FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


Irlandzkie Filmożarcie
Miłośników dobrego kina zapraszamy na kolejne cotygodniowe Filmożarcie w klubie "4 Róże dla Lucienne". Tym razem w środowy wieczór obejrzymy dwa filmy irlandzkie. Projekcje związane są z obchodzonym w klubie Zielonym Tygodniem czyli świętem irlandzkim. Zapraszamy zatem 16 marca o godz.19.00 - wstęp wolny.
"Legenda o świętym Patryku" - Legendarny patron Irlandii, święty Patryk (Patrick Bergin), urodził się w Brytanii około roku 38...5. W wieku 16 lat podczas jednego z najazdów wojowników irlandzkich został porwany i zmuszony do niewolniczej pracy. To właśnie w Irlandii po raz pierwszy poczuł powołanie kapłańskie. Gdy po latach został wyświęcony na biskupa, szerzył chrześcijaństwo i budował kościoły na zielonej wyspie. Znajomość tamtejszych obyczajów potrafił doskonale wykorzystać do propagowania wiary. Jego wrogowie, wśród nich brytyjski biskup Quentin (Malcolm McDowell) zarzucali mu wprowadzanie kultu własnej osoby...

"Krwawa Niedziela" - Historia oparta na faktach. 30 stycznia 1972 w Derry miało miejsce bardzo krwawe, niepotrzebne wydarzenie w Irlandii Północnej. Brytyjscy żołnierze otworzyli wówczas ogień do uczestników pokojowego marszu. W wyniku strzelaniny zginęło 13 osób, a 14 zostało ciężko rannych. Autor postarał się wiernie odtworzyć każdą chwilę tej tragicznej niedzieli.
 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 356