FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


Oblicza Rosji - wieczór trzeci
Zapraszamy na trzeci z serii wieczór z kinem rosyjskim. Podczas środowego Filmożarcia 13 kwietnia 2011 o godz.19.00 wyświetlimy dwa filmy: "Rublowka" oraz "Stalingrad". Filmożarcie to spotkania z ambitnym kinem w klubie "4 Róże dla Lucienne" a patronuje im Festiwal Kino Poza Kinem Filmowa Góra. Zapraszamy zatem na projekcje. Wstęp na projekcje jest wolny !!!


"Rublowka" Co łączy Putina ze Stalinem? Chodorkowskiego z Szostakowiczem i Roztropowicza z Sacharowem? Adres. Wszyscy mieszkają lub mieszkali na Rublowce, ulicy cudów łączącej centrum Moskwy z przedmieściem. Do lat osiemdziesiątych Rublowka była cichym miejscem, gdzie w swoich daczach wypoczywali carowie i zasłużeni Sowieci. Teraz to rewir służb specjalnych. Najbardziej strzeżone 30 kilometrów w kraju. Autostrada na Kreml.
Drogą suną luksusowe limuzyny. Szary obywatel musi być pokorny. Ceny w tym miejscu są tak absurdalne, jak miniatury pałacu z Wersalu wyrastające tam spod ziemi. To dwa światy, w których ten z petrodolarów bezwzględnie pożera ten biedny. Film Irene Langemann jaskrawo pokazuje kontrasty rosyjskiego społeczeństwa. Życie codzienne projektantki sobolich futer i babci sprzedającej miotły, zubożałych Romanowów i milionerki poszukującej męża. Tam rządzą prawa narzucone tylko przez jedną ze stron. To społeczny obraz sterowanej demokracji.

"Stalingrad" - Bitwa o Stalingrad to niewątpliwie jeden z kluczowych momentów II Wojny Światowej. Jej wynik w dużej mierze przesądził o dalszych losach Europy i świata. Trzej znakomici filmowcy przedstawiają wnikliwe i odkrywcze spojrzenie na to wielkie wydarzenie skupiając się nie tylko na jego wymiarze historycznym, ale również na losach pojedynczych żołnierzy. To z perspektywy ofiar i uczestników bitwy o Stalingrad oglądamy fascynującą relację z tamtych dramatycznych dni. Twórcy odkrywają nieznane dotąd fakty, które miały niebagatelny wpływ na rozstrzygnięcie losów bitwy, odtwarzają dramatyczną atmosferę i stawiają pytania, na które wciąż trudno udzielić jednoznacznych odpowiedzi.
 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 356