FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


„Filmożarcie” - Dni Konsumpcji Filmowych

Organizatorzy Festiwalu Filmowego Kino Niezależne „Filmowa Góra” Fundacja Rozwoju Kultury „Kombinat Kultury”  przy współudziale Zielonogórskiego Klubu Fantastyki „Ad Astra” zaprasza na cykl spotkań Dni Konsumpcji Filmowych „Filmożarcie”. Mamy już za sobą pierwszy miesiąc filmowych uczt dla miłośników filmu. Przypomnijmy, że w roku akademickim 2010/09, co środę o godzinie 18.30  w  Klubie Artystycznym 4 Róże dla Lucienne odbywają się pokazy mające na celu promowanie kultury filmowej. Wstęp wolny.

Do tej pory zobaczyliśmy film głównego laureata Filmowej Góry, rodzimy dokument o Lubuskim Lecie Filmowym i 3 zestawy filmów z z przeglądu SZORTY 2009.

W ramach Filmożarcia – D.K.F.przewidziano spotkania z twórcami, dyskusje, wystawy. Gospodarze Filmożarcia w programie mocno akcentują twórczość laureatów  FFKN Filmowa Góra, jednak niekoniecznie znane widzom festiwalu. Warto tu nadmienić, że zwycięzcy FG to zwycięzcy wielu innych renomowanych festiwali.
I, tak w każdą pierwszą środę miesiąca prezentowane będzie właśnie kino niezależne.To jednak absolutnie nie zamyka propozycji Filmożarcia.
Druga środa miesiąca to  retrospektywy festiwali partnerskich Filmowej Góry – przegląd najciekawszych filmów takich festiwali, jak Zoom – Zbliżenia, Publicystyka, Off Cinema, dokumentART, Żydowskie Motywy.
Trzecia środa poświęcona będzie klasyce polskiego i  europejskiego kina. Zobaczymy wówczas
-Etiudy XX wieku – najlepsze etiudy studenckie w historii PWSFTiTV w Łodzi,
-Torowisko – wybrane filmy Studia Filmowego TOR,
-Kino Rosyjskie – filmy zaproponowane przez najważniejszego dystrybutora filmów rosyjskich w Polsce 35 MM
Ostatnia środa miesiąca będzie gratką dla miłośników science fiction. Gospodarzem tych spotkań jest bowiem Zielonogórski Klub Fantastyki „Ad Astra”.

Filmożarcie – D.K.F. program grudniowy:

02 grudna: Inna wersja kobiety.

„Po drugiej Stronie Kobiety są Piękniejsze.” reż. Tomasz Pawlak
Najlepszy film animowany FG 2007. Jest to pełna inteligentnego dowcipu opowieść o polskim społeczeństwie. Na uwagę zasługuje fakt, że animacja nie została wykonana w komputerze lecz klasyczną techniką wycinankową
„Ważki” reż. Justyna Nowak
Błyszczący pasek z cekinami, fajne dżinsy i ciało spalone słońcem. Historyjka, z której wszyscy wychodzą cało, mijając religijny chór idący w stronę plaży.
„Skarby Ani K.”  reż. Małgorzata Gryniewicz
Film piękny i niezwykły. Ania K. urodziła się bez rąk. Teraz opiekuje się swoją kilkumiesięczna córeczką. Film zdobył szereg nagród w 2009 roku. Jurorzy FG 2009, tak ocenili  zdjęcia  Adama Zięciny jako  „służebne wobec tematu, przekazu i idei w filmu”- nagradzjąc go tym samym nagrodą za najlepsze zdjęcia.
„Show jednego człowieka” rez. Tomasz Wasilewski
Film portretuje niezależną artystkę (reżyserkę, piosenkarkę, poetkę) Małgę Kubiak, która zmuszona chorobą matki przenosi się ze Szwecji do Polski.
„Galerianki”  reż. Katarzyna Rosłaniec (wersja: etiuda studencka)
Pełnometrażowa wersja filmu Kasi Rosłaniec po sukcesie na festiwalu gdyńskim i kilku mniejszych zdobywa teraz kinową publiczność. Mało kto jednak pamięta, ze film w wersji etiudy studenckiej był jednym z laureatów FG 2008. Tę własnie wersję przypomnimy filmożercom.

09 grudnia - przegląd festiwali partnerskich
ONE MINUTES 2009
Festiwal przeznaczony jest dla autorów zafascynowanych możliwościami eksperymentowania z obrazem, ludzi traktujących film jako jedną z form tworzenia osobistych manifestów, autorów bawiących się historiami, a czasami traktujących je bardzo poważnie. Jedyną zasadą i wymogiem jest przesłanie nam filmu trwającego dokładnie 60 sekund. Wszystkie nadesłane filmy trafiają również do Amsterdamu, gdzie corocznie biorą udział w międzynarodowych finałach The One Minutes.  
W zestawie tegorocznym znalazł się również film szefa artystyucznego FFKN Filmowa Góra – Katosa pt: “Rzeczywistość nas mija w warstwach jedenastu...”

16 grudnia - Etiudy XX wieku
Pokaz mistrzów polskiego kina czyli Etiudy XX wieku. Zobaczymy najlepsze krótkie metraże w historii Łódzkiej Filmówki. Płytę z etiudami wybranymi spośród tysięcy  otrzymaliśmy dzięki uprzejmości JM Rektora PWSFTViT im. Leona Schillera w Łodzi. Warto zwrócić uwagę na to, że corocznie w Szkole powstaje ponad 150 etiud filmowych o łącznej długości odpowiadającej dwunastu pełnometrażowym filmom. Pod tym względem Szkoła Filmowa jest największym studiem produkcyjnym w Polsce.
Zobaczymy:  K. Karabasz „Jak co dzień”, A. Wajda „Kiedy ty śpisz”, R. Polański „Dwaj ludzie z szafą”, J. Skolimowski „Erotyk”/”Hamlet”,  K. Zanussi „Holden”, M. Piwowarski i F. Erol „Kirk Douglas”,  J. Majewski „Rondo”

Na spotkania zapraszają;
Fundacja Rozwoju Kultury “Kombinat Kultury”
Zielonogórski Klub Fantastyki „Ad Astra”
Uniwersytet Zielonogórski
Zielonogórski Ośrodek Kultury
Zielonogórski Portal Studencki - Uzetka.pl
                                                                                       Radio Index

Klub 4 Róże dla Lucienne, każda środa,  godz.18.30, wstęp wolny

 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:





Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 232