FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


Oscary 2010.

"The Hurt Locker" pokonał "Avatara". Nagrody aktorskie dla Bullock i Bridgesa. Sześć Oscarów w tym tytuł najlepszego filmu roku przypadło w tym roku wojennej opowieści zatytułowanej "The Hurt Locker. W pułapce wojny". Faworyzowany przez wielu "Avatar" Jamesa Camerona musiał uznać wyższość skromnej niezależnej produkcji. "Królik po berlińsku" nie otrzymał Oscara.

Pojedynek Dawida z Goliatem zakończył się zwycięstwem tego pierwszego. Malutki, niezależny film o saperach w Iraku pokonał najbardziej kasowy i nowatorski obraz w historii kina. "The Hurt Locker" otrzymał Oscary za najlepszy: film, reżyserię, scenariusz, montaż oraz dwukrotnie za dźwięk. Kathryn Bigelow została pierwszą kobietą w 82-letniej historii Oscara, która zdobyła Nagrodę Akademii za reżyserię (drugiego Oscara otrzymała za produkcję). Ze sceny padła dedykacja dla żołnierzy walczących w Afganistanie i Iraku. Nagrodzony scenarzysta i współproducent Mark Boal nazwał Bigelow "niezwykłym i wizjonerskim filmowcem". "Avatar" nominowany do dziewięciu Oscarów obronił nagrody za: zdjęcia, efekty specjalne oraz scenografię. James Cameron nie krył swojego uznania po zdobyciu Oscara reżyserskiego przez byłą żonę głośno wyrażając swoje zadowolenie z tego faktu. "Avatar" w amerykańskich kinach osiągnął wpływy sięgające 720 mln dolarów, "The Hurt Locker" to wpływy sięgające 15 mln dolarów. Ten ostatni tytuł nie trafił w USA nawet do szerokiej dystrybucji, w Polsce nie było oficjalnej kinowej dystrybucji, a obraz od miesiąca jest na DVD.
W kategoriach aktorskich obeszło się bez najmniejszych niespodzianek. Zgodnie z przewidywaniami Oscary otrzymali: Jeff Bridges za "Szalone serce", Sandra Bullock za "The Blind Side" (dzień wcześniej aktorka otrzymała Złotą Malinę dla najgorszej aktorki), Christoph Waltz za "Bękarty wojny"za "Precious: Based on the Novel Push by Sapphire". Wszyscy aktorzy zdobyli pierwsze Oscary w karierze, a poza Bridgesem nikt wcześniej nie był nawet nominowany. Mo'Nique podziękowała za nagrodę Hattie McDaniel, która za "Przeminęło z wiatrem" otrzymała pierwszego Oscara dla czarnoskórej aktorki. Waltz odebrał Oscara z rąk Penelope Cruz. "Oscar i Penelope. To uber-bingo" - żartował aktor przerobionym cytatem z "Bękartów wojny". Oczywiście największe laury spłynęły na Tarantino, ale jego wojenny obraz otrzymał tylko jedną nagrodę.

Ten ostatni tytuł sprawił jedną z największych niespodzianek oscarowej ceremonii, zdobywając nagrodę za scenariusz adaptowany. Tutaj faworyzowany był skrypt do "W chmurach", ale film ten przegrał nie tylko w tej kategorii, ale też we wszystkich, w których był nominowany i jest największym przegranym tegorocznej gali. Bez Oscarów pozostały też m.in. "Nine – Dziewięć". "Dystrykt 9", "Była sobie dziewczyna".
Dwa Oscary otrzymała animacja "Odlot", którą wyróżniono za muzykę oraz najlepszą długometrażową animację. Pixar potwierdził swoją dominację na polu pełnometrażowych animacji. Na dziesięć tego typu filmów aż pięć tytułów ma tego Oscara na swoim koncie. Już w czerwcu premiera ich najnowszego przedsięwzięcia "Toy Story 3". Dwie nagrody powędrowały też do autorów "Szalonego serca" - drugą bowiem otrzymali twórcy najlepszej piosenki.

