FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


Filmożercy przesłuchają Dominika Matwiejczyka

24 marca podczas Filmożarcia  gościć będziemy jednego z najważniejszych przedstawicieli polskiego środowiska kina niezależnego w Polsce – Dominika Matwiejczyka. Wraz z bratem Piotrem zaczęli produkcję swoich filmów już w 1993 roku, a więc krótko po tym jak swoją filmową przygodę rozpoczęło zielonogórskie Sky Piastowskie. Tym samym Matwiejczyk zaliczany jest do grona najstarszych twórców współczesnego offu.


Podczas spotkania zobaczymy kilka specjalnie przygotowanych przez reżysera krótkich filmów oraz jego ostatni długometrażowy film nagrodzony m.in. na FPFF w Gdyni za "odwagę w podejmowaniu trudnych i skomplikowanych tematów"  - „Czarny”. Podczas spotkania będzie można również zakupić cenie promocyjnej jedyną do tej pory książkę poświęconą polskim filmowcom niezależnym autorstwa Piotra Mareckiego „Kino Niezależne w Polsce 1989-2009” (www.krytykapolityczna.pl), którego bohaterami są m.in. Domink Matwiejczyk i zielonogórzanin Grzegorz Lipiec.

Filmożercy będą mieli okazję przesłuchać wrocławskiego offowca nie tylko na żywo, ale również zadać mu pytanie drogą mailową. Wystarczy przesłać swoje pytania na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. (z dopiskiem Pytanie do Matwiejczyka), by wziąć udział we wspólnym wywiadzie z cyklu  „Filmożercy Przesłuchują...”, które następnie zostanie opublikowane na stronie www.filmowa-gora.pl.
Do tej pory filmożercy mieli okazję w ten sposób przesłuchać głównego laureata V FFKN Filmowa Góra, autora głośnego dokumentu „Mama, Tata, Bóg i Szatan” Pawła Jóźwiaka-Rodana. Na celowniku najbliższych przesłuchań są również Grzegorz Lipiec i Bodo Kox. Pytania do nich można przesyłać już teraz z odpowiednim dopiskiem.

Filmożarcie – Dni Konsumpcji Filmowych, środa 24 marca, godz.18.30. Wstęp wolny !!!

Gość specjalny – Domink Matwiejczyk - reżyser, scenarzysta, producent filmowy, ur.4 kwietnia 1979 roku we Wrocławiu.

Projekcja filmowa, to:

"Czarny" – reż. Dominik Matwejczyk (prod.2009)
nagrodzony:
Zawiercie (Festiwal Polskich Filmów Niezależnych) I Nagroda w kategorii: film fabularny
Wrocław (Festiwal "Najnowsze Kino Polskie") Nagroda Główna
Gdynia  (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda Specjalna Jury (w konkursie kina niezależnego)

oraz zestaw filmowy przyrządzony przez samego reżysera specjalnie dla Filmożerców.

O Dominiku Matwiejczyku mówią:
„Filmy zaczął kręcić w 1993 roku - z nudów. Zaczął od parodiowania amerykańskich superprodukcji, obecnie jednak jego twórczość zmierza zdecydowanie w kierunku bardziej autorskiego kina. Posługiwanie się cytatami filmowymi, wykorzystywanie schematów gatunkowych służyło mu głównie do szlifowania warsztatu, eksperymentów z formą i poszukiwania nowych rodzajów języka filmowego. W ciągu 12 lat (1993-2005)zrobił około 40 krótko i pełnometrażowych filmów oraz kilka teledysków i dokumentów. Jak do tej pory nie związał się zawodowo z branżą filmową.
Reżyser, scenarzysta, producent filmów niezależnych. Właściciel firmy produkcyjnej ParadoxFilm. Laureat kilkudziesięciu festiwali filmowych i zdobywca ponad 60 nagród. Absolwent Szkoły Filmowej we Wrocławiu oraz Wydziału Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego.”
/źródło: www.filmweb.pl/

„Kinem interesował się od zawsze. Na początku jednak kręcenie filmów traktował jako zabawę. Na poważnie zajął się tym pięć lat temu. Po ukończeniu liceum zdawał do łódzkiej Filmówki, ale nie dostał się. Swój warsztat szkolił w dwuletnim studium filmowym we Wrocławiu. Obecny był m.in. na planie "Wojaczka" Lecha Majewskiego. Pracował także jako operator i asystent reżysera przy kilku reality show. Nie uważa, że brak dyplomu jest dziś problemem, bo wszystkiego można nauczyć się w praktyce. Przez długi czas robił filmy ze swoim o rok młodszym bratem Piotrem. Mają na swoim koncie kilkadziesiąt nagród za filmy krótko- i średniometrażowe, m.in. za "Ugór" i "Krew z nosa".”
/źródło: www.film.onet.pl/

„Matwiejczyk nie przypisuje swoim filmom głębi i artystycznego kontekstu. – Chcę po prostu robić dobrze opowiedziane historie – definiuje swoje credo. Co do przyszłych projektów, mówi, że ma pomysły na filmy eksperymentalne, które, jeśli powstaną, wpiszą się zapewne w nurt offowy.”
/źródło: www.filmweb.pl

Filmożarcie - Dni Konsumpcji Filmowych

W roku akademickim 2009/10 począwszy od 4 listopada, co środę o godzinie 18.30  w  Klubie Artystycznym 4 Róże dla Lucienne odbywają się  pokazy mające na celu promowanie kultury filmowej.
Dni Konsumpcji Filmowych „Filmożarcie” to filmy, spotkania z twórcami, wystawy związane ściśle z Filmową Górą, jednak niekoniecznie znane widzom festiwalu. W całorocznym programie przewidziano m.in.:
-filmy nagrodzone na V FFKN Filmowa Góra 2009 oraz spotkania z ich autorami. Warto nadmienić, że zwycięzcy FG to zwycięzcy wielu innych renomowanych festiwali.
-Etiudy XX wieku – najlepsze etiudy studenckie w historii PWSFTiTV w Łodzi,
-Torowisko – wybrane filmy Studia Filmowego TOR,
-Kino Rosyjskie – filmy zaproponowane przez najważniejszego dystrybutora filmów rosyjskich w Polsce 35 MM
-retrospektywy Festiwali Partnerskich Filmowej Góry – przegląd najciekawszych filmów Szorty.pl, One Minutes, Zoom – Zbliżenia, Publicystyka, Off Cinema, dokumentART, Żydowskie Motywy.

organizatorzy: Fundacja Rozwoju Kultury “Kombinat Kultury”, Zielonogórski Klub Fantastyki „Ad Astra”, Urząd Miasta Zielona Góra, Uniwersytet Zielonogórski, Zielonogórski Ośrodek Kultury, Zielonogórski Portal Studencki – Uzetka.pl, Radio Index, Gazeta Lubuska, portal Moje Miasto mmzielonagora.pl, www.studionagram.com., Tydzień Lubuski, Pizzeria Pi, Domain Menada

 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 356