FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


Najlepsi i najgorsi aktorzy w polskim filmie

Na ekrany wchodzi film Jacka Bławuta „Jeszcze nie wieczór”, w którym pojawia się plejada gwiazd polskiego teatru, estrady i kina. Jest to dobra okazja, by zabawić się w ranking filmowych aktorów ostatniego półwiecza.Na pierwszy ogień idą panowie. Przyznajemy od razu, że kolejność na obu listach – białej i czarnej– jest mniej znacząca niż na przykład nieobecność pewnych nazwisk na liście aktorów najlepszych.

 Co do listy aktorów najgorszych wyjaśniamy, że układając ją, nie zaglądaliśmy do telenowelowych „list płac”, bo byłoby to oczywiste pójście na łatwiznę.

Sięgnęliśmy po nazwiska aktorów z kinowej pierwszej półki. A więc tych, którzy, naszym zdaniem, nie spełnili pokładanych w nich nadziei albo lekką ręką zmarnotrawili to, co wartościowego już zrobili. I jeszcze jedno: przedstawiony tu ranking ma charakter zdecydowanie subiektywny. Stąd też pewnie, gdyby układał go ktoś inny, wyglądałby on zupełnie inaczej. Zapraszamy więc naszych czytelników do zgłaszania swoich propozycji.

Najlepsi polscy aktorzy filmowi

1. Zbigniew Cybulski
Niektórzy uważają, że był idolem, ale dobrym aktorem już nie. To jednak piramidalna bzdura. Cybulski jako pierwszy w polskim kinie zerwał z teatralnym sposobem gry, lecz przecież nie z powodu zasług historycznych znajduje się na pierwszym miejscu tego rankingu. Był po prostu aktorem genialnym i wszechstronnym. By się o tym przekonać wystarczy obejrzeć choćby „Salto” Konwickiego czy „Giuseppe w Warszawie” Lenartowicza. Miał nieprzeciętny talent komiczny, lecz słysząc jego nazwisko wszyscy jak mantrę w kółko powtarzają Chełmicki i Chełmicki. A on przecież jako Gruszka, prezes spółdzielni „Perspektywa”, zajmującej się nabijaniem syfonów wodą sodową, wcale nie był gorszy („Rozwodów nie będzie”).

2. Jerzy Stuhr
Powiedzmy od razu: najlepszy jest w filmach, których sam nie nakręcił. Świetne kreacje stworzył u Falka, Kieślowskiego i u Machulskiego. Potrafi zagrać skończoną mendę a jednocześnie zdobyć dla niej u publiczności coś na kształt sympatii (vide: Danielak z „Wodzireja”), potrafi być przezabawny, grając zarazem poniekąd całkiem serio (Maks z „Seksmisji”). Jako jedyny aktor jest też w stanie zobaczyć ciemność w polskim kinie. Wielka więc szkoda że ostatnio, zwłaszcza we własnych filmach, bywa częściej mentorem niż aktorem Dodatkowy punkt należy się Jerzemu Stuhrowi za to, że takiego zdolnego syna wychował. Czyli Macieja.

3. Marek Kondrat
Jest wielkim aktorem już przez to, że wiedział, kiedy się wycofać z zawodu. Do tego poszedł w reklamę i winiarstwo, a nie zajął się na przykład reżyserowaniem filmów. co byłoby krokiem raczej nierozważnym (pamiętacie „Prawo ojca”?). Na szczęście Marek Kondrat miał zawsze dystans do siebie, tak w życiu jak i na ekranie. Ten dystans właśnie pozwolił mu stworzyć znakomite role w „Zakazanych rewirach” Majewskiego, w „Dreszczach” Marczewskiego czy w „Dniu świra” Koterskiego. Nie mówiąc już o „Pułkowniku Kwiatkowskim” Kutza, gdzie na widok piersi Renaty Dancewicz płakał jak bóbr. A my, czyli męska część widowni, płakaliśmy wraz z nim.

