FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


Film rozwijany w szkole Wajdy najlepszy w Szwajcarii!

Program Ekran już po raz szósty w szkole Wajdy. Rozwijany w ramach organizowanego przez Szkołę Andrzeja Wajdy międzynarodowego programu EKRAN projekt Séverine Cornamusaz pt. „Coeur animal” zdobył nagrodę Szwajcarskiej Akademii Filmowej dla Najlepszego Filmu oraz Nagrodę dla Najlepszego Aktora. W Warszawie, w Szkole Wajdy zakończyła się właśnie pierwsza sesja kolejnej, 6. edycji EKRANU.


„Coeur animal” był rozwijany W Szkole Wajdy, w ramach EKRANU 2006 przez szwajcarską reżyserkę Séverine Cornamusaz. Bohaterem filmu jest żyjący w górach Paul, który poświęca więcej uwagi swoim zwierzętom niż żonie. Pewnego dnia zdaje sobie sprawę, jak bardzo ją skrzywdził, ale nie wie, czy nie będzie za późno na odzyskanie jej miłości. Szwajcarska Akademia Filmowa przyznała obrazowi Cornamusaz dwie nagrody: dla najlepszego filmu oraz za najlepszą rolę męską dla Antonia Buila. Quartze, czyli nagrody przyznawane przez Szwajcarską Akademię Filmową, nazywane są szwajcarskimi Oskarami i uchodzą za najbardziej prestiżowe wyróżnienia przyznawane w tym kraju.

„Coeur animal” jest jednym z pięciu zrealizowanych do tej pory filmów, jakie były rozwijane podczas EKRANU, którego 6. edycja rozpoczęła się w marcu br. w Szkole Wajdy. Wśród wykładowców Międzynarodowego Programu dla Profesjonalistów Filmowych znajdują się m.in. Andrzej Wajda, Wojciech Marczewski, Volker Schloendorff, Krzysztof Zanussi.


EKRAN to europejski projekt szkoleniowy dla profesjonalistów filmowych, skupiający się na kreatywnym procesie pre-produkcji. Jego głównym założeniem jest rozwój projektu poprzez realizację 2 scen ze scenariusza. W programie uczestniczy 11 zespołów złożonych z reżysera, scenarzysty i producenta.

W tegorocznej edycji programu z polskiej strony uczestniczą:
Agnieszka Smoczyńska – absolwentka reżyserii filmowej i telewizyjnej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; ukończyła kurs dokumentalny oraz brała udział w projekcie PRACOWNIA 05 – organizowanych przez Szkołę Wajdy;  w EKRANIE uczestniczy po raz drugi. Na swoim koncie ma kilka krótkometrażowych filmów, w tym wielokrotnie nagradzaną „Arię Divę” – fabułę wyprodukowaną w Szkole Wajdy w ramach programu „30 minut” – wspólnej inicjatywy Szkoły Wajdy, Studia Munka przy SPF, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i TVP Kultura. Współautorką scenariusza, nad którego rozwojem pracuje Smoczyńska, jest Gabriela Muskała – aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna wielokrotnie nagradzana za swoje kreacje aktorskie; pod pseudonimem Amanita Muskaria wraz z siostrą Moniką napisała dramaty: „Podróż do Buenos Aires. Work In Progress” i „Daily Soup”, które zyskały uznanie ze strony krytyki oraz publiczności. Reżyserka i aktorka pracują nad projektem zatytułowanym „Fugue”.
Maria Zbąska – absolwentka Wydziału Fotografii i Sztuki Operatorskiej łódzkiej PWSFTviT; pracowała jako fotoreporterka, m.in. w „Gazecie Wyborczej” i „National Geographic”. Autorka filmów krótkometrażowych i dokumentalnych. Obecnie jest studentką „Studia Prób” – kursu fabularnego organizowanego przez Szkołę Andrzeja Wajdy. Ze Zbąską współpracuje Roman Grad –  producent, mający w swoim dorobku wiele wideoklipów, reklam, filmów dokumentalnych i fabularnych.  Zbąska i Grad pracują nad projektem pt. „Voliera Romans”.
Adrian Panek – absolwent reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; autor filmów fabularnych, dokumentalnych, scenariuszy, teledysków i reklam. Laureat nagrody KODAKA. Zrealizował fabułę pt. „Męczeństwo Mariana” w ramach programu „30 minut” oraz „Moja biedna głowa” w ramach cyklu „Dekalog 89+”. W ramach EKRANU 2010 pracuje nad tekstem pt. „Daas”.

