FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


Filmożarcie - Tydzień Kultury Rosyjskiej

Ostatni miesiąc prezentacji klubowych Filmożarcie - Dni Konsumpcji Filmowej to, aż dwie wieczerze Extra. Pierwsza filmowa kolacja po rosyjsku rozpoczyna się już w najbliższy wtorek o godzinie 18.30. Spotkanie odbędzie się w ramach Tygodnia Kultury Rosyjskiej na który zapraszają studenci wszystkich lat filologi rosyjskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego w dniach od 17 – 23 maja. 

Celem całego przedsięwzięcia jest zapoznanie braci studenckiej z tradycjami i rozrywkami, związanymi z Rosją. W planie, poza prezentacją strojów i kuchni znajdzie się również miejsce na film, muzykę,teatr i kabaret.
II rok Filologii rosyjskiej wyszedł naprzeciw oczekiwaniom odnośnie filmowej części spotkań z kulturą rosyjską. Przenosząc swoje działania do serca zielonogórskiej starówki, Klubu „4 Róże dla Lucienne”. Jako współgospodarze Filmożarcie zaprezentują cztery filmy młodego pokolenia . Pierwsze dwa, to prezentacja przedstawicelki międzynarodowej grupy filmowej NUR Leny Geller  ; The Promised Land, Little Love Song.  Dwa kolejny filmy to niezależne produkcje znane z już z Filmowej Góry „Za Svobodu”  i naszego festiwalu partnerskiego dokumentART „Muzyczna Partyzantaka”.

A już następnego dnia, w środę o stałej porze zapraszamy na  Filmożarcie z niezwykle interesującymi gośćmi  Jurorem ubiegłorocznej edycji Filmowej Góry, operatorem filmowym i telewizyjnym, wykładowcą Warszawskiej Szkoły Filmowej - Andrzejem Wolfem. I gwiazdą polskiego kina niezależnego – Bodo Koxem.  Szczegóły wkrótce.

NUR Film Group to wielokulturowa grupa niemieckich studentów, których połączyła wspólna pasja kręcenia filmów. Jej głównym celem jest dotarcie do jak najszerszej publiczności, obnażając przed nią inny, nieznany wcześniej świat kultur i religii. W skład NUR'u wchodzą osoby pochodzenia min. niemieckiego, gruzińskiego, rosyjskiego i tureckiego. Tak zróżnicowany, pod względem etnicznym, charakter grupy bezpośrednio wpływa na specyfikę produkowanych przez nią filmów. Przekaz, który wypływa niesie za sobą NUR autentycznie  przybliża widzom odległe, jakby się mogło wydawać, kultury i religie, nanosząc świeże barwy na mozaikę kulturową otaczającego nas świata. Na swoim koncie NUR Film Group ma w szczególności produkcję krótkich metraży i filmów dokumentalnych, które wyświetlano w wielu krajach na kilku kontynentach. Przedstawicieli NUR spotkamy podczas Filmowej Góry w sierpniu w szerszej prezentacji.  

Filmożarcie-Dni Konsumpcji Filmowych (pokaz extra)

Wtorek 18.05, godz.18.30, Klub 4 Róże dla Lucienne, wstęp wolny

W programie;


The Promised Land reż. Lena Geller

Troje ludzi w podeszłym wieku – żydowska rodzina – porzuca swoje dotychczasowe życie w Rosji i przenosi się do Hanoveru w Niemczech. Tam wszystkiego uczą się na nowo. Jak chodzić, jak mówić, modlić się... Jak żyć. Półgodzinny film dokumentalny o żydowskiej rodzinie, która skorzystała z zaproszenia niemieckiego rządu, który w latach 90 ubiegłego wieku zainicjował sprowadzenie do Niemiec żydowskich emigrantów z dawnego bloku wschodniego. Idea ta, miała służyć rewizji korzeni żydowskich emigrantów oraz poprawie ich warunków bytowych.

Little Love Song reż.  Lena Geller
Młoda dziewczyna szukająca ulgi od hałasów trwającej właśnie imprezy, udaje się do odosobnionego pokoju. Tam dołącza do niej mężczyzna grający na akordeonie.  Po chwili wspólnego muzykowania rodzi się między nimi namiętne uczucie.

Za svabodu reż. Ireneusz Prokopiuk
Dokument traktujący o sytuacji społecznej podczas rewolucji na Białorusi. Opis sfałszowanych wyborów, pacyfikacja miasteczka na Placu październikowym w Mińsku jako rażące decyzje ostatniego z europejskich dyktatorów. Film opisuje czas kampanii prezydenckiej, bunt opozycji, notoryczne kłamstwa, przekazywane przez białoruską, państwową telewizję. Traktuje jednak  głównej mierze o próbie odzyskania wolności, dokonywanej na ulicach Mińska. Młodzi obywatele staja się ofiarami represji władzy państwowej, zostają również relegowani z uczelni.

Muzyczna partyzantka reż. Mirosław Dembiński
Film dokumentalny, poruszający problemy nieustającego reżimu na Białorusi. Reżyser spogląda na kraj oczami artystów, uznawanych przez rząd za najgłośniejszy z głosów opozycji. Idealistyczna wizja naprawy kraju przeplata się w brutalnym świetle realiów panowania Łukaszenki z muzyką bohaterów – Svieta i Lavona.  Mirosław Dembiński nie pierwszy raz sięga po temat ucisku społecznego zza wschodniej granicy. Jego dokument „Lekcja białoruskiego” został nagrodzony min. we Francji i w Czechach.  Zdjęcia do filmu kręcone były przez ponad rok. Twórcy podróżowali z grupami muzycznymi na terenie Białorusi (min. z Tarpaczem i Ścianą), zbierali materiały i robili wywiady z artystami ruchu młodzieżowego, związanego z partyzantką. Sam reżyser komentuje swój film w ten sposób „ Muzyka rockowa na Białorusi ma bardzo szczególną rolę. Dla młodych ludzi istnieje tam niewiele możliwości, by wyrażać swój stosunek do rzeczywistości, w której żyją. Jedna z nielicznych to właśnie muzyka”.

Dla wszystkich zainteresowanych oraz chętnych kontynuacji tygodniowego starcia ze światem rosyjskiej kultury proponujemy również wizytę w „4 Różach..”  05 czerwca na  „Soviet party”, gdzie usłyszeć będzie można różnorodne utwory rosyjskich muzyków, nie ograniczające się do jednego gatunku muzycznego.

 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:





Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 159