FESTIWAL FILMOWY "KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA 2011"


FILM ART. SZTUKA FILMOWA. WPROWADZENIE

Proponujemy zapoznać się z FILM ART SZTUKA FILMOWA. Jest to klasyczna pozycja filmoznawcza po raz pierwszy w Polsce. Film jest formą sztuki. Posiada własny język i odrębną estetykę. Od wielu lat podręcznik Thompson i Bordwella święci triumfy na świecie. Pragniemy uzupełnić lukę w świecie rodzimej nauki i przedstawić Państwu wielokrotnie doceniane źródło wiedzy po raz pierwszy w języku polskim. Autorzy postarali się przedstawić zestaw pomocnych w analizie filmowej narzędzi, które pogłębiły ich rozumienie filmów, w dowolnym gatunku. Film Art. Sztuka filmowa to bogato ilustrowany podręcznik, zajmujący się całościowo dziełami filmowymi, ich formą i estetyką. W książce znaleźć można bogatą bibliografię i odnośniki, które rozwiną wiedzę w konkretnych zagadnieniach. Podręcznik stanowi doskonały wstęp do dyskusji i rozważań, zawiera również proste przykłady, które umożliwią stosowanie omawianych zasad w praktyce.Jest to niezwykła książka, niepodobna do innych traktujących o twórczości filmowej. Książka ta pokazuje w sposób bardzo szczegółowy cały proces powstawania filmu poczynając od pomysłu aż do dystrybucji. Uwzględnia także szybko rozwijające się technologie włącznie z Internetem. Jednocześnie autorzy mają świadomość, że wartość filmu nie zależy jedynie od wielkości nakładów i licznej ekipy, ale również od wizji artystycznej twórców. Książkę tę powinni przeczytać nie tylko przyszli adepci zawodów filmowych, ale także widzowie i krytycy. Po jej lekturze z pewnością świat kina stanie się dla nich bardziej zrozumiały i bogatszy.

Feliks Falk
reżyser: Wodzirej, Był Jazz, Komornik, Enen, Joanna

Prawie każdy powiedział kiedyś zdanie: "Widziałem dzisiaj świetny film". Problem zaczyna się wtedy, gdy trzeba wyjaśnić dlaczego film był świetny. Wtedy słyszę najczęściej: "Nie, tego nie da się wyrazić słowami, to trzeba poczuć". Otóż nieprawda! Wszystko da się nazwać pod warunkiem, że dysponujemy do tego odpowiednimi narzędziami intelektualnymi. Książka "Film Art" jest właśnie takim narzędziem. I to jednym z najdoskonalszych, jakie udało się stworzyć filmoznawcom. Polecam tę lekturę. Dzięki niej będziecie potrafili wyrazić każde uczucie, jakie wywoła w was obejrzany film...

Tomasz Raczek
krytyk filmowy, dyrektor nFilmHD

Książka "Film Art. Sztuka filmowa" była jednym z pierwszych podręczników akademickich, z jakich korzystałem wiele lat temu podczas studiów w Stanach Zjednoczonych. Stanowiła ona wtedy dla mnie kopalnię wiedzy na wszystkie znaczące tematy filmowe. Zawarte w niej informacje były zwykle wyczerpujące, choć jednocześnie podane w bardzo przyswajalnej formie. Po przeczytaniu obecnego, rozszerzonego wydania, z nieukrywaną satysfakcją zauważam, że książka uzupełniona wieloma informacjami na temat współczesnego kina światowego, absolutnie nie straciła swojej wagi gatunkowej. Wręcz przeciwnie. "Film Art. Sztuka filmowa" pozwala zrozumieć ciągłość ewolucji specyficznego, pozornie tylko hermetycznego języka kina. Jestem przekonany, że po zapoznaniu się z zawartością książki, czytelnik będzie mógł odkryć w oglądanych przez siebie filmach niezauważane wcześniej bogactwo znaczeń i form, co w konsekwencji pozwoli mu doświadczyć wielu nowych, pełnych satysfakcji przeżyć.

Zbigniew Banaś
krytyk filmowy i wykładowca na Uniwersytecie Loyola w Chicago

Filmowa Góra za www.w-wm.pl/

 

Od 2010 roku Filmowa Góra nominuje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego


Wspiera nas:


Współorganizatorzy FG:

Wyszukiwarka

Odwiedziny


Wczoraj : 356