FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


Polski film "Świteź" będzie walczył na Berlinale

Polska animacja "Świteź" w reżyserii Kamila Polaka została zakwalifikowana do konkursu filmów krótkich "Berlinale Shorts" w ramach tegorocznej 61. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.

Animowany film "Świteź" (tytuł angielski: "The Lost Town of Świteź") jest adaptacją romantycznej ballady Adama Mickiewicza. Trwa 20 minut. Zrealizowano go w technice animacji komputerowej 3D oraz animacji klasycznej, w inspiracji tradycyjną techniką malarstwa olejnego.  Film jest historią tajemniczego jeziora, na dnie którego leży zaklęte średniowieczne miasto. Akcja rozgrywa się w dwóch planach czasowych: w epoce współczesnej Mickiewiczowi i w średniowieczu, gdy - według legendy - miasto Świteź zostało zatopione. To apokaliptyczna opowieść o zniszczeniu, cudach, odwiecznej walce dobra ze złem, wierze i nadziei" - poinformował w poniedziałek PAP odpowiedzialny za promocję filmu Jan Naszewski, zwracając uwagę, że kuratorka konkursu "Berlinale Shorts", Maike Mia Hoehne, nazwała "Świteź" "głęboko poruszającym filmem".  "Film przenosi elementy malarstwa olejnego i temperowego w trójwymiarową przestrzeń, łącząc środki wyrazu klasycznej animacji z efektami i animacją komputerową. Wyjątkową estetykę zdjęć osiągnięto dzięki najnowszym technologiom, przy użyciu +efektu smugi pędzla+. Dramaturgia i rytm ujęć w +Świtezi+ podporządkowują się muzyce na orkiestrę symfoniczną i chór, skomponowanej specjalnie na potrzeby filmu przez Irinę Bogdanovich" - opowiadał Naszewski.  Jak wyjaśnił, prace nad "Świtezią", od sformułowania pomysłu do ukończenia projektu, zajęły siedem lat. Film początkowo był realizowany w studiu Se-ma-for, a w miarę postępu prac do producenta dołączyli zarówno polscy, jak i zagraniczni koproducenci. Wiodącym producentem filmu stało się Human Ark - warszawskie studio grafiki komputerowej wyspecjalizowane w animacji 3D, które na potrzeby realizacji filmu zgromadziło wykwalifikowany zespół grafików i animatorów.

Nad "Świtezią" pracowało ponad 130 osób, film składa się z prawie 27 tys. klatek.


61. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie odbędzie się w dniach 10-20 lutego. "Świteź" będzie miała na Berlinale światową premierę.(PAP)


Filmowa góra za PAP
 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 106