FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


Karlowe Wary: nagroda główna dla Belgii, wyróżnienia dla Polaków

Film "Anioł na morzu" ("Un ange a la mer") belgijskiego reżysera Frederica Dumonta otrzymał Kryształowy Glob, główną nagrodę zakończonego w sobotę festiwalu filmowego w Karlowych Warach; irański reżyser Abdolreza Kahani dostał nagrodę specjalną jury. Polacy otrzymali dwa wyróżnienia.

Debiutancki film Dumonta opowiada o 12-letnim chłopcu mieszkającym wraz z rodzicami nad brzegiem morza w Maroku, któremu ojciec powierza trudny sekret.

Kahani zadedykował swój film "Dwadzieścia" ("Bist") irańskim filmowcom i swym rodakom, którzy "przeżywają trudną sytuację".

Nagrodę dla najlepszego reżysera dostał Andreas Dresen za film "Whisky i wódka" ("Whisky mit Wodka"); najlepszą aktorką została Paprika Steen za rolę w filmie "Aplauz" ("Applause"), a za najlepszego aktora uznano Oliviera Gourmet za rolę w "Aniele na morzu".

Filip Garbacz, uhonorowany w Karlowych Warach Specjalnym Wyróżnieniem Jury za kreację aktorską w filmie "Świnki" Roberta Glińskiego.

Wyróżnienie Specjalne Jury otzrymał również polski krótkometrażowy film dokumentalny "..do bólu" w reżyserii Marcina Koszałki.


"..do bólu" to jedna z części cyklu dokumentalnego zrealizowanego dla TVP2, zatytułowanego "Dekalog poDekalogu". Film Marcina Koszałki to portret rodziny, w której dochodzi do konfliktu po tym, jak syn zakochuje się i rozpoczyna niezależne życie. Bohater to dorosły już człowiek, jednak zdominowany przez neurotyczną, zaborczą i wiecznie narzekającą na wszystko matkę. Mężczyzna jest bezradny, zagubiony, ma liczne kompleksy. Przez ponad 20 lat nie związał się z żadną kobietą. Wciąż przebywał przy matce, gdyż czuł się za nią odpowiedzialny.

Filip Garbacz w "Świnkach" zagrał polskiego nastolatka, który sprzedaje się niemieckim pedofilom.W przygranicznym mieście tytułowe 'świnki' to określenie na prostytuujące się dzieci. Niekoniecznie za pieniądze - pożądanym towarem jest tu niemal wszystko: kosmetyki, ubrania, nawet usługi dentystyczne. Wybielenie zębów to 1000 euro. Głównego bohatera, Tomka nie stać na takie szaleństwa - chciałby jednak sfinansować fanaberię swojej dziewczyny. Marta już odkryła, że nie musi sama się puszczać - wystarczy, że znajdzie odpowiedniego jelenia, któremu wmówi w imię miłości swoje potrzeby. "- Dobre perfumy to jakieś dwa razy. Skórzana kurtka - pięć" - objaśnia korzyści płynące z częstotliwości zarobkowania przyjaciel Tomka, "Ciemny". Czego nie robi się w imię miłości? Dramat Glińskiego jest wspólną produkcją Polski i Niemiec. Powstał na podstawie scenariusza, który napisali wspólnie Joanna Didik i reżyser Robert Gliński.

44 edycja festiwalu w Karlowych Warach przyciągnęła ponad 100 tys. widzów; pokazano ponad 200 filmów. Festiwal trwał od 3 lipca. Wśród gości byli m.in. aktorzy Isabelle Huppert, John Malkovich i Antonio Banderas.

/info:PAP Aleksandra Biernacka/

 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:





Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 253