Kolejna duża niespodzianka miała miejsce w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Nie "Biała wstążka" z Niemiec ani "Prorok" z Francji, ale argentyński "El secreto de sus ojos" zdobył to prestiżowe wyróżnienie. Wśród najlepszych długometrażowych dokumentów wygrała "Zatoka delfinów". Za kostiumy doceniono Sandy Powell i jej pracę do "Młodej Wiktorii", a za charakteryzację autorów "Star Treka".
Oscara nie otrzymał niestety nasz "Królik po berlińsku", który musiał uznać wyższość filmu "Music by Prudence", ale nominacja dla polsko-niemieckiej produkcji to i tak znaczące osiągnięcie.
Tegoroczną ceremonię wręczenia Oscarów poprowadzili wspólnie Steve Martin i Alec Baldwin, ale najzabawniej wypadł Ben Stiller ucharakteryzowany na jednego z bohaterów "Avatara". Producenci Oscarów zabiegają o zwiększenie zainteresowania publiczności telewizyjnej, szczególnie tej młodej. To dlatego na scenie pojawiło się tak wiele młodych aktorów, wprowadzono kilka ciekawych elementów i zdecydowanie zdynamizowano ceremonię z niepotrzebnych dłużyzn. To dlatego już kilka miesięcy temu zostały wręczone Oscary za całokształt twórczości. Powędrowały one do aktorki Lauren Bacall, reżysera i producenta Rogera Cormana oraz do operatora Gordona Willisa. Nagrodę specjalną im. Irwinga Thalberga otrzymał producent John Calley. Tylko dwójka z tych twórców gościła na finałowej gali, a pojawienie się Bacall uhonorowano owacją na stojąco. Podobnie fetowano jeszcze kilku twórców odbierających tegoroczne Oscary. 

PEŁNA LISTA NAGRODZONYCH:

NAJLEPSZY FILM "The Hurt Locker. W pułapce wojny"
(produkcja: Kathryn Bigelow, Mark Boal, Nicolas Chartier, Greg Shapiro)

AKTORKA PIERWSZOPLANOWA
Sandra Bullock - "The Blind Side"

AKTOR PIERWSZOPLANOWY
Jeff Bridges - "Szalone serce"

AKTORKA DRUGOPLANOWA
Mo'Nique - "Precious: Based on the Novel 'Push' by Sapphire"

AKTOR DRUGOPLANOWY
Christoph Waltz - "Bękarty wojny"

REŻYSER
Kathryn Bigelow - "The Hurt Locker"

SCENARIUSZ ADAPTOWANY
Geoffrey Fletcher - "Precious: Based on the Novel 'Push' by Sapphire"

SCENARIUSZ ORYGINALNY
Mark Boal - "The Hurt Locker"

DŁUGOMETRAŻOWY FILM ANIMOWANY
"Odlot" - Pete Docter

FILM NIEANGLOJĘZYCZNY "El secreto de sus ojos"  (Argentyna)

ZDJĘCIA
Mauro Fiore - "Avatar"  

MONTAŻ
Bob Murawski, Chris Innis - "The Hurt Locker"

CHARAKTERYZACJA
Barney Burman, Mindy Hall, Joel Harlow - "Star Trek"

SCENOGRAFIA I DEKORACJE "Avatar"
kierownictwo artystyczne: Rick Carter, Robert Stromberg; dekoracja planu: Kim Sinclair 

KOSTIUMY
Sandy Powell - "Młoda Wiktoria"

MUZYKA
Michael Giacchino - "Odlot"

PIOSENKA
“The Weary Kind" z filmu “Szalone serce"
muzyka i słowa: Ryan Bingham, T Bone Burnett

MONTAŻ EFEKTÓW DŹWIĘKOWYCH
Paul N.J. Ottosson - "The Hurt Locker"

DŹWIĘK
Paul N.J. Ottosson, Ray Beckett - "The Hurt Locker"

EFEKTY SPECJALNE
Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham, Andrew R. Jones - "Avatar"

ANIMOWANY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY
“Logorama" - Nicolas Schmerkin

AKTORSKI FILM KRÓTKOMETRAŻOWY
“The New Tenants" - Joachim Back, Tivi Magnusson

DŁUGOMETRAŻOWY FILM DOKUMENTALNY
"The Cove"

KRÓTKOMETRAŻOWY FILM DOKUMENTALNY
"Music by Prudence" - Roger Ross Williams, Elinor Burkett

Na stronach Stopklatki znajdziecie szczegółowy zapis z tego wydarzenia.

/źródło:www.stopklatka.pl/

 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 356