4. Andrzej Chyra
Po premierze „Długu” Krauzego, w którym wcielił się w Gerarda, ludzie, którzy przypadkowo spotykali go na mieście, szybko przechodzili na drugą stronę ulicy. Ze strachu. To chyba najlepsza miara aktorskich umiejętności Chyry i siły sugestii, jaką dysponuje. To prawda, że potem nie zagrał już równie wspaniałej roli, ale to nie zmienia faktu, że Chyra wciąż należy do czołówki aktorskiej w naszym kraju. Ba, jest być może nawet największym aktorem pośród tych, którym polskie kino nie ma nic godnego do zaproponowania. (vide: kuriozalny „Nieruchomy poruszyciel”).

5. Marian Dziędziel
Im starszy tym lepszy. Niczym wino i to niekoniecznie truskawkowe. Wszyscy myślą, że w kinie pojawił się już jako dojrzały mężczyzna, a to przecież nieprawda. Wystarczy choćby zobaczyć „Party przy świecach”, film Antoniego Krauzego sprzed 29 lat. Ten chuderlak z loczkiem, grający męża Krychy Gańkówny, to właśnie on. Inna sprawa, że Dziędziel przez lata grywał same ogony. Z czasem jednak nabrał nie tylko ciała ale i męskiej pewności siebie, która sprawia, że dzisiaj, gdy aktor pojawia się na ekranie, inni gasną. Jak choćby w „Weselu” Smarzowskiego. To się nazywa siła bycia.

Najgorsi polscy aktorzy filmowi

1.Zbigniew Zapasiewicz
W każdym filmie gra właściwie tak samo, do tego z manierą przeniesioną z teatru, gdzie bez wątpienia jest gigantem. W kinie jednak, które jest gorącym środkiem przekazu, Zapasiewicz ze swoim wiecznym chłodem jest zawsze trochę jakby nie na miejscu. Być może stąd właśnie nie potrafi wzbudzić w widzach empatii dla kreowanych przez siebie postaci. A to w filmowej sztuce poważny niedostatek. I nie da się tu wszystkiego zwalić na scenarzystów i reżyserów

2. Paweł Deląg
Błysnął w „Młodych wilkach” Żamojdy i na tym się skończyło, choć różni reżyserzy chuchali na niego i dmuchali, by wymienić tu tylko Jerzego Kawalerowicza („Quo vadis”). Nikomu jednak nie udało się wykrzesać z niego najmniejszej nawet bożej iskry. Jego obecne emploi to młody wilk w starej skórze.

3. Maciej Zakościelny
Może i zna karate, może i jest ładniutki i gładziutki, ale jako aktor wypada marnie. Głównie przez swój drewniany styl gry. Czasem odnosi się wrażenie, że na planie filmowym jest tylko fikuśnym meblem przesuwanym przez reżysera z miejsca na miejsce. Niczym jaka serwantka na wysoki połysk

4. Cezary Pazura
Świetnie zaczął, ale nie zanosi się na to, by dobrze skończył. W „Pierścionku z orłem w koronie” Wajdy pokazał, że jest uzdolniony dramatycznie, u Koterskiego („Nic śmiesznego)” i u Machulskiego (oba „Kilery”) ujawnił niebywały talent komiczny. Ale to już przeszłość. Teraz leci wyłącznie kabarecikiem, gdzie główną atrakcją jest „gumowa” twarz aktora i parę beznadziejnych grymasów na krzyż. Nic tylko płakać, chłopaki. I dziewczyny zresztą też.

5. Bogusław Linda
Gdyby skończył karierę na „Psach” Pasikowskiego, czy nawet na „Zabić Sekala” Michalka, wszystko byłoby w porządku. Wtedy bez problemu znalazłby się na pierwszej liście w piątce aktorów najlepszych. I nie chodzi tu bynajmniej o to, że wciąż występuje, ale o to, w czym teraz gra. No i jak. Poczynając od „Reichu” Linda zaczął się bowiem w swoich umiejętnościach aktorskich wyraźnie zwijać i cofać. Ta warsztatowa indolencja niedawnego idola musi budzić w wielu widzach wściekłość. Ale też i żal.

Filmowa Góra za www.newsweek.pl

 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 356