta Benkowska 10 min.
Bohaterką mojego filmu jest Kasia Klata, jedna z pionierek kobiecego hokeja w Polsce. Dokument ten przedstawia cztery miesiące z jej życia. Pokazuje jak ono jest zdeterminowane przez jej pasję oraz na jak wiele innych aspektów jej życia ma wpływ.

Bez Kurtyny  reż.Artur Wierzbicki 8 min.
Grupa teatralna przygotowuje się do wystawienia spektaklu wg Sławomira Mrożka pt. \"Na pełnym morzu\". Próby zespołu są pretekstem do rozmowy aktorów na temat aktualności sztuki we współczesnych czasach. Zaskakująca puenta pozwala odczytać sens przedstawienia i filmu na zupełnie innej płaszczyźnie.

DOWNTOWN - Miasto Downów  reż. Marta Dzido, Piotr Śliwowski  53 min.
Film opowiadający o projekcie fotograficznym Oiko Petersena. Postanowił on, używając stylistyki zarezerwowanej dla reklamy, sfotografować kilkanaście osób z zespołem Downa. Fotografowani modele, ubrani w kreacje, specjalnie zaprojektowane dla nich przez czołowych polskich projektantów, wcielają się w role bohaterów swoich marzeń: Wiosenna Czarodziejka, Gwiazda hip-hopu, Kierowca Samochodu, Diva Operowa, Gospodyni Domowa, Malarz i inne. Przez półtora roku towarzyszyliśmy z kamerą bohaterom/bohaterkom projektu, filmowaliśmy pierwsze spotkania Oiko Petersena z modelami, ich rodzicami i opiekunami, obserwowaliśmy kształtowanie się ich wzajemnych relacji, poznawanie się i zdobywanie zaufania...

Spacer z przewodnikiem  reż. Marta Lewandowska
10 min.
Remigiusz jest masażystą z pasją. Jego pasją jest dźwięk. Przemierzając Łódź w drodze do pracy Remigiusz przygotowuje mapę dźwiękową miasta.

8 historii, które nie zmieniły świata  reż. Ivo Krankowski 35 min.
Ośmiu bohaterów ? polskich Żydów i Żydówek urodzonych między 1914 a 1933 rokiem ? wprowadza nas w krainę swojej młodości, dziecięcych marzeń i przygód. Opowieść osnuta jest wokół najwcześniejszych wspomnień i wydarzeń: jaką przeczytali pierwszą książkę, jak wyglądał ich pierwszy dzień w szkole, kiedy pierwszy raz pili alkohol, jak na imię miała pierwsza miłość? Osobiste historie składają się na wielobarwny obraz utraconego świata, zachowanego tylko na czarno-białych filmach i w pamięci ostatnich świadków. Jak ludzie, którzy doświadczyli burzliwych dziejów XX wieku, podchodzą do życia dziś ? jak mierzą się ze swoją pamięcią i starością?

Basen  reż. Krzysztof Nowicki 11 min.
Basen - zapomniane miejsce, gdzie można wszystko oprócz pływania. Tu ukrywają się ludzie, którzy nie widza dla siebie miejsca w zgiełku obecnego świata. Czy ich bunt w dzisiejszych czasach ma sens?

19 sierpnia godz.21.00
Ogródek 4 Róże dla Lucienne
Filmy Konkursowe
Filmy w kategorii Profilaktyka Społeczna Filmowej Góry od kilku już lat objęte są Patronatem Pełnomocnika Prezydenta Miasta Zielona Góra ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych  Renaty Teodorczyk-Glinki. Film wybrany przez Panią POełnomocnik otrzyma Specjalną Nagrodę pozaregulaminową wysokości 2 tysięcy złotych.

Filmy konkursowe 6.FKPK Filmowa Góra 2010 w kategorii: Profilaktyka Społeczna


Powiedz prawdę, przecież cię nie biję  reż. Witold Świętnicki
  62 min.                               Film o tym, co ma do powiedzenia bohaterowi jego rodzina, głównie mama, która się martwi, że syn za mało się uczy, znika z domu i wraca w stanie wskazującym na spożycie. Syn jest już dorosły, ale nadal chodzi do klasy maturalnej i zdobył nawet koszulkę alkoholika roku. Według powiedzenia, że dobry uczeń jest jak beczka, z której nie wycieknie nawet jedna kropla, syn zapisuje wiernie wszystko to, co do niego w domu mówią, każde słowo. A ma do tego talent i słuch absolutny. Efekt jest porażający. Mamy wrażenie, że przebywamy w jakimś piekle, gdzie ciągle ktoś wywiera na bohatera presję i go kontroluje, a on z tej sytuacji nie widzi ucieczki. Każdy z nas doświadczył w jakimś stopniu presji najbliższych, jednak ten przykład pokazuje, że terror w rodzinie jest powszechny, szczególnie wobec tych najbardziej wrażliwych. W piekle tym pojawia się jednak promyk nadziei. Syn poznaje Basię, zakochuje się i zdarza się cud: rodzina mu odpuszcza, chowa kły i pazury. Tak to miłość rodzi miłość i przepala wszelkie zło.