Wśród zagranicznych ekip znajdują się również uczestnicy z polskim rodowodem. W grupie niemieckiej - Tomasz Emil Rudzik, reżyser mający na swoim koncie kilka krótkometrażowych filmów zrealizowanych w Niemczech, zaś członkiem teamu holenderskiego jest Danyael Sugawara, reżyser o korzeniach polsko-japońskich.
Pierwsza sesja EKRANU 2010 (1-6 marca) zakłada przede wszystkim omówienie projektów uczestników oraz grupowe i indywidualne konsultacje. Ponadto spotkają się z reżyserem castingu i scenografem w celu przygotowania obsady i miejsc zdjęciowych do scen z własnego scenariusza realizowanych podczas następnych sesji. Wśród wykładowców pojawią się: Andrzej Wajda, Wojciech Marczewski, Volker Schloendorff, Krzysztof Zanussi, Antoine Jaccoud. Kolejne sesje odbędą się w kwietniu i czerwcu.

Organizowany przez Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy EKRAN to europejski projekt szkoleniowy dla profesjonalistów filmowych, skupiający się na kreatywnym procesie pre-produkcji. Jego głównym założeniem jest rozwój projektu poprzez realizację 2 scen ze scenariusza. EKRAN umożliwia znalezienie właściwego tonu dla filmu i strategii wizualizacji, rozwijanie umiejętności opowiadania historii obrazami, możliwość eksperymentowania z castingiem i próbami aktorskimi oraz opracowanie aspektów strategii marketingowej filmu na etapie developmentu. Program EKRANU obejmuje: rozwój scenariusza, jego grupowe i indywidualne analizy, konsultacje z opiekunami artystycznymi, przygotowanie do zdjęć, casting, storyboard, zdjęcia, montaż oraz analizę zrealizowanych scen. Podczas indywidualnych konsultacji prowadzonych przez doświadczonych europejskich producentów i sales agentów uczestnicy zostają wprowadzeni w kwestie strategii produkcyjnych i marketingowych dla ich projektów. Pod koniec programu EKRAN każdy z uczestników może zaprezentować potencjalnym producentom i koproducentom rozwinięty pierwszy draft scenariusza, dwie sceny ze scenariusza pokazujące ton filmu, obsadę i wizualne aspekty projektu. Zajęcia odbywają się w formie trzech intensywnych kilkunastodniowych (10-12 dni) sesji. EKRAN jest adresowany do profesjonalistów filmowych z dobrą znajomością języka angielskiego. Zakłada ścisłą współpracę zespołu złożonego z reżysera (który ma na koncie zrealizowany pełnometrażowy film lub kilka krótkometrażowych), scenarzysty oraz producenta. W każdej edycji kursu bierze udział 11–12 zespołów z całej Europy. Uczestnictwo w programie jest bezpłatne.

Wśród wykładowców EKRANU znajdują się najlepsi polscy i europejscy filmowcy, m.in. uhonorowany Oscarem Andrzej Wajda, znany reżyser i szef programu EKRAN Wojciech Marczewski, nagrodzony Oscarem i Złotą Palmą Volker Schloendorff, uznany rosyjski reżyser Aleksander Sokurow, nominowana do Oscara Agnieszka Holland, wybitni operatorzy Sławomir Idziak i Witold Stok, węgierska reżyserka i producentka Ildiko Enyedi, scenarzysta i wykładowca w Narodowej Szkole Filmowej w Danii Mogens Rukov, wykładowca brytyjskiej Script Factory Marilyn Milgrom, niemiecki producent filmowy Ralph Schwingel, brytyjski scenarzysta Alan Fountain, reżyser i scenarzysta Udayan Prasad, dramatopisarz Antoine Jaccoud, scenarzysta i reżyser Denijal Hasanović i inni.

