FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


TV całego z świata chcą pokazać "Katyń"

Po sobotniej tragedii w Smoleńsku światowe telewizje zasypują TVP pytaniami o możliwość emisji filmu „Katyń” Andrzeja Wajdy. TVP postanowiła też włączyć materiały o zbrodni katyńskiej do oferty na telewizyjne targi w Cannes. „Katyń” Wajdy pokazała TV Rossija

– Potwierdzamy, że zainteresowanie filmem „Katyń” Andrzeja Wajdy po sobotnich, tragicznych wydarzeniach jest ogromne - poinformował we wtorek rzecznik TVP Stanisław Wojtera.

– Od poniedziałku zwracają się do nas placówki dyplomatyczne z całego świata oraz stacje telewizyjne w celu uzyskania informacji o możliwości zorganizowania pokazu filmu lub emisji w kanałach telewizyjnych – dodał. Wojtera zapewnia, że TVP „bardzo szybko” odpowiada na te zapytania.

– W przypadku placówek dyplomatycznych sprawy załatwiane są od ręki. Jeśli chodzi o pokazy w stacjach telewizyjnych, zainteresowani albo kierowani są do dystrybutorów filmu na tych rynkach, albo, jeśli na danym terytorium brak dystrybutora, udzielamy im licencji na emisje sami – poinformował Wojtera.

„Katyń” chcą jak dotąd pokazać telewizje: litewska, portugalska, kanadyjska, ukraińska, telewizja publiczna Republiki Macedonii, USA, kanadyjska, a także włoska stacja informacyjna RAI News 24. Włoska stacja chce jak najszybciej wyemitować „Katyń”; ogłosiła tę decyzję, gdy we wtorek okazało się, że inne kanały publicznej telewizji RAI, która ma prawa do filmu, nie zamierzają go na razie nadawać. Informacyjna stacja wyjaśniła w nocie, że zwróciła się do kierownictwa RAI z prośbą o wyrażenie zgody na emisję filmu ze względu na jego aktualność po tragedii w Smoleńsku. Film wyemitował wcześniej we Włoszech tylko jeden z płatnych kanałów platformy cyfrowej Sky.

W poniedziałek o godz. 21 film wyemitowała państwowa telewizja łotewska, w sobotę będzie miała prawdopodobnie miejsce emisja w telewizji chorwackiej.
W poniedziałek – jak informuje Wojtera – o godz. 19, w ramach wystawy „Katyń”, film pokazany zostanie w Parlamencie Europejskim, a przez cały tydzień liczne pokazy organizować będą placówki dyplomatyczne.
Ponadto, jak powiedział Wojtera, litewska telewizja publiczna zwróciła się też do TVP o przekazanie innych materiałów na temat zbrodni katyńskiej.
TVP jest w trakcie gromadzenia tego materiału, a to, co zostanie zgromadzone, będzie też częścią oferty TVP na międzynarodowe targi telewizyjne MIPTV, które od poniedziałku do piątku trwają w Cannes – zapowiedział Wojtera.
Dzięki temu materiały na temat mordu popełnionego przed 70 laty na polskich oficerach będą miały szansę trafić do szerokiego grona odbiorców. Targi MIPTV to bowiem jedno z najważniejszych, międzynarodowych wydarzeń, poświęconych telewizyjnej ofercie programowej. W targach bierze udział ok. 12 tys. uczestników, m.in. przedstawicieli stacji telewizyjnych, producentów, dystrybutorów, z ponad 100 krajów.

Wcześniej TVP zapowiadała, że na targach w Cannes zaprezentuje m.in. produkcje nawiązujące do obchodów Międzynarodowego Roku Chopinowskiego.


/źródło www.tvp.info/


 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 356