FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


Film "Dzieci Ireny Sendlerowej" - oraz spotkanie z jej córką już 23 listopada w środę o 19.00 w Klubie 4 Róże dla Lucienne

Festiwal Filmowa Góra zaprasza na specjalną projekcję filmu "Dzieci Ireny Sendlerowej" oraz spotkanie z Janką Sendler - córką Ireny Sendler. Film opowiada Historię Ireny Sendler, która była częścią polskiego podziemia w czasie II wojny światowej i została aresztowana przez nazistów za przemycenie z warszawskiego getta prawie 2,5 tys. żydowskich dzieci.

Projekcja z cyklu Inny Wymiar Kina odbędzie się podczas środowego Filmożarcia w klubie "4 Róże dla Lucienne" 23 listopada 2011 o godz.19:00, wstęp na projekcje i spotkanie jest wolny !Festiwal Filmowa Góra zaprasza na specjalną projekcję filmu "Dzieci Ireny Sendlerowej" oraz spotkanie z Janką Sendler - córką Ireny Sendler. Film opowiada Historię Ireny Sendler, która była częścią polskiego podziemia w czasie II wojny światowej i została aresztowana przez nazistów za przemycenie z warszawskiego getta prawie 2,5 tys. żydowskich dzieci. Projekcja z cyklu Inny Wymiar Kina odbędzie się podczas środowego Filmożarcia w klubie "4 Róże dla Lucienne" 23 listopada 2011 o godz.19:00, wstęp na projekcje i spotkanie jest wolny !


czas trwania:    1 godz. 35 min.
gatunek:    Biograficzny, Dramat historyczny
premiera:    18 września 2009 (Polska) 19 kwietnia 2009 (Świat)
reżyseria:    John Kent Harrison
scenariusz:    John Kent Harrison, Larry SpagnolaPodczas spotkania z Panią Janką Zgrzembską - córką Ireny Sendler wyświetlimy także 8 minutowe wystąpienie do niemieckich dzieci, które zostało zrealizowane na uroczystość nadania imienia Ireny Sendler zespołowi szkół zarządzanych przez niemiecki Caritas w Niemczech w Hohenroth. Dokument to przejmujące wystąpienie Pani Ireny, która mimo urazu do Niemców bardzo chciała, aby ta szkoła nosiła jej imię. Przeciwni temu byli także niektórzy członkowie, bardzo bliskiego sercu pani ireny stowarzyszenia "Dzieci Holocaustu". Przez co dla Ireny Sendler była to bardzo trudna decyzja. Film zrealizował i sfinansował Andrzej Wolf, bo żadna polska instytucja nie poczuła się w obowiązku, również Pan Andrzej Wajda wyraził zgodę na bezpłatne użycie fragmentów z filmu ”Korczak”. Ogladacie Państwo bezcenny zapis dokumentalny.
Z poważaniem Andrzej Wolf.

Irena Sendler - Irena Sendlerowa, właściwie Irena Stanisława Sendler, z domu Krzyżanowska (ur. 15 lutego 1910 w Warszawie, zm. 12 maja 2008 w Warszawie) – polska działaczka społeczna, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata. Jej ojciec był lekarzem, którego pacjentami było wielu ubogich Żydów. W czasie wojny pracowała dla miejskiego ośrodka pomocy społecznej. W grudniu 1942 r. została szefową wydziału dziecięcego w Radzie Pomocy Żydom "Żegota". Jako pracownik ośrodka pomocy społecznej miała przepustkę do getta. Nosiła w nim Gwiazdę Dawida na znak solidarności z Żydami; był to także sposób na ukrycie się pośród społeczności getta. Współpracowała z polską organizacją pomocową działającą pod niemieckim nadzorem. Dzięki temu możliwe stało się przemycanie dzieci żydowskich z getta - były one następnie umieszczane w przybranych rodzinach, domach dziecka i u sióstr katolickich w Warszawie, Turkowicach i Chotomowie. W 1943 r. Sendlerowa została aresztowana przez Gestapo; była torturowana i skazana na śmierć. "Żegota" zdołała ją jednak uratować, przekupując niemieckich strażników. Sendlerowa powróciła do pracy w ukryciu kontynuowała pracę nad ocaleniem żydowskich dzieci - uratowała ok. 2,5 tys. z nich. Przez całe życie związana była z ruchem socjalistycznym i PPS. Irena Sendlerowa została uhonorowana tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata oraz Orderem Orła Białego, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i Nagrodą imienia Jana Karskiego "Za Odwagę i Serce". Jej kandydaturę do tej nagrody zgłosiła Światowa Federacja Dzieci Żydowskich Ocalonych z Holocaustu.

Inny Wymiar kina zaprasza

 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 73