Antek reż. Jakub Półtorak, Ben Talar 
15 min.
Antek przechodzi przez trudny okres dojrzewania. Ma kryzys tożsamości. Jego koledzy z gimnazjum go nie akceptują. Nie znajduje też zrozumienia u wychowującej go samotnie matki. Nieoczekiwanie w jego życiu pojawia się \"przyjaciel\". Znajomość z nim odmieni Antka na zawsze...

Macocha reż. Leszek Hendzel, Michał Wiśniowski 5 min.
Bohater filmu snuje się osamotniony po ulicach miasta, przeciska się przez tłumy ludzi. Udręczony swoimi myślami wraca do domu, lecz nikt nie zwraca na niego uwagi. MACOCHA zajęta robieniem obiadu, ojciec ogląda telewizję. Co może zmienić jedno spojrzenie, jeden gest, jedno zaniedbanie?

Do dna reż. Maciej Głowiński 20 min.
Jest to historia alkoholika, który postanowił odbić się od dna. dzięki kąpielom w lodowatej wodzie, jodze i medytacji uwolnił się od nałogu. Teraz nakłania czynnych alkoholików, żeby zrobili to, co on sam. nie mówi im jednak tego wprost. prócz zwykłych rozmów przygotował dla niektórych instalację składającą się z 2 tysięcy butelek po wódce.

Zawód turysta  reż.Wojciech Klimala 13 min.
Film jest spowiedzią polskiego przemytnika haszyszu, który naiwnie patrzy na swą przyszłość wierząc, że jego proceder jest jedyną drogą do wolności.

Czuję, że żyję reż. Łukasz Szewczyk 2 min.
Połączenie spotu reklamy z etiudą społeczną w służbie idei wolontariatu. Groteskowa sytuacja wiejskiego pogrzebu jest okazją do nietypowego pożegnania samolubnego sąsiada.

INSTANT reż. Ewa Wikieł  4 min.
Żyjemy szybko,intensywnie-jesteśmy coraz bardziej ,,INSTANT\"-film o ważnych momentach w życiu,które pozwalają na to,by spojrzeć na własne życie z innej perspektywy. INSTANT trwa 4minuty-tyle ile człowiek średnio potrzebuje na wypalenie papierosa.

Na Granicy  reż. Jolanta Budziak  16 min.
Film przedstawia historię dwojga młodych ludzi,którzy prowadzą monotonny tryb życia od kilku lat. Hania staje się ofiarą mobbingu w swojej nowej pracy. Problemy finansowe i rodzinne każą jej znosić upokorzenia i utrzymywać dom. Jej mąż Wojtek zauważa z czasem, że z jego małżonką dzieje się coś złego, jednak oboje pochłonięci rutyną związku już dawno zapomnieli co znaczy rozmawiać ze sobą szczerze i o wszystkim.

Ponadto zapraszamy do odwiedzenia wystaw

wystawa:
„100 LAT POLSKIEGO FILMU. 1908 – 2008” - wystawa plenerowa.
Dzięki uprzejmości Muzeum Kinematografii w Łodzi oraz Natalii Chojna Kuratora wystawy „100 LAT POLSKIEGO FILMU. 1908 – 2008” odwiedzający Winny Gród w sierpniu, podczas tegorocznej edycji Filmowej Góry, będą mogli odbyć niezapomniany rejs po oceanie polskiego filmu. Wystarczy przejść się na spacer po zielonogórskim deptaku.  
(deptak na przeciw zielonogórskiego Ratusza, 10 sierpnia - 31 sierpnia)

wystawa:
Szkoła Plakatu Polskiego
Sala kameralna video, 4 Róże dla Lucienne
Plakaty filmowe autorstwa między innymi Dybowskiego, Pągowski, Lutczyna i Erola.  
17 sierpnia nastąpi zmiana obecnej ekspozycji. Od 23 do 27 sierpnia ekspozycja będzie zmieniała się codziennie. Plakaty pochodzą ze zbiorów Fundacji "KOmbinat Kultury".

 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 1138