Program adresowany jest do młodych filmowców, którzy mają na koncie przynajmniej jeden film pełnometrażowy lub kilka krótkometrażowych. Ze strony polskiej w dotychczasowych edycjach programu wzięli udział uznani młodzi filmowcy: Dariusz Gajewski („Warszawa”, „Lekcje pana Kuki”), Anna Jadowska („Teraz ja”, „Generał”), Greg Zgliński („Cała zima bez ognia”), Leszek Dawid („Moje miejsce”, „Bar na Victorii”), Grzegorz Pacek („Jestem zły”, „List z Argentyny”), reżyserka teatralna Agnieszka Glińska (spektakle „Bambini di Praga”, „Opowieści lasku wiedeńskiego”), oraz grono absolwentów Szkoły Wajdy, których filmy zdobywały nagrody na całym świecie: Agnieszka Smoczyńska („Aria Diva”), Bartek Konopka („Ballada o kozie”, „Królik po berlińsku”), Norah McGettigan („Jak to jest być moją matką”), Marcin Wrona („Człowiek magnes”, „Moja krew”), Michał Rogalski („Ostatnia akcja”). Obecnie w fazę produkcji wchodzi projekt Bartka Konopki i Piotra Borkowskiego „Lęk wysokości”, rozwijany podczas EKRANU 2008. Główne role męskie zagrają Marcin Dorociński i Krzysztof Stroiński. Opiekunem artystycznym filmu będzie Agnieszka Holland.

Dotychczas odbyło się pięć edycji programu, w których w sumie uczestniczyło ponad 160 osób. Z projektów rozwijanych na EKRANIE w 2004 i 2006 roku zostały wyprodukowane: film Anny Jadowskiej „Teraz ja”, który zdobył nagrodę za debiut reżyserski na festiwalu w Gdyni w 2006 roku oraz szereg innych nagród; „Out of ropes” Fulvio Bernasconiego, którego premiera miała miejsce na IFF w Locarno w 2007 roku, otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora; „Ma salama Jamil” Omara Shargaviego – zdobywca VPRO Tiger Award na Międzynarodowym Festiwalu Filmów w Rotterdamie w 2008 roku; „Coeur animal” Séverine Cornamusaz; „Songs of love and hate” Katalin Gödrös. Kolejne projekty są w trakcie realizacji. EKRAN to jeden z nielicznych w Polsce programów dla filmowców dofinansowanych przez program MEDIA. Jest przygotowywany we współpracy z najważniejszymi europejskimi instytucjami filmowymi: fundacją FOCAL ze Szwajcarii, Norweskim Instytutem Filmowym, Funduszem Filmowym Północnej Nadrenii-Westfalii, Międzynarodową Szkołą Filmową z Kolonii, Holenderskim Instytutem Filmowym, węgierskim Uniwersytetem Dramatu, Filmu i Telewizji, Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, a w poprzednich latach również z Międzynarodową Szkołą Filmową z Walii, Duńskim Instytutem Filmowym, nordmedia GmbH i Stowarzyszeniem Filmowców Polskich.

Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy to wyjątkowe miejsce: jedyne tego rodzaju w Polsce i jedno z nielicznych w Europie. Łączy edukację z produkcją filmową – zarówno dokumentalną, jak i fabularną, aktywnie wspierając młodych, utalentowanych twórców. Do grona jej wykładowców i opiekunów artystycznych realizowanych filmów zaliczają się najsłynniejsi, doświadczeni filmowcy: Andrzej Wajda, Wojciech Marczewski, Edward Żebrowski, Marcel Łoziński, Jacek Bławut, Agnieszka Holland, Volker Schloendorff, Aleksander Sokurow, Krzysztof Materna, Vita Żelakeviciute, Joanna Krauze, Witold Stok. Siedem lat Szkoły zaowocowało 21 kursami dla ponad 400 uczestników (kilkadziesiąt kolejnych osób skorzystało z pomocy w formie konsultacji i opieki artystycznej). Wyprodukowaliśmy około 40 filmów dokumentalnych lub krótko- i średniometrażowych fabularnych, a także ponad 200 etiud. Szkoła nie jest nastawiona na zysk – dochody przeznacza na cele statutowe, a opłaty stanowią nie więcej niż 15% kosztów kształcenia. Jest objęta patronatem Europejskiej Akademii Filmowej. Nasze działania wspiera Polski Instytut Sztuki Filmowej, oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na Krakowskim Festiwalu Filmowym 2008 Szkoła otrzymała nagrodę dla Najlepszego Producenta filmów krótkometrażowych i dokumentalnych.

Więcej na: www.wajdaschool.pl i www.ekran.info.pl
MISTRZOWSKA SZKOŁA REŻYSERII FILMOWEJ ANDRZEJA WAJDY
00-724 Warszawa, ul. Chełmska 21; tel. / fax (22) 851 10 56;
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.   www.wajdaschool.pl 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 356