FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


Sukces lubuskich artystów w Edynburgu
Właśnie zakończyła się jedna z najważniejszych tegorocznych imprez promujących kulturę polską w roku 2009 w Wielkiej Brytanii - POLISH CULTURAL FESTIVAL w Edynburgu z udziałem artystów z województwa Lubuskiego .

W trakcie czterodniowego panelu Województwa Lubuskiego  pod patronatem Marszałka Marcina Jabłońskiego  odbyły się wystawy, spotkania, dyskusje oraz pokazy filmowe.

Część lubuską Festiwalu Kultury Polskiej otworzył Mateusz Jarża, dyrektor Polish Art Scotland i jeden z z głównych inicjatorów  i organizatorów spotkań z naszym Województwem oraz Konsul Generalny RP w Edynburgu Pan Aleksander Dietkow. Przybyłych gości powitali także absolwenci Wydziału Plastycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego: Maja Muciek, Jarek Jeschke, Seweryn Swacha, Stefan Hańćkowiak, Rafał Wilk i Michał Jankowski, których prace można było obejrzeć i kupić.

Nadmienić trzeba, że wystawa, tak jak i inne pokazy i spotkania, odbywały się w Roxy Art House u prof. Richarda Demarco, który już od pewnego czasu wspiera działania lubuskich artystów. Następne dni należały do filmu i Fundacji KOMBINAT KULTURY. Mateusz Jarża, Bruno A. Kieć, będący współorganizatorem pokazów oraz Prezesem Fundacji, i A. Dietkow przywitali gości specjalnych imprezy: Roberta Glińskiego - Rektora PWSFTViT im. Leona Schillera w Łodzi oraz Michała Bajona.

Podczas spotkań odbyły się pokazy Festiwalu Filmowego "Kino Niezależne FILMOWA GÓRA", podczas których zaprezentowano najciekawsze filmy wszystkich edycji festiwalu. Odbyła się również wystawa "Polska Szkoła Plakatu - Andrzej Pągowski", do której niezwykle cenne eksponaty udostępniła Biblioteka Uniwersytecka Uniwersytetu Zielonogórskiego. Gorące pozdrowienia i autorski komentarz dla widzów przekazał także Krzysztof Zanussi, który w ostatniej chwili z powodów służbowych musiał odwołać swój osobisty udział. Tego wieczoru można było obejrzeć jego dwa dzieła: "Życie jako choroba przenoszona drogą płciową" oraz "Suplement".

Drugi dzień pokazów otworzył B. A. Kieć prelekcją "Historia polskiego kina niezależnego" przygotowaną we współpracy z Jackiem KATOSEM Katarzyńskim. Jednakże cały wieczór filmowy zdominowali Robert Gliński z legendarną już "Tereską" oraz Maciej Pieprzyca z filmem "Barbórka". Po nagrodzonych oklaskami projekcjach odbyło się spotkanie z Maciejem Pieprzycą, które przerodziło się w prawie dwugodzinną dyskusję. W kinie Filmhouse o polskim filmie można było porozmawiać z Robertem Glińskim.    

Ktoś z oportunistów pewnie zada pytanie czy warto uczestniczyć w takich imprezach i jakie mamy szanse zaistnieć z naszą "miejscową ofertą artystyczną" na europejskich salonach sztuki w Edynburgu. Odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna: my już tam istniejemy. Współorganizacja PCF jest uwieńczeniem systematycznej, ponad dwuletniej współpracy Polish Art Scotland, reprezentowanej przez Mateusza Jarżę, z Fundacją Rozwoju Kultury "Kombinat Kultury" z Prezesem Bruno Aleksandrem Kieciem na czele. Wspólnie organizują już Edynburską Scenę Festiwalu Filmowa Góra, tegoroczne eliminacje Festiwalu Rock Nocą (Finał Festiwalu z udziałem zespołów z Białorusi, Wielkiej Brytanii, Polski i Niemiec odbędzie się w dniach 19-20 czerwca na Zielonogórskiej Starówce), a także  liczne wystawy młodych artystów, w tym budzącą wiele komentarzy wystawę „I don't want to talk about communism” pod specjalnym patronatem prof. Richarda Demarco.

Na koniec specjalne i gorące podziękowania od organizatorów i artystów należą się Marszałkowi Lubuskiemu Panu Marcinowi Jabłońskiemu za patronat,  który roztoczył nad naszymi działaniami w Edynburgu oraz wszelką pomoc i okazane wsparcie. Potrzebujemy więcej urzędników, którzy są świadomi roli kultury w promocji naszego regionu.

Więcej informacji na stronach www.kombinat-kultury.pl i www.polishartscotland.com

 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:





Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 232