FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


"Janosik" nominowany przez Słowacką Akademię Filmową

18 marca 2010 zostały ogłoszone nominacje do nagród Słowackiej Akademii Filmu i Telewizji - Sun in the Net 2010 (Slnko v Sieti). Wsród nich znalazły się trzy dla obrazu w reżyserii Agnieszki Holland  i Kasi Adamik  pod tytułem "Janosik. Prawdziwa historia".

Nazwa Sun in the Net pochodzi z klasyki słowackiego kina - filmu Štefana Uhera "The Sun in the Net" ("Slnko v sieti",1962). Nagroda ta jest odpowiednikiem takich narodowych nagród filmowych jak BAFTA, Czeskie Lwy czy Polskie Nagrody Filmowe Orły. Członkowie Słowackiej Akademii Filmu i Telewizji wybrali nominacje spośród 16 filmów fabularnych, 15 dokumentalnych, 5 filmów krótkometrażowych i 12 animowanych.
Wśród nominowanych filmów znalazła się polsko-czesko-węgiersko-słowacka koprodukcja "Janosik. Prawdziwa historia" w reżyserii Agnieszki Holland i Kasi Adamik. Obraz został nominowany w trzech kategoriach:

Anitta Hroššová, Magdalena Tesławska w kategorii Najlepsze Kostiumy
Anita Hroššová, Lilianna Gałązka w kategorii Najlepsza Charakteryzacja
František Lipták, Marek Zawierucha w kategorii Najlepsza Scenografia

Uroczysta ceremonia wręczenia nagród Sun in the Net odbędzie się 27 kwietnia 2010 w Słowackim Teatrze Narodowym w Bratysławie.
Twórcy filmu "Janosik. Prawdziwa historia" zostali również wyróżnieni przez Polską Akademię Filmową nominacjami w dwóch kategoriach: Najlepszy Dźwięk dla Krzysztofa Jastrzębia i Najlepsze Kostiumy dla Anity Hroššovej i Magdaleny Tesławskiej.
"Janosik. Prawdziwa historia" w reżyserii Agnieszki Holland i Kasi Adamik to zmysłowa, okrutna i pełna pasji, prawdziwa historia Juraja Janosika. Oparta na faktach opowieść o młodym zbójniku, którego krótkie i intensywne życie stało się legendą. Młody Janosik, wypalony wojną, zawiedziony w miłości, trafia do zbójeckiej drużyny. Wkrótce zostaje jej przywódcą i zaczyna się cieszyć sławą dzielnego zbójnika, który przestrzega honorowego kodeksu - nikt z napadniętych nie może zginąć. Wraz ze sławą, rośnie jego uwielbienie u kobiet. Sukcesy Janosika budzą jednak zazdrość jednego z członków bandy, chciwego i butnego Huncagi…
Film wszedł na ekrany polskich, czeskich i słowackich kin jednocześnie - we wrześniu 2009 roku. W trzech krajach zgromadził ponad 350 tys. widzów!
Film wyprodukowała Apple Film Production w koprodukcji z In Film, Charlie's, Eurofilm Studio, HBO Central Europe, był współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Ministerstwo Kultury Republiki Słowackiej.

Oficjalna strona filmu: www.janosik-film.pl

